jos saan käteen rahnaa 1050e kk liitolta. 2 elätettävää on eli ulosotto ei voi ottaa rahaa multa vai?velkaa on yhteensä noin 10.000e, nii ajattelin että jos maksaa vaik 100e kk niin turvaisko sillä omaisuutta. esim auton?
neuvoja
pieniä
5308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pääsääntöisesti, jos on noinkin isot tulot vouti ottaa omansa. Ainoastaan työtön tai eläkeläinen, joka ansaitsee 500e kuussa on suojassa voudin kouralta. Vouti kyllä mielellään tekee esim maksusuunnitelman jos perittävää on, joten nykyään ei kannata pelästyä. ei ne taloja ja autoja vie, jos on halukuutta yhteistyöhön.
eiko mun suoja osuus oo 1073e kun on 2 elätettävää?
Velallinen
2 elatuksen varassa: 1 073,40 €
Velallinen yksin: 624,60 €
Auto voi mennä vasaran alle sillä 100€ ei ole riittävä lyhennys 10000€ velasta.laita auto jonkin nimille ja sinä haltijaksi.
".laita auto jonkin nimille ja sinä haltijaksi."
Ei auta yhtään mitään. Tuo katsotaan valeoikeustoimeksi, eikä auto ole mitenkään ulosotolta suojassa.
Ulosotto voi ulosmitata myydynkin omaisuuden. Puhutaan ns. takaisinsaannista, jos tarkoituksena on piilottaa omaisuuttaan ulosotolta.
Autoa ei voida ottaa JOS se on myyty ennen ulosoton alkua pois sori vaan.Jos ulosotto jo kimpussa on aivan toinen asia.