http://www.yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2009/09/vmn_tyoryhma_kaavailee_verovahennysten_karsimista_984690.html
Kauppa hyytyy taas jos tällainen toteutetaan.
Ei enää vähennysoikeutta, eikä kenties kotitalousvähnnystä --> katastrofi myös esim. kotisiivousta tarjoaville firmoille jne.
Kauppa hyytyy taas jos tällainen toteutetaan.
Ei enää vähennysoikeutta, eikä kenties kotitalousvähnnystä --> katastrofi myös esim. kotisiivousta tarjoaville firmoille jne.
Vastaukset 63
Vanhimmat
seuraavaksi leikataan eläkkeitä, opintotukia, asumistukia, toimeentulotukia jne. Näin kävi viimeksi ja näin käy nytkin. Lamassa kärsivät aina eniten vähäosaiset ja tämä on faktaa.
Kyllä se näin on ja näin tulee olemaan. Ja muistakaakin joka iikka aina kun äänestätte, antakaa äänenne porvaripuolueille. Saatte verohelpotusta ja kaikki sosiaalietunne on turvattu.
Voi jestas, millainen joukko me ollaankaan valittu. Kyllä kaikkeen muuhun paskaan löytyy raha, mutta niistä hienouksista ei köyhät pääse nauttimaan. Köyhien rahoillahan tämän maan hallitus kaiken pasjan rakentaa.
tekstissä. . siis paskan piti kirjoittaman.
jos nyt en ihan väärin muista, niin sdp oli hallituksessa viimeiset 15 vuotta. Miksi he eivät kertaakaan korottaneet opintotukia tai kansaneläkkeitä.
heti kun tuli kepu ja kokkarit valtaan, tuli pieni korotus näihin tukiin.
On se elämä ihmeellistä.
Erittäin hyvä jos tilkkutäkkiverotusta selkeytetään. Ei köyhillä nytkään ole mahdollisuutta ostaa asuntoa tai ostaa remonttia. Kotitalousvähennys tehdään valtionveroista, eli pitää olla pätäkkää millä maksaa. Ei esim kansaneläkeläinen niistä mitään hyödy.
Miksi rikkaita ja kalliissa omakotitalossa asuvia pitäisi tukea vielä verohelpotuksilla?
maksakoot itse saunaremppansa ja suuret lainansa!
Milloin sossuilla on ollut enemmistö eduskunnassa että voiusi päättää eläkkeistä ja opintotuista,kyllä siellä on aina ollut porvarienemmistö ja ne päättää mitä tehdään HUOM?
Vieköön valtio vaikka tuhkat pesästä..veronmaksu loppuu siihen.Vahinkoa hyödyn sijaan
ja kunpa herrat ja hidalgotkin itse maksaisivat veronsa niin suomessa riittäisi rahoja vaikka mihin ! Mutta kun ne ketkut kiertävät kaikki maksunsa ja kansa maksaa vähistäänkin.... Näin se on ollut ja näin se tulee olemaankin. Se ei muutu, olkoot hallituksessa mikä hyvänsä puolue, kaikki siellä rikkaina ajavat vain ja ainoastaan omaa etuaan.
Ansiovero kaikille samansuuruiseksi, miksi hyvätuloisten pitäisi maksaa enemmän veroja, kun kuitenkin vähemmän käyttävät julkisia palveluja, vain menevät yksityisille. Samansuuruisessa verossa suurempituloinen maksaa kuitenkin enemmän veroja kuin vähempituloinen.
Miksi valtion pitäisi saada jotain siitä, että perii jonkun summan, kiinteistön tai jotain muuta sellaista? Eikö noistakin ole muodossa tai toisessa jo verotkin maksettuja!
Asuntojen myyntivoiton verotus. Ok, vero voi olla tietyn aikaa, mutta miksi siitä pitäisi maksaa veroa, jos asuu itse kyseisessä asunnossa monta vuotta? Eikö kansalaisille saa nykyajan mukaan jäädä mitään käteen?
Ja ihan pohjatiedoksi, en ole rikas, enkä omista omaa asuntoa, toisin toivon joskus semmoisenkin omistavani. Tuloni on alle 10 000 euroa vuodessa ja olen yksihuoltaja. Silti on minusta väärin, että se että yrität ja teet niin siitä sinua verotetaan rankemmin.
Itse haaveilen ostavani asunnon joskus, sen omalla työlläni maksavan ja kun on maksettu, niin nauttia siitä ilman verohelvettiä kiitos!
