Kieroa meinkiä yliopistoissa

Suomalaiset opiskelevat pitkään. Opiskelijat kirjoittautuvat vuodesta toiseen yliopistoon ilman aikomustakaan valmistua. Saavat sillä tavoin terveyspalvelut ja ruokailut alennuksella. Sille on ehkä nyttemmin yritetty saada stoppi, mutta toi akateeminen vapaus vaikeuttaa asiaa.
1195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Laki rajaa opinto-oikeuden viiteen vuoteen, (lääkäreillä hiukan pitempi ja muutamilla muilla pitempikestoisilla aloilla). Opintoaikaa voi pidentää ainoastaan raskauden, asevelvollisuuden tai vakavan sairauden takia. Muita syitä ei hyväksytä. Joskus 1980-luvulla oli näitä ikiteekkareita, mutta nykyisen lainsäädännön puitteissa ei voi olla ikiopiskelija. Ota selvää asioista äläkä kadehdi turhia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suskie´ kirjoitti:

Suomalaiset opiskelevat pitkään. Opiskelijat kirjoittautuvat vuodesta toiseen yliopistoon ilman aikomustakaan valmistua. Saavat sillä tavoin terveyspalvelut ja ruokailut alennuksella. Sille on ehkä nyttemmin yritetty saada stoppi, mutta toi akateeminen vapaus vaikeuttaa asiaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu