Mitenkähän Redhat 7.2:ssa saisi muutettua ohjelmia, jotka käynnistyvät koneen käynnistyessä? Pitäisi saada tuo Postgresql:n postmaster käynnistettyä postmaster -i:llä, eli tuo -i tarkoittaa, että TCP/IP-yhteydet sql:ään sallitaan. Missä siis on se "autoexec.bat", josta noita käynnistyviä juttuja säädetään?
Postgresql / Redhat 7.2
pgs
2242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mikä on autoexec.bat? ;)
Kantsii kurkata /etc/rc.d -hakemistoon ja sen alihakemistoihin...
RedHat:ssasi (tosi vanha - päivitä -> 7.3?) on setup sekä chkconfig -ohjelmat.
/etc/rc.d/rc.local on sellainen tiedosto, joka ajetaan kaikkien muiden käynnistyspalveluiden jälkeen ja sinne perään sopii laittaa omia simppeleitä käynnistysskriptejä. Itse ainakin joskus muistaisin pistäneeni juuri tuolta postmasteria käyntiin. Toinen vaihtoehto on puukottaa suoraan (mahdollista) postmasterin käynnistyspalvelua. Itse en kovin nuubiena lähtisi sitä kuitenkaan tekemään. Ota ainakin ensin varmuuskopio skriptistä.
Muuten /etc/rc.d/init.d -hakemistossa ovat kaikkien käynnistyspalveluiden skriptit ja
/etc/rc.d/rc0.d -rc6.d -hakemistoissa on symbolisia linkkejä kyseiseen hakemistoon. Esim rc3.d -hakemistossa olevat symlinkit kertovat, mitä palveluita käynnistetään ja sammutetaan kun tulla runlevel 3:lle (tekstikonsoli) ja rc5.d (käynnistetään displaymanager).
Symlinkit ovat muotoa S|K 0-99 , missä S tarkoittaa palvelun käynnistämistä ja K lopettamista sekä numeroarvo sen käynnistys/lopetus järjestysnumeroa.
Näiden muokkaamiseen on omat ohjelmansakin, mutta tarpeen tullen sen voi helposti käsinkin tehdä.