Kyllä, samat verot kaikille. Sama euromäärä.
Keskituloilla jokaiselle 12000 euroa vuodessa, tonni kuussa, helppoa.
Jos on asiansa hyvin hoitanut, niin yhteiskunta voi palkita, jää enemmän elämiseen.
Jos on vätys, kertynyt verovelka voitaisiin siirtää perillisille.
Periytyyhän nytkin hyvä- tai huono-osaisuus. Varallisuus tai häpeä.
Todellisilla tasaveroilla asiat olisivat selkeitä.
ja verotuksen nousu. Ei uhkaa kyllä hintapiikit, ei:)
Jos asuntolainojen korkomenojen verovähennysoikeus poistetaan, tulee se tervehdyttämään asuntojen hintoja. Eli uskon, ettei vähennysoikeuden poistamisella mitään dramaattisia vaikutuksia ole. Paitsi tietysti niille, joilla sitä lainaa on nyt enemmän kuin perstasku kestää. Toisaalta, asuntoa ostaessaan täytyy jo huomioida mahdolliset maksukyvyn/muiden olosuhteiden muutokset. Kaikkea ei voi etukäteen tietää, mutta yltiöpäiseen lainanottoon ei ole järkevää lähteä. Näin on aina ollut ja näin on aina oleva.
Jos myyntivoiton verovapaus poistetaan, poistuu myös tuo hölmö kahden vuoden pakkoasuminen. Minä en ole tuollaisista välittänyt, jos olen halunnut asunnon myydä ennen kahden vuoden määräaikaa, olen sen myös myynyt ja maksanut verot. Ei se niin kamalaa ole.
Aina kun systeemiä muutetaan, joku siitä kärsii. Sille emme voi mitään.
Korkovähennyksen poisto keskellä pahaa lamaa on aika reipas veto. Jos ajatellaan että nykyään asuntolainat nuoremmilla kansalaisilla ovat helposti 25v tai jopa pidempiä ja tuloissa on huomioitu verovähennysoikeudet niin verovähennyksien poisto kaataa kyllä laivan herkästi.
Edellinen kirjoittaja vetosi siihen että pitää olla varautunut mm. työttömyyteen. Niin pitääkin. On aivan eri asia jos työpaikan säilyttäneeltäkin viedään lainanmaksun edellytykset. Mitä silloin voi muka tehdä paitsi myydä asuntonsa laskevilla hinnoilla ja jäädä velkaiseksi ?
E-Amerikassa on nälkämellakoista seurannut vallankumouksia. Jälki ei useinkaan ole ollut kovin nättiä. Tätäkö nyt halutaa Suomeenkin ? Siksikö Aselakia kiristetään samaan aikaan ettei köyhät pystyisi riehumaan ?
Uskotko edes itse tuohon soopaan. Taidat olla kokoomuslainen politikko.
MITÄ HYVÄÄ ON VERONKOROTUKSISTA.??? JA miten se tervehdyttää asuntokauppaa kun monelle omistus asuminen karkaa ulottumattomiin ja meille kaikille asuntVELALLISILLE kalliimaksi.
miten siinä käy kun on ostanut 60- luvulla asunnon ja on rempannut sitä ja myy hyvällä voitolla
elikkä noin 4000€ ostettu asunto 60 luvulla ja nyt myy sen 150000€ siitähän joutuu konkurssiin
kun ei pysty maksamaan pienestä kansaneläkkeestä veroa kun myynti voittoa tulisi peräti 146000€.
tämä on siis täysin ryöstöpolitiikkaa tämmöinen en ole syyllinen että ostin hyvään aikaan ja maksoin
kovalla työllä ja pitkällä lainalla se oli siihen aikaan iso raha kun kaikki nousee hurjaa vauhtia.
Luulen asuntojen hintakehityksen muuttuvan maltillisemmaksi, jos veroedut poistuvat.
Hyvässä lykyssä menetetty veroetu näkyy asuntojen hinnoissa. Eli luultavasti vaikutukset eivät ole niin pahat kuin voisi äkkiseltään kuvitella.
Voisi luulla ettei veronkorotuksista ole hyvää kenellekään. Julkinen sektori vaan ei ilman veroja pyöri ja jostakin rahat on otettava. En minäkään veroista tykkää, vaan maksettava on.
