Montako tuntia siellä keskimäärin sataa päivässä, 0-3h?
Pattis juuri nyt - onko sadekausi vielä päällä?
rgrgrffhh
5498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sadekausi on Pattayalla aika ripottaista nykyisin. Jos sataa, tulee vähän ja vähän aikaa. Välillä voi olla isojakin kuuroja ja sataa todella rankasti, mutta ei ne kovin kauan kestä. Ei enää ole kestäneet vuosiin siten kuin esim 15 vuotta sitten, kun saattoi sataa koko päivän aamusta iltaa ja kaatamalla! (Keski-Pattayan kadullakin lainehti ja koirat uivat tien ylitse :D - Näin tämän itse.)
Juuri tällä sekunnilla (katso viestin kellonaikaa 5 tuntia) on pilvistä ja horisontissa on tummia pilviä. Ei ole satanut koko päivänä. Eilen tihuutti jotain, mutta paistoi välissä ihan normaalisti. Nyt on syyskuu, joten se ns sadekausi alkaa jo mennä ohi ja säät alkavat viilentyä (siis, tarkoittaa, että lämpötila laskee jonnekin 25 - 30 C tienoille, mikä on täkäläisittäin viileää!). Viime jouluna täällä paleltiin, kun oli vain 21C!!!
Aikaero on siis 4h (Suomessa on vielä kesäaika pari kuukautta) :)
Kyllä noita tulvakuvia on syyskuulta vielä ihan viime vuosiltakin.
http://www.panoramio.com/photo/3501319
Joku istunu baarissa ja katellu ku rotat ui sisään.. :D
Viime viikolla ainakin satoi lyhyen aikaa joka päivä, ehkä alle tunnin vuorokaudessa, yleensä illalla tai yöllä. Yhtenä yönä sateli pitempään, mutta ei sitäkään paljon huomannut, kun yöllä ollaan lähinnä sisätiloissa tai ainakin katon alla ulkoilmabaarissa. Sade ei juurikaan ryöppyä sen kovempaa kuin Suomessakaan kunnon sadepäivänä. Isoimpana erona se että vesi on lämmintä eikä ilma viilene sateen ansiosta oikeastaan yhtään.
Noh, pantakoon kuumuuden piikkiin tai jotain, kun sekoitin nuo aikaerot. Thaimaassahan ei kelloja siirrellä, joten en ikinä muista, milloin ne siellä Suomessa siirtyy ja mihin suuntaan. Olen välillä soittanut sukulaisille aivan idioottimaiseen aikaan vuorokaudesta, kun en ole muistanut tuota aikaeroa! :)
Ja tosiaan, en ole kovin tarkkaan tullut tiirailleeksi tuota sadetilannetta, kun enimmäkseen kuitenkin olen sisätiloissa jatkuvasti - tosin ikkunan ääressä, joten huomaan, jos ulkona alkaa sataa.
Yleisesti ottaen, täällä on ihan hyvä lomasää vuodenajasta riippumatta. Jos sataa, kuten tuossa aikaisemmin sanottiin, ei lämpötila laske niin alas, että hampaat alkaisivat kalista. Ja kun sade loppuu ja aurinko alkaa paistaa, tulee äkkiä taas lämmin olo ja vaatteetkin kuivuvat.
Kirjoitit,että syyskuussa sadekausi alkaa olla lopuillaan.Esim.viime lokakuussa Pattayalla oli yksi ainut
täysin sateeton päivä.Vielä marraskuun alkupuoliskolla tuli vettä useina päivinä.Olen 12-talvea viet-
tänyt Pattayalla ja toteaisin,että vuodet eivät ole läheskään samanlaisia sadekauden suhteen.Siinä olet
oikeassa,että tulee vettä tai ei,aina tarkenee.Tuo joulun 21C menee kyllä dementian piikkiin.Siitä
huolimatta puolen vuoden tuomio alkaa taas lokakuun alussa.Pärjäillään!!!!!!!!!
Kyllä se 21C on ihan oikea lämpötila viime vuoden joulukuulta. Meillä on mittari sisällä keittiössä (Suomesta ostettu mittari) ja aamulla näytti sitä lukemaa. Oli alakerrassa kylmempää kuin yläkerran ilmastoidussa huoneessa! Lastenkin piti panna ihan takki päälle ennen kuin menivät autolla kouluun.
Ja mitä sadekauteen tulee, nyt se ainakin näyttää lopahtaneen. Viime päivinä ei ole satanut paljon mitään, vähän vain tihuuttaen. Tosin pilvistä on ollut harvasen päivä. Lämpötila on kuitenkin ihan kiltisti jossain pyöreästi 30 tienoilla.
Totta sekin, että vuosissa on vaihteluita. Toisena vuotena tulee enemmän, toisena vähemmän. Jotenkin tuntuu, että tänä vuonna on tullut vähemmän, ainakin täällä meillä.