Kuulkaahan hyvat maanomistajatoverit...Anteeksi,etta hairitsen.
Hankin ensiasunnon.Kaupunkialueella olevan sota-aikaisen pikkutalon,jossa on muutama hehtaari maata.Olen nuorehko nainen ja teen tyota jo toisella sektorilla yrittajana kotona.Talvet joudun viettamaan ulkomailla.Talon maat on sellaista pajuttunutta metsaa ja ajattelin,etta noista maista saattaisi olla jotain hyotyakin?Nythan silla vaan lammittelee taloa...
Minulla tuli mieleeni,etta saako noita puita ihan oikeasti kaataa ja etta,mitas jos istuttelisi maapohjatoiden jakeen tilalle marjapensaita.Sehan olisi kesapainotteista tyota,jota voisin tehda Suomessa ollessani.Lisaisin tyomaaraani ja saisin ehka jonkun lisakolikonkin taskuuni.
Elikka kuka maaraa,mita saat tehda metsallesi ja maaraa mita siihen saa istuttaa tilalle?
Saako edes lupaa moiseen istuttamiseen,jos vaikka iskisi tilalle 2 hehtaaria marjapensaita?
Onko pakko jattaa joku lantti metsaa pystyyn?
Pitaako minun nyt maksaa joku rangaistus siitakin asiasta.
Kuulkaahan,mihin minun kannattaisi soittaa asiasta,jos haluan muutella tuota pientilaani taas jalleen toimivaksi?On ollut 20v hylattyna.
En kasvattaisi muuta kuin marjaa,tosin puoli hehtaaria omenapuita ei olisi paha ajatus...
Mitenkas nuo verot?Maksetaanko,vaikkei olisi tulojakaan?
Auttaisitteko minua ystavallisesti vaikkapa jollain hyodyllisella linkilla tai tietopalveluvinkilla.
Kiitokset kovasti kaikille jo etukateen!
Marjatilan perustaminen?
9
3657
Vastaukset
- pelloksi
Jos tilasi on siis Suomessa, kaada kaikki haluamasi puut. Maanomistaja (myös metsänomistaja) omaa täydet itsemääräämisoikeudet omalla tontillaan. Huomioi mahdollinen polttopuutarpeesi. Jos metsässäsi on väh. 10 mottia myytävää puuta (kuitupuu ja tukki), tee metsänkäyttöilmoitus ja puukauppa metsänhoitoyhdistyksesi toimistossa. Varmista mhy:n palkkio ennen kuin allekirjoitat sopimuksen.
Kun olet kaatanut tai kaadattanut puut, saat kääntää metsän maa-aineksen ja nostaa kannot. Kannot sopivat energiapuuksi.
Sitten on maan muokkaaminen pelloksi ja maanparannus (kalkitus). Jos peltosi on vähintään puoli hehtaaria, olet oikeutettu erikoiskasvien tukeen TE-keskuksen maaseutuosastolta. Jos peltosi on väh. kolme hehtaaria, saat myös CAP-tukea. Saat itse määrätä, mitä istutat tai kylvät pellollesi. Esim. naapureilla ei ole oikeutta puuttua peltosi käyttöön. Sinä taas voit hyödyntää oikeuksiasi, jos joku ulkopuolinen tulee pellollesi. Ilmoita siitä välittömästi poliisille, jos sellainen tilanne tulee.
Kun olet yrittäjärekisterissä, olet verovelvollinen. Jos et perusta yritystä, saat myyntitulot verottomina. Tosin markkinointi on vaikeampaa ilman LY-tunnusta, sillä esim. tukut eivät osta "harmaan tulon" yrittäjiltä. Alv maksetaan liikevaihdosta (myynnistä): tammikuun alv maksetaan 15.3., helmikuun alv 15.4. jne.
http://www.mhy.fi
http://www.proagria.fi
http://www.te-keskus.fi ja sieltä maaseutuosasto
http://www.vero.fi- sulla
on nyt kaikki ainekset rikastumista varten.
- Maalla pärjää paremmin...
sulla kirjoitti:
on nyt kaikki ainekset rikastumista varten.
Jos olet jo yrittäjä, selvitä seuraavat asiat.
Sinun kannattaisi olla olla maatilasta verovelvollinen yrittäjä ja laittaa tuo nyt oleva yritys maaseutuelinkeinon liitännäiselinkeinoksi.