Ja ei, minä en ole kokoomuslainen enkä minkään muunkaan puolueen jäsenkirjan haltija. Enkä poliitikko sitä myöten..
Ei omistusasuminen karkaa ulottumattomiin. Kuka ne asunnot ostaa, jos kenelläkään ei niihin ole varaa? Kyllä markkinat joustavat. Panikointi on turhaa, mutta niin tavallista..
Ja sitä paitsi, vuokralla asuminen se vasta kallista on. Maksat kuollutta lehmää. Samalla rahalla suurimmassa osassa Suomea maksaa omistusasumisen kulut ja samanaikaisesti kartuttaa omaa pääomaa. Pk-seudusta nyt en kyllä tuon suhteen tiedä. Onneksi siellä ei tarvitse asua.
Kun asuu itse omistamassaan asunnossa yli 2 vuotta, ei tarvitse maksaa myyntivoitosta veroa. Jos on ostanut asunnon 60-luvulla niin minun laskuoppini mukaan tuo raja täyttyy ja reippaasti. Verottajalle tehtävässä ilmoituksessa ilmoitetaan näin ollen omistuksen olevan yli kyseisen rajan ja lomakkeen täyttö päättyy siihen.
etkö ole lukenut uutisia hallitus suunnittelee verovapauden poistoa asunnon myyntivoitoista
.... Miten tämän hallituksen, joka laittaa kansalaiset ahdinkoon, voisi laittaa maksamaan kakki hölmöt ideansa? Tässä maassa ei vain tahdo olla vaihtoehtoja, kakki poliitikot yhtä tyhmiä ja arjesta vieraantuneita. Vai mitä sanotte kun yhden poliitikon mielestä vähävaraiseksi luetaan alle 3000 € kuukaudessa hankkivat. Minä tulisin kyllä loistavasti tuolla vähävaraisuudella.
Eipä Urpilainen muutenkaan ole taidoillaan loistanut. Arviointikyky tuonkin kommentin suhteen hänellä heitti pahemman kerran.
Kylla kait tuollaisissa tapauksissa sovellettaisiin jonkinlaista hankintameno-olettamaa, jotta täysin kohtuuttomilta ratkaisuilta vältyttäisiin. Johan tuolla aikavälillä rahan reaaliarvo muuttuu melko paljon.
Jos niin tiukalle on jo nyt vetänyt itsensä että ei kestä parinsadan lisämaksuja kuukaudessa niin mites sitten suu pannaan kun korot nousee 6-7%:iin mikä ei ole lähelläkään edellisen laman korko %, ei se korko aina ole 1-2 %.
Siis luulet oikeasti että asuntojen hinnat laskisivat verovänennyksen poiston myötä !??? HEHHEHHEH... Aika makoisat naurut. Sama kuin arvonlisäveronkin kohdalla, siis ruuan suhteen, kaikki hinnat nousee ja lopulta ei kuitenkaan minkään putoa. Eihän ketään hintojaan laske ??? Se nähdään, näin siinä käy...
Mä asun yksin vuokralla ja saa 440 päiväraa ja 188 asumistukea kuussa kelasta tästä maksan vuokraa 420 että elä sillä sitten sossusta voi tietysti saada pari sataa lisää. Jos kolme tonnia on vähän niin mitähän tämä sitten on
Ihmettelen vaan miten ostohinta maariteltäisiin yli 30 v sitten itse rakennettuun taloon johon on jo peruskorjauksiakin tehty pariin kertaan ja pihaakin myllätty uuteen uskoon. Rahaa on palanut tuhottomasti. Mitään verovähennyksiä näistä ei ole saanut kuin vasta muutaman vuoden, jos ei oteta lukuun korkovähennyksiä silloin rakennusaikana. Päinvastoin talosta jouduttiin maksamaan uutena ns. luxusveroa ja nythän sitten kiinteistöveroa.
Sosialisoidaanko Suomea kokomuksen toimesta? Jo aikoja eletään. Pitääkö tässä ruveta äänestämään persuja?
