Tuula-liina Varis

kiitollinen lukija

Löytyykö täältä muita Tuula-Liinan ihailijoita? Suomen laadukkain kirjailija. Koskaan ei tarvitse pettyä uuden kirjan ilmestyttyä. Olen aika pettynyt, kun tänä syksynä ei tule häneltä uutuutta, kuten syksyisin on ollut tapana.
Hänellä on ollut mielenkiintoinen elämä Saarikosken kanssa ja erityisesti Kilpikonna ja olkimarsalkka on tutustumisen arvoinen. Kulttuuriteko Loisto-pokkareilta kun julkaisivat sen pokkarina uudestaan 2007.
Suomen Kirjailijaseura sai laadukkaan ja viisaan puheenjohtajan. Tutustukaa hänen kolumneihinsa Viikkolehdessä ja Kotiliedessä.
terv. fani

2

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juppee-74

      hän viisas nainen ja taitava kirjoittaja. Jotenkin vain ylisofistikoitunut makuuni. Johtuu varmaan rankasta lapsuudesta, ehkä piilotettu häpeä pitää ihmisen niin ylikorrektina. Lapsuudesta kertova kirja oli järkyttävä, mutta hyvä. Samoin Olkimarsalkka.

      Pienenä kaskuna kerron, kun olin jossain ei-kirjallisuutta tapahtumassa, niin otin piruuttani mukaan underground-runokoelmani, jonka kannessa on alaston nainen. Kahvitaun alettua läväytin kirjan povaristani Varikselle ja sanoin:" Tässäpä teille ei-kirjallisuutta!"

      Varis oli pakahtua tilanteeseen ja repäisi laukkunsa salamana auki ja hukutti teoksen sinne :D

      Lie lukematta?

    • variksen lukija

      Tietääkö joku, onko T-L Variksen teoksia ruotsinnettu? Tai ylipäätänsä käännetty eri kielille? Olisi mielenkiintoista tietää, onko hänellä lukijoita Suomen ulkopuolellakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1226
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      94
      1216
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1060
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      925
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      813
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      113
      791
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      742
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      14
      730
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe