Aloitin juuri etsinnän, josko löytäisin 35-vuotiaan sisarpuoleni. En tiedä yhtään miten suuri mahdollisuus minulla on saada tietoa hänestä tai mahdollisesti jopa tavata hänet, mutta ainakin yritän. Sydämessäni on suuri kaipaus...
Adoptoitu sisarpuoli
7
1492
Vastaukset
- Adopted i am
Itsekin olen myös pohtinut yhteyden ottamista sisar- ja velipuoliini. Tiedon heistä sain omista adoptiopapereista ja nimen perusteella facebookista mahdollisesti löytänytkin isovelipuoleni. Vielä ei rohkeus riitä siihen, että kirjoittaisin. Jonain päivänä ehkä, mutta minullakin olisi kova halu tutustua "verisukulaiseen". En kyllä tiedä miten näkemättä adoptiopapereita saisi tietoja adoptoiduista sisaruksista. Jos joku tietää, niin minäkin otan kiitollisena tiedon vastaan.
Mutta hassua on, että itse olen tuollainen kuvaamasi 35v. adoptoitu. :)- Kadonneen jäljillä
Missä kuussa olet syntynyt?
- RaimoL
Ei pitäis olla vaikeeta,jos tiedät nimen ja syntymäajan.Yhteys maistraattiin.
- Vm 66
Olen samassa tilanteessa ollut ja nyt 36 v jälkeen tavannut täyssisareni jonka äitini antoi pienenä pois. (Äitini oli aiemmin antanut minut pois mutta eri paikkaan..)
Tämä tapahtui äitini kuoleman jälkeen. Ennen sitä yritin ottaa selvää monta monituista kertaa mutta minulle ei annettu mitään tietoja ilman äitini lupaa eikä äitini antanut lupaa ottaa selvää.... mutta kun äitini kuoli nii sain tiedon sen jälkeen koska tämä sisareni on rintaperillinen. Maistraatistakaan ei millään meinattu antaa osoitetietoja mutta antoivat kun oli kyse virallista asioista.Tavattu on ja ihana ihminen mutta silti on vaan jotenkin sekavat tunteet kun tapaa sittenkin monien vuosien jälkeen kun on aina tiennyt toisen olemassa olosta. Yhteyttä pidetäänja katsotaan mitä aika tuo tullessaan miksi suhteet kehittyy., minulla on myös sisarpuoli mutta hänen kanssaan olen ollut aina tekemisissä.Adoptio on aina suljettu tapaus ja harvoin saa tietoja...muuta kuin siinä tapauksessa että molemmat vanhemmat ovat kuolleet...mutta ei kun yritystä kehiin ja tsemppiä etsintään....
- hyvät ihmiset!
Kerran löysin sisarpuoleni ja uhkaavansa käytöksensä vuoksi jätin hänet 4-vuotta myöhemmin. Nyt se kaduttaa. Oli hänellä sentään terveys puolella asiat huonosti->alkoi kaduttaa.
Kaksi vuotta olen yrittänyt löytää yhteyttä, mutta joka läänissä on monta etu sukunimi-kaimaa etten ole löytänyt häntä vielä tänä päivänäkään.
Kannattaa olla siis varovainen noitten facebook nimien kanssa, sillä löydän sieltä täydellisiä kaimoja, vaikka monet sukunimeäni ihmettelevät... Aito suomalainen (suomenkielinen) pohjanmaalainen sukunimi?
Sitäpaitsi, jos sisarpuolesi ei ole koskaan kyseenalaistanut adoptiovanhempiensa biologisuutta, väittäisin että mahdollisuuksia ei paljoa ole. - Kadonneen jäljillä
Olen käynyt käräjäoikeudessa ja kirkkoherranvirastossa, eivät anna mitään tietoja vedoten henkilötietosuojaan, eli nyt tuntuu että olen umpikujassa... Mitä voin enää tehdä???
- mikko_n_75
Jos se vanhemmistasi (äiti tai isä), joka antoi sisarpuolesi adoptioon, on elossa, niin on mahdollista, että adoptio olisi edelleen heikko (vahvistettu 70-luvulla). Hän saattaa kyetä perustelemaan tiedonhaun paremmin. Jos taas kyseinen vanhempi on kuollut, niin voit perustella tiedonhakua itse siten, että adoptio saattaa olla heikko ja sillä merkitystä pesänjaon kannalta. Jos tiedät, millä paikkakunnalla sisarpuolesi on annettu adoptioon, niin saatat kyetä selvittämään adoptionjärjestäjän. Tällöin (kuten jotkut täällä ovat mainostaneet), adoptionjärjestäjältä voisi epävirallisesti kysyä adoption jälkipalvelua, ja jättää yhteydenottopyynnön. On epätodennäköistä, että adoptionjärjestäjä olisi valmis esittelemään adoptioasiakirjoja. Adoptiopaikkakunnan tietämyksen perusteella on mahdollista tutkia myös, kuinka paljon sikäläisen käräjäoikeuden tiedoista on julkisia.
Adoptiotietoja ei voi ymmärrettävästi avata kovinkaan monien ihmisten katseltavaksi, mutta adoptoidulla itsellään pitäisi ehdoton tiedonsaantioikeus ainakin olla jatkossakin. Biologisia vanhempia tai sisaruksia varten tulisi adoptiouudistuksissa saada kehiteltyä säädelty välimiesmenettely, jolla luottamuksellisten tietojen tarkastaminen ja yhteydenottopyynnöt voisi saada mahdollisiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso224382Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1514067Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133286Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai673056- 862694
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1512632Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282333- 352037
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1211610- 201565