Mielestäni verotuksessa pitäisi poistaa kaikki omavastuuosuudet vähennysoikeuksissa ja luoda vähennyskatot eri asioille: sairauskulut, asuntolainakorot, tulonhankkimiskulut. Nykyinen käytäntö on suosinut suurituloisia. Jos joku haluaa rakentaa kartanon 400 neliön tontille, siitä vaan, mutta sen kuluja ei pidä sovitun rajan ylittävältä osalta maksattaa muilla. Tämä ehkä järkeistäisi lainanottoa ja tekisi mm.
asunnon hankinnan maltillisemmaksi. Mielestäni pitäisi sitten kuitenkin olla siirtymäkausi asuntolainoille: vanhat lainat/uudet lainat. Hätää ei pidä luoda eikä ahdistella ihmisiä. Mutta verovähennysoikeus siis pitäisi järkeistää. Kenellä on millä mällätä, mällätköön omaan piikkiinsä eikä toisten laskuun. Pankit voivat suunnitella erilaisia lainapaketteja ihmiselle eri elämänvaiheisiin sopiviksi. Ehkö Vapaavuoren lanseeraama nuorten asuntolainaidea vetäisi paremmin. Voisiko vähävarainen opiskelija saada nivotuksi esim. opinto-/asuntolainan ja päästä esim. Helsingin alueella asumaan ihmisarvoa vastaavasti, muttei kuitenkaan kuolettavan kalliisti.
Silloin kun markkinat toimivat, myös hinnat elävät kysynnän ja tarjonnan mukaan.
Esimerkkinä eräs jo pyyntihinnaltaan varsin kohtuuhintainen osakehuoneisto, josta tarjousteni jälkeen päädyttiin 6% alle pyyntihinnan ja kaupat tehtiin. Nyt asun edullisessa asunnossani tyytyväisenä ja velattomana.
Kyllä markkinatalous toimii juuri niin että jos tavara ei muuten käy kaupaksi, hinta laskee.
Tämä on yksinkertaista logiikkaa ja toimii myös käytännössä.
Tuo on hyvä idea!
Tämmöstä suurta epäoikeudenmukaisuutta ei pitäisi edes harkita.
Meitä ajoissa ostaneita tämähän ei koske! Marginaalit meillä se alle 0,5 prosenttia joillakin 0,2! Ajoissa halvalla ostaneet ollaan ja verovähennykset vielä päälle! Korot ennätysalhaalla! HUH HUH!
Kyllä kelpailee!
Taidankin kiskaista tässä iltapäivän kunniaksi pitkän lasin XO:ta. Vaimo tuolla tip top -keittiössämme piukka peppu pyörien puuhailee ja valmistelee talon isännälle päivällistä! MMMMMmmmm!
Tällaista se on elämä paremmissa piireissä! Ajoissa ostaneilla
Työntäkää syvälle suohon tällaset päättäjät. Minkäänlaisia helpotuksia ei oo koskaan tullu.
Niinhän se on että eduskunnassa ja kaikkialla muualla päättäjät eivät voi tehdä KAHTA asiaa, luvata ja toteuttaa!!!!!!!!!!!!!!!
"Ei koske minua!" Hahhah..sehän nähdään.
"Meitä ajoissa ostaneita tämähän ei koske! Marginaalit meillä se alle 0,5 prosenttia joillakin 0,2! Ajoissa halvalla ostaneet ollaan ja verovähennykset vielä päälle!"
Etkö osaa lukea ? Nyt ehdotetaan nimenomaan noiden saamiesi verovähennysten leikkaamista tai poistamista. Omalla kohdalla ainakin vähän haittaisi.
Sitten kun huomioidaan vielä kiinteistöveron nousu, tuloveron nousu kunnallisverotuksessa, ALVin nosto ensin 23% ja ensi vuonna 25%iin sekä tuloveron nosto mahdollisesti vielä valtionverotuksessakin niin ei paljon naurata. Polttoaine-, viina- ja sähköverot tulevat nousemaan joka tapauksessa.
Tosin tämähän johtaa hetken perästä vain kovaan inflaatioon joka syö loput asuntolainat muutamassa vuodessa joten ei se ehkä kaikkinensa huono juttu olisi. Silti vähän ihmetyttää miten kevyin perustein aletaan puuttumaan ihmisten asumiseen joka on kuitenkin tehokkaammin hoidettu silloin kun ihmiset sen itse maksaa. Jos kaikki asuisivat VVO:lla niin kalliiksi tulisi yhteiskunnalle. Laatukin olisi ihan peestä.
"Meitä ajoissa ostaneita tämähän ei koske! Marginaalit meillä se alle 0,5 prosenttia joillakin 0,2! Ajoissa halvalla ostaneet ollaan ja verovähennykset vielä päälle! Korot ennätysalhaalla! HUH HUH! "
Ja miksi ei koskisi?
Jos/kun verovähennykset poistuu, niin ne poistuu kaikilta. Myös sinulta.
Sekoitat asiat ihan iloisesti. Jos verovähennysoikeus poistuu, niin se poistuu kaikilta, niin vanhoista lainoista kuin uusistakin.
Kyseessä ei ole mikään rikoslaki, jota ei voi säätää takautuvaksi.
Ja korotkaan ei ikuisesti ole ennätysalhaalla.
Suomen verojärjestelmä on nykyisellään liian pirstaleinen. Verovähennysten karsiminen oli odotettavissa oleva ehdotus Hetemäen työryhmältä. Asuntojen verovähennysoikeuden huono puoli on se, että se tuppaa valahtamaan hintoihin, jolloin hyötyjiä ovat lopulta aivan muut tahot (pankit, rakennusliikkeet) kuin on tarkoitettu (asunnon ostajat). On erinomaisen hyvä asia, että nyt mietitään vakavasti vaihtoehtoja tälle järjestelmälle. Kaikkien kannalta on kuitenkin parasta, että helpotukset koskevat niitä, joihin se on suunnattu.
On toki valitettavaa, että nykyiset asuntovelalliset (joihin itsekin kuulun) joutuvat mahdollisesti kärsimään tulevasta muutoksesta, mutta tulevaisuutta ajatellen loistava ehdotus.
vaikka poistuisikin. minä en ainakaan lainaa ottaessani edes ajatellut/tiennyt moisesta verovähennyksestä. siinä vaiheessa kun lainaa ottaa ja sinulle annetaan kuukausi lyhennys erä niin se ei riipu millään lailla saatko verotuksessa vähennyksiä. tuo vähennys tuli iloisena yllätyksenä ensimmäisessä veropäätöksessä palautuksina... ei tule vaikuttamaan asuntojen hintaan koska se ei näy missään lainaa ottaessa ja sitä laskiessa.
asuntokauppa tyssää täysin, tyhjiä asuntoja jää pankille, takaajat joutuvat vaikeuksiin. Niihnän se kokoomus lupasi vaalien alla, että elämä on ruusuilla tanssimista. Minullekkin oiken eräs ehdokas kertoi että lapsiperheet tulevat saamaan parempaa palvelua. Niinpä niin. Siellä se kaveri istuu ja parempi palvelu on näköjään verotuksen kiristäminen, niin että tässä maassa ei kohta kannata tehdä töitä. ei muutakuin rikoksia tekemään, niin siinä saa asunnon päänpäälle ja mukavaa seuraa linnassa.
kannata asua vuokralla. Ja se pitää ymmärtää jo nuorena, kun on mahdollisuus säästää menoissa, esim asuu kotona. Niin tein itse, ja yks erä enää asuntolainasta maksamatta. taukoja on tullut maksuun mm työttömyyden vuoksi, mut pankit mielellään ottavat pelkkiä korkkoja, kun sopii ajoissa. Mut jos on ottanut lainan esim 30v jota nykyisin usein tarjotaan, ja sen riskirajoilla, asuu ehkä ylileveästi. Toki jokainen ymmärtää mitä pidempi maksuaika, sen enempi korkomenoja. Nyt alkaa sitten se edullinen asuminen, ja rahaa jää muuhunkin :)
Kyllä mä jo silloin 2 vuotta sitten sanoin, että kun kokkareet pääsee valtaan niin rummaa jälkee tulloo. Joutuukohan tämä koko maa perikatoon tämän kyky-puolueen vuoksi. On se vaan kumma että aina se tietty osa kansasta joutuu maksumiehksi, kun rikkaat vaan porsastelee. Eikö nää pellet olis aika laittaa jo vaihtoon ennenkuin anarkia pääsee koko yhteiskunnassa vallalleen. Meidän poliittinen eliitti on täysin erkaantunut tavallisen kansan arkielämästä. Mitenhän nuo nuoret lapsiperheet, joita tuokin vähennyksen poisto koskee niin selviävät. jos vielä ovat kohdanneet työttömyyttä. kuinka monta itsemurhaa ja henkistä pahoinvointia tuo päätös tulisi aiheuttamaan toteutuessaan. Meillä on tosiaan aikakautemme surkein hallitus, joka on täynnä ahneita oman edun tavoittelijoita.
Kysyn vaan miksi
Miksi pääomaveroa ei nosteta ?, eli onko oikein että yli 19 000 000 euroa ansaitsevan veroprosentti on vain 27 prosentin luokkaa
miksi perintöveroa ei palauteta siinä muodossa kun se aiemmin oli
miksi köyhiltä, pienituloisilta ja lapsilta viedään aina ensi
ja oli laskemassa pääomaverotusta? Ei ole laittanut köyhien asiaa kuntoon ollessaan hallituksessa vuosia ennen nykyistä kahta vuotta?
näin se on ja se kohdistuu juuri niihin joilla on tuloja maksaa verot.
En voi missään nimessä hyväksyä Asunnon myynninvoittoveroa, koska se on kovalla työllä maksettu
ja pitkä laina aika kärsitty ja oltu tiukoilla silloin ja sittenkö pitäisi siitä asunnosta maksaa vielä veroa
jos myy kun palkasta se on maksettu
Sen sijaan palkansaajien verotusta voi kyllä tilanteen mukaa kiristää ja ihan tulojen mukaan.
ottaisivat sieltä ne verorahat jos jostakin pitää ottaa kun palkansaajat on kuitenkin paremmassa
tilanteessa kuin moni muu työtön tai eläkeläinen opiskelijoista puhumattakaan.
Minä kyllä hyväksyisin varsinkin suurempipalkkaisten verojen kiristyksen esimerkiksi yli 2000€
rajan ylittäviltä jo voisi kiristää veroa ja ottaa sieltä ne rahat
onhan ne olleet aikaisemminkin palkkaverot 30-40% luokkaa jo aika pienellä palkalla
sieltä se olis järkevin ja oukeudenmukaisin verottaa elikkä ansituloista veroja ylemmäs kun niitä mentiin
laskemaan kohtuuttoman paljon.
voin vakuuttaa että en tee enää suomessa töitä enkä sijoituksia asuntoihin jos muihin veroihin kajotaan.
muutan sitten veroparatiisivaltioihin
Tässä lainaus tämän päivän Hesarista: Esimerkiksi suurin verotuki eli oikeus asua omistuasunnossaan ilmaisenki jää todenäköisesti rauhaan eikä ilmaisasumisen hyötyä panna verolle.
" tavalliset ihmiset eivät kyllä ymmärrä sitä, että omassa asunnossa asuminen on jotain tuloa, ja että se tulo pantaisiin verolle", Hetemäi myöntää.
Siis tämä suunnitelma jää todennäköisesti rauhaan... Muta eihän sitä koskan tiedä, mitä tulee tapahtumaan.
Saakohan verohallinnossa orgasmeja veroista joita keksitään?
kaikilta tuloluokilta 5% veroa enemmän pois. Taisit nimittäin mainita sen 2000 euroa koska silloin et itse saisi veronkorotusta. Omastahan ei haluta luopua mutta muilta saa ottaa. Tyypillistä....
ilmaiseksi, kun ajattelee noin typerästi, että oma asunto olisi tullut kuin Manulle illallinen. Kyllä suurin osa on todellakin satsannut ja tinkinyt rahoistaan, että on saanut maksettua asuntonsa. Toisin oli ennen, jolloin iso inflaatio söi lainaa. Kun hiellä ja työllä on maksanut asuntonsa ja saa lopultakin asua vähän edullisemmin kuin vuokralla, on se niin väärin, kun joku äveriäs pottumieli sitten kehtaa sylkäistä suusta tuon ajatushirviön ilmaisesta asumisesta. Ei ihme, että huonoja päätöksiä tehdään, kun tuollaisia täysin normaalikansan elämästä vieraantuneita ihmisiä on miettimässä ratkaisuja valtionkirstun varojen lisäämiseen. Minkähän vuoksi ihmiset säästävät omaan asuntoon, sen vuoksi,että joskus helpottaisi? Itse en ainakaan ostanut asuntoa omistamisen iloksi. Minulle omistaminen ei ole mikään itseisarvo. Vaan ostin sen vanhuuden päivien varalle. Isot ikäluokat syövät eläkkeet edeltä, tulevaisuudessa eläkkeet tulevat olemaan tosi pienet- näin sanotaan. Paljon ei voi etukäteen vanhuuttaan turvata, kun tulevaisuudessa vanhoja on niin paljon, että tämän päivän vanhustenhoito on ruusuista niihin päiviin verrattuna.
