Kuinka pitkiä unia teidän vauvat nukkuvat yhtäjaksoisesti öisin (siis etteivät herää syömään välillä?)? Ja minkä ikäisiä ovat? Meidän 6 viikkoinen nukkuu maksimissaan 4-5 tuntia öisin, useimmiten herää n. 3,5 tunnin välein syömään.
Yöunen pituus?
liirumlaarum_
9281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
herätään vähintään kolmen tunnin välein, näin on ollut aina. Vauva nyt reilu 5kk.
Vauva on vähän reilut 2 kk, ennätyspitkä yhtäjaksoinen uni on ollut 6 tuntia, yleensä pätkät ovat 3-4 tuntia pitkiä, vartti syödään ja taas nukutaan.
Meillä vauva nyt 4 kk ja nukkuu n. 8 h putkeen. Näin ollut 2 kk lähtien. Välillä mietin kun oli pienempi että olisiko pitänyt herättää syömään, mutta hyvin tuo kasvanut ja tankkaa sitten ruokaa päiväs aikaan :)
Meidän poika 4kk ja 6-8tuntia nukkuu ensin, syö nopeasti ja sen jälkeen 2-4 tuntia, näin menty n.2kuisesta asti.
Meidän 2kk poju nukkuu yleensä noin 2-2,5 tuntia, jonka jälkeen syödään ja valvotaan 20min-1 tunti. Sitten unia 1-2 tuntia, jonka jälkeen taas syödään ja vähän valvoskellaan. Sitten alkaakin aamuyön ährääminen, eli torkkuu tissillä, mutta herää siitä herkästi. Ei siis kovin "hyvä" nukkuja ole meidän vaavi. Ihan kateeksi käy, kun lukee teidän muiden kertomuksia samanikäisistä vauvoista, jotka jo käytännössä nukkuvat täysiä öitä.
lapsemme nukkunut nyt viikon verran 6-8h, käy tissillä ja vielä 2-3h päälle. Ihanalta tuntuu, kun saa itsekin taas nukkua. Aiemmin heräsi 2-3h välein syömään.
meillä 4kk ja nukkuu 8-10 tuntia yössä.
täällä nukutaan eka n.3-4h,sen jälkeen heräillään 1-2h välein lirputtelemaan ja aamuaikaiseen pierua äheltämään.
pari viikkoa sitten nukkui muutamana yönä 5-6h putkeen...kerkesin jo innostua,mutta...se kestikin tosiaan vaan muutaman yön.
alkaa olla mamilla aika nakit silmien alla :)
päivälläkään ei nuku kun max 1h päikkärit,sitten pikku torkuttelua autossa jne.
huooooh.onnelliset olkaa te joidenka vauvat nukkuu.
tyttö on 2,5kk, nukkunut noin kuukauden ajan 10tunnin unia. Parhaimmillaan nukkunut 13tuntia, silloin kävin jo herättämässä syömään. :) Kasvanut tosi hyvin, eikä neuvolassakaan ole asiaa kummasteltu. Muutenkin kiltti vauva, ei nuku liikaa niinkuin moni ehkä luulee. :) Olen nukkumis-asiasta erittäin tyytyväinen, kun on esikoinen kuitenkin kyseessä, niin on ihanaa kun on suht helppo muksu. Tietysti asia voi jossain vaiheessa muuttua, siihenkin olen valmistautunut henkisesti.