Hyötyisit siitä monta asiaa mm. saisit investointitukea liitännäiselinkeinollesi helposti ja mikä tärkeintä olisit
eläkevakuutettuna maatalouden yrittäjäelekelain mukaisesti, eli MYEL-vakuutettu, jolloin saat paremman eläketurvan halvemmalla ja liitännäiselinkeinosta sinun ei tarvitse maksaa YEL-maksua.
Menettelytapa olisi seuraava:
Lopetat nykyisen yrityksen, rekisteröidyt maanvijeliäksi, perustat maatalouden liitännäiselinkeinon (nykyisen yrityksesi jatkajan eri nimellä) ja anot sille käynnitys- ja investointitukea. EU-tukea kannattaa anoa ja kaikki maasi mitä vain on pelloksi, nehän tuottavat tukiaisilla enemmän kuin sadosta tulet saamaan. Näinhän tämä kuvio yleensä menee. Kotikunnastasi löytyy ilmainen konsultti, kun otat yhteyttä kuntasi maataloussihteeriin, hän kyllä opastaa. - paljonkos
Maalla pärjää paremmin... kirjoitti:
Jos olet jo yrittäjä, selvitä seuraavat asiat.
Sinun kannattaisi olla olla maatilasta verovelvollinen yrittäjä ja laittaa tuo nyt oleva yritys maaseutuelinkeinon liitännäiselinkeinoksi.
Hyötyisit siitä monta asiaa mm. saisit investointitukea liitännäiselinkeinollesi helposti ja mikä tärkeintä olisit
eläkevakuutettuna maatalouden yrittäjäelekelain mukaisesti, eli MYEL-vakuutettu, jolloin saat paremman eläketurvan halvemmalla ja liitännäiselinkeinosta sinun ei tarvitse maksaa YEL-maksua.
Menettelytapa olisi seuraava:
Lopetat nykyisen yrityksen, rekisteröidyt maanvijeliäksi, perustat maatalouden liitännäiselinkeinon (nykyisen yrityksesi jatkajan eri nimellä) ja anot sille käynnitys- ja investointitukea. EU-tukea kannattaa anoa ja kaikki maasi mitä vain on pelloksi, nehän tuottavat tukiaisilla enemmän kuin sadosta tulet saamaan. Näinhän tämä kuvio yleensä menee. Kotikunnastasi löytyy ilmainen konsultti, kun otat yhteyttä kuntasi maataloussihteeriin, hän kyllä opastaa.MYEL-eläkettä kertyy " muutamasta hehtaarista"?.
Taitaa olla kultakaivos tekeillä nyt. - Muu maa mustikka
Paljonko tukut ovat yleensä valmiita maksamaan kotimaisesta mansikasta. Kysyisin haitaria millä hinnalla mansikka yleensä tukkuun menee?
- Sato tuo iloa
Metsästä raivatulle pellolle ei saa peltotukia. LFA ja ympäristötuki järjestelmiin ei oteta tällä hetkellä uusia peltoja. Tilatukea saa ainoastaan, jos ostaa tukioikeuksia. Vaikka tukia ei saa, niin peltojen tuottaman sadon myynnistä tulee tuloja. Omaan käyttöön tuleva sato taasen vähentää ostamisen tarvetta.
Vanhan ehkä käsin aikoinaan raivatun ja myöhemmin metsittyneen pellon uudelleen viljelyyn ottamisen ja sadon korjuun tuomaa iloa ei voi rahassa mitata. - Heinapaali
Mitenkä maaliskuun alv, koska se sitten maksetaan? Ja maksetaanko alvia, vaikka olisikin ns. harmaan talouden-yrittäjä, eikä maksaisi muitakaan veroja?
Muu maa mustikka kirjoitti:
Paljonko tukut ovat yleensä valmiita maksamaan kotimaisesta mansikasta. Kysyisin haitaria millä hinnalla mansikka yleensä tukkuun menee?
Kaupunkialueella pahin virhe olis nimenomaan tukkuun myynti kun omalta kotipihalta sais varmasti kaikki marjat muutaman ha kokoiselta tilalta myytyä ja helekutin paljon paremaan hintaan.
- Anonyymi
kannattaa ottaa muslimeja töihin on mistä valita kun niin pirun paljon asuu suomessa rumimmat saa potkia pois kun ei sovi kävelemään ostareissa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.737977Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m876043Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,795519Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675436Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1124697Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1202441Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41311Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71304Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421139Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko501120