Hyvä, että asuntolainojen korkojen verovähennysoikeutta karsitaan. Markka aikanahan maksimi oli 20 000 mk eli vajaa 3500 euroa. Nykyisin rikkaat ottavat lainaa vain sen takia etteivät tarvitse maksaa niin paljon veroja. Jonkilainen maksimi pitäisi olla, nythän ei ole minkäänlaista kattoa.
Lainakulut korkoinen aina suurempi kuin siitä saatava veroetu. Joten ei se mikään houkutin ole lainan ottoon.
Onkohan Suomessa oikeasti tehty yhtään päätöstä, joka ei suo etuja rikkaille - sanotaan vaikka viimeiseen kahteenkymmeneen vuoteen?
Valtion menoista sosiaalimenot ovat ylivoimaisesti isoin erä. Ne menevät tasan muille kuin rikkaille vaikka niitä kerätää eniten keskiluokalta ja varakkailta. Meidän koko systeemi keskittyy jakamaan vähiä tuloja mahdollisimman laajoille kansanryhmille joilla ei oma kyky riitä itsensä elättämiseen. Sitähän sosialismi on että valtio järjestää asunnot ja leivän suuhun jos itse ei siihen kykene.
Syy miksi rikkaat maksaa paljon veroja on se, että se on kuitenkin kivempaa kuin palkkasotilasarmeijan palkkaaminen omaksi turvaksi jos valtio olisi anarkian vallassa. Maailmassa on maita joissa sossusta ei rahaa saa käyhät pidetään armeijan avulla kurissa. Sitäkö tässä nyt haetaan muutokseksi ?
Se on nääks sitä normaalia köyhät kyykkyyn politiikkaa; ihmiset jotka ei itse jaksa siivota taloaan terveydellisistä tai muista syistä ei saa tai oikeammin heillä ei ole varaa ainakaan niin usein pyytää yrittäjää hätiin ja tämä taas ajaa yrittäjät joilla ei ole tarpeeksi töitä kiltisti sossun luukulle; tai miehen kukkarolle.
Verovähennys hyödyttää eniten rikkaita, joilla on mahdollisuus ja kanttia ottaa suuria lainoja. Köyhän laina on pieni ja siitä maksetaan vähän korkoa. Kaikkein köyhimmät eivät saa vähennystä ollenkaan, koska eivät saa lainaakaan.
ja goverment..
lukekaapas kaikki kuinka vanhusten hoito mättää. tänään siitä oli just juttua kuinka ei ruokita eikä hoideta luunmurtumia ei mitään. Mutta sitten kyllä käytetään suuria summia verorahoja helpottamaan rikkaiden kämppien siivousta. Kun rikkaat vähän viitsisivät itse tarttua siihen lattia luuttuun niin voitasi nämäkin kotitaloustuet käyttää sielä missä niitä enempi tarvitaan. Vaikka just vanhusten huoltoon ja lapsille. Eikä nämä nyt niin hyviä työnantajiakaan ole nämä kotisiivous firmat. maksavat työntekijöille 7.50e / tunti . kuka sillä elää?? sitten pitää kuiteskin lisäks hakea asumistukia ym.
Eihän oikeasti sitä kotiapua tarvitsevat sitä saa tai sitä voi vähentää.
Jos on pienellä eläkkeellä kituva, yksinhuoltaja tai sairaeläkeläinen, ei saa mitään kotitalousvähennystä.
Ainoastaan ne hyvät tulot ja eläkkeet omaavat noi niitä vähennyksiä edes käyttää. Eli pitää olla monen tonnin eläkkeet ja veroprogressio mennä jo valtionveroihin.
Mummo, joka kituu kansaneläkkeellä ja tarvis siivousapua tai vuotavan katon korjaamiseen rahaa, ei saa mitään.Mutta jos on 10.00 eläkettä, pitää vielä saada avustusta verorahoista sen katon korjaamiseen. Miksi helve***!
Ihan sama noissa miljoona omakotitaloissa ja kesämökeissä. Lainan maksuun apua veroista.
Oikeesti tollaset naurettavat veroedut pois ja säästyneet rahat ja miljoonat sinne vanhainkoteihin ja vaikka opettajien palkkohin. Lapsista ja vanhuksista pitäis pitää parempaa huolta ja vähemmän rahaa kellä on jo valmiiks millä mälllätä.
