Kysyn nyt täältäkin, toki soitan lääkäriinkin.. Koira on vanhempieni luona eri kaupungissa kuin minä ja mietin vain pitääkö lähteä jo äkkiä sinne vai voiko odottaa perjantaihin kun tärkeä viikko koulussa..
Mutta eli 9-vuotias Cockerspanieli uros alkoi viikonloppuna oireilla kummasti, se alkoi aristella kosketusta, varsinkin takajalan tienoille. Kuitenkin kävelee normaalisti,ei onna eikä nuole mitään paikkaa. Se kuulemma vaikuttaa olevan allapäin ja murisee herkästi jos joku yrittää mennä sitä tutkimaan tai silittämäänkään. Lenkille se lähtee kuulemma normaalisti mutta väsähtää pian ja kävelee todella hitaasti...sitten se kotona menee nukkumaan kunnes taas virkoaa hieman. Autosta pois hyppääminen tuotti vaikeuksia ja rappuset se kyllä kulkee mutta hitaasti. Se kyllä syö ja juo aivan normaalisti ja menee vastaan kun joku tulee.
Onko kenelläkään ollut vastaavaa tai osaisiko kukaan veikata mikä voisi olla vikana? Kukaan ei ole nähnyt sen satuttaneen itseään,mutta on päivät kotona yksin niin voisiko olla vain sattunut esim revähdys..?
Se ei koskaan ole antanut hoitaa itseään,mutta minuun se luottaa vähän enemmän kuin muihin. Joten on mentävä itse viemään se lääkäriin jos tarve vaatii. En vain tiedä mitä siitä tulee kun ei iki maailmassa anna vieraan mieslääkärin tutkia kun kipeä :( Mielessä käyny myös voisiko minun poissaoloni vaikuttaa jos se ikävöi,kun koko kesän olin sen luona mutta piti lähteä opiskelemaan kauas...
mikä voisi olla vikana...
3
337
Vastaukset
- liiblaab
Luulisin että cockerillasi on (kuten sanoit) jalka jollaintapaa revähtänyt tms. Kyseessä voi olla myös vanhuus, mutta en usko sen olevan syynä, jos niin nopeasti on kunto vaihtunut..
Tai sitten koira on vain surullinen/ikävöi :< En tiedä ollenkaan, kannattaa varmaan vähän seurata miten koira voi ja viedä eläinlääkäriin tutkittavaksi..- huolestunut kaukana
jos vien koiran lääkärille nyt niin se aika varmasti täytyy nukuttaa tutkimuksia varten, niin onko 9-vuotias miten vanha nukutukseen? se on kerran nukutettu elämänsä aikana joskus 5-6 vuotiaana,silloinkin mua pelotti jotenkin..kun on kuullut kuinka joillain koiran sydän ei olekaan kestänyt nukutusta. Ja nyt vanhetessa ne riskitkin suurenee :/ Onko yleensä kuinka vanhoilla koirilla niin suuri riski että täytyy itse sydän syrjällään odotella? :s
- liiblaab
huolestunut kaukana kirjoitti:
jos vien koiran lääkärille nyt niin se aika varmasti täytyy nukuttaa tutkimuksia varten, niin onko 9-vuotias miten vanha nukutukseen? se on kerran nukutettu elämänsä aikana joskus 5-6 vuotiaana,silloinkin mua pelotti jotenkin..kun on kuullut kuinka joillain koiran sydän ei olekaan kestänyt nukutusta. Ja nyt vanhetessa ne riskitkin suurenee :/ Onko yleensä kuinka vanhoilla koirilla niin suuri riski että täytyy itse sydän syrjällään odotella? :s
Nukutushan on aina koirille hitusen riskialtista, ja sitä ei tulisi tehdä ellei ole pakottava tarve.
Tuosta iästä en osaa oikein sanoa, joku muu saa valaista.. (Mutta oon kuullut ettei ikä valtavasti vaikuta, kunhan on muuten perusterve.. Tietysti jos koira on hyvin vanha, luulen ettei 9-vuotta cockerille ole ikä eikä mikään ;)
Mutta keskustele eläinlääkärin kanssa tästä, hän varmasti osaa paremmin sanoa, miten kannattaisi tehdä..
Pikaisia paranemisia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075210Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813696Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers113460SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt633150SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun393129Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1052339SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412326Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?302182Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762130Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069