Aven jarru-levyt

Siis vaihdettiin merkki-liikkeessä jarrulevyt ja palat aveen(vm -99,2.0 LB)noin puoli vuotta ja 10 tkm sitten.
Nyt olen huomannut,että jarruttaessa auto nykii,aivan kuin olisivat levyt kierot?
Voiko ne kieroutua näin pian,ja kauanko takuu on voimassa?
Toinen juttu on istuin-lämppärit,molemmat ovat pimeänä(sulakkeet ehjät).
Onko jollakulla tietoa,mitä niiden kanssa kannattaisi tehdä?
Ilmeisesti sieltä on vastukset kärähtäneet.
Ovatko kalliit korjata?
Kiitos asiallisista vastauksista!
51213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuon ikäpolven Aven tyyppivika on heikosti kestävät istuinlämmittimet. Sinunkin tapauksessa on varmasti vastukset menneet. Eivät vain valitettavasti ole halvat. Näin tällä palstalla kerran ohjeet itseasaennukseen.

Äänestä

Sanoivat huollossa että paloista jää materiaalia levyihin auton seisoessa, jolloin kitka ei ole tasainen, ja kevyemmin jarruttaesssa tuntuu, kuin levyt olisivat kierot. Asbestittomissa paloissa on kuulemma sellainen ominaisuus. Tiedä häntä, voi pitää paikkansakin. Siihen kannattaa kuitenkin varautua, ettei tuota kuntoon saada, vaikka levyt vaihtaisi kuinka monta kertaa.
Penkinlämmittäjistä meikäläisellä taitaa olla harvinainen yksilö(-98, ajettu 150t), molemmat toimivat, vaikka käytössä päivittäin (talvella;-)

Äänestä

joo toi "ominaisuus" vaivaa kaikki merkkejä johtuen suolasta ja kevyestä jarruttelusta. kun kunnolla edes välillä polkaisee jarrua niin levyn pinta putsautuu/kuumenee ja suolavelli ei seiso 24h/365 päivää vuodessa. Ja ne grillit tuppaa menee myös wagin peleissä. taitaa olla saman alihankkijan heikot vastukset. Itse kysyin hintaa viime vuonna ja töineen aveen (tojolla yksi grilli) 390€!!!!

Äänestä
  • Grillejä saa myös halvemmalla. Minulla oli tuuri ja yksi asentaja laittoi kuskin grillin satasella. Aikaa meni reilu tunti. Tojo veloittaa työstä kolme tuntia, vaikka taitava asentaja hoitaa homman tunnissa. Grillejä saa myös tarvikeliikkeistä halvalla. Ostakaa sieltä ja etsikää taitava asentaja. minulla uudet takuuseen korjatut etulevyt ovat toimineet moitteetta. Nyt niillä ajettu huntti.

    Äänestä

jarrulevyt menee kieroksi ja levyt suht. uudet ei niitä kannata vaihtaa vaan sorvauttaa, nääs sorvauksen jälkeen ne ei enää kieroudu, ainakaan niin helposti. Yleensä jarrulevyt vetää kieroksi kun kuumilla jarruilla vedät lätäkköön tai hankeen tai pahimmassa tapauksessa pelkkä levyjen kuumeneminen sikana.

Tosin jos jarrusatula tsydeemi kelluu hyvin=palat seuraavat hyvin levyn heittoa, silloin levyt voipi olla enempi kierot ennenkuin kuin alkaa täristä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Korkkiruuvi kirjoitti:

Siis vaihdettiin merkki-liikkeessä jarrulevyt ja palat aveen(vm -99,2.0 LB)noin puoli vuotta ja 10 tkm sitten.
Nyt olen huomannut,että jarruttaessa auto nykii,aivan kuin olisivat levyt kierot?
Voiko ne kieroutua näin pian,ja kauanko takuu on voimassa?
Toinen juttu on istuin-lämppärit,molemmat ovat pimeänä(sulakkeet ehjät).
Onko jollakulla tietoa,mitä niiden kanssa kannattaisi tehdä?
Ilmeisesti sieltä on vastukset kärähtäneet.
Ovatko kalliit korjata?
Kiitos asiallisista vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu