Mites kauas ilman antennia oleva TW-510 kantaa? Entä antennin kanssa?
Wlan kantama
Utelias-
211388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
...läppäri syliin ja kokeile. Käytännössä talon ulkopuolella ilman antennia kolmisenkymmentä metriä. Antennilla riippuu ihan antennista...
-Rr
Läppärissäni ei wlan toimi, mutta kysyin siksi että jos joku koittaa käyttää modeemiani langattomana miten kauaksi kantama kerrostalossa sisällä kantaa varsinkin ilman antennia.
televellin sivuille ja katot miten suojaat se boxin..ei oo vaikeeta.
nii tai otat ruxin wlanista pois..edelleen tw:n sivut
On otettu pois