Onneksi laittavat nyt katon valtionyritysten johdon palkkoihin! Sitä ei uskaltanut tehdä esim Lipponen aikoinaan tai Pekkarinen.
niin varakasta omistus ja vuokra-asujaa vielä muutama päivä sitten, nyt kun veroja vähän korotetaan, ollaan niin kommaria ja köyhää. Missä ne velattomat sitimaasturit ja audit nyt on?
niin paljon veroapua jo eri tukimuodoissa.
Porvarihallitus aina työntekijän niskassa, tavalisilla ihmisillä on asuntolainaa ja nyt heidät kuseen, rikaat sijoittajat saavat vähentää kaiken, Jyrki kutsui työryhmän koolle, tietää minkä takia, tarkoituss on kokoomuslaisten varallisuutta kasvattaa, köyhiltä pois jopa asunnot ja rikkaille lisää, aivan sama politiikka oli Iirolla ja Eskolla 90-luvulla!
muuallakin muutetaan sinne, jätetään porvarit tänne pyörimään paskoihinsa
On käynyt, että puolueet väriin katsomatta ovat lehmäkaupoin saaneet aikaan niin nämä verovähennykset kuin muutkin tuet(esim. asumistuki). Käytännössä nämä sitten ovat siirtyneet ko. hyödykkeiden hintoihin, joten tosiasissaa hyöty niistä on mennyt täysin muille kuin niille joille se on tarkoitettu.
Raha siis on siirtynyt valtiolta bisnesmiesten taskuihin tehden matkalla pienen koukkauksen kansalaisen kukkarossa. Nyt sitten alkaa veropohja sulaa alta ja jostain nuo menetetyt rahat on nyhditävä, lehden valtiolta on noin 10 miljardia euroa hukkunut näihin puolueiden äännestäjiä voitteleviin "verohelpotuksiin".
Jos esim. asuntoveloissa ei olisi koskaan ollut verovähennysoikeutta, olisivat asunnot nyt huomattavasti halvempia. Lisäksi suurituloisia tuo vähennys eniten hyödyttää eli se siitä sosiaalisuudesta.
Miten sdp, jota olen luullut olevan köyhän ihmisen puolue, voi ehdottaa kunnallisveroon progressiiviota???
Kunnalisveroa pelkästään maksavat on niitä kaikkein köyhimpiä ihmisiä.
ja toisaalta, jos kerran valtiovero on jo helv** kireää, mistä löytyy enää maahan yrittäjiä jotka työllistää.
Verotetaan vaan kansa hengiltä niin ei kellään rahaa edes ruokaan.
Ainakin korkovähennyksen saisi ottaa pois, koska se ruokkii asuntojen hintojen nousua, mikä on vain grynderien, välittäjien ja pankkien etu. Myyntivoiton vero ja varainsiirtovero estävät työvoiman liikkumista, joten ne pitäisi poistaa, jos ostaa heti toisen asunnon tilalle myytyään edellisen. Varainsiirtovero kannustaa ottamaan heti ns. tappilainan ja ostamaan heti sen lopullisen asunnon, mikä lisää yksityistalouksien korkoriskiä. Kotitalousvähennys pitää ulottaa taloyhtiöiden tekemiin remontteihin. Onhan se epäreilua, että omakotiasuja saa putkiremppaansa ja julkisivutöihin vähennyksiä, mutta osakeyhtiössä asuva ei saa. Vähennyksien määrässä pitäisi toisaalta huomioida taloyhtiön saamat avustukset (esim. hissiavustus).
Lisää verotuloja - fakta on se että ihmisten pitää asuntojaan vaihtaa jolloin myyjien puutteessa viime kädessä asuntojen hinta nousee sen verran korkeammalle että lisähinta korvaa vero-osuutta --- ja niin se kauppa taas käy.
Antakaa Caesarille se mikä Caesarin on ?
"Kyllä se näin on ja näin tulee olemaan. Ja muistakaakin joka iikka aina kun äänestätte, antakaa äänenne porvaripuolueille. Saatte verohelpotusta ja kaikki sosiaalietunne on turvattu.
Voi jestas, millainen joukko me ollaankaan valittu. Kyllä kaikkeen muuhun paskaan löytyy raha, mutta niistä hienouksista ei köyhät pääse nauttimaan. Köyhien rahoillahan tämän maan hallitus kaiken pasjan rakentaa."
Miten nyt köyhä määritelläänkään niin tosi kuitenkin on että oikeasti köyhät eivät rakenna tätä maata mitenkään paitsi velkaa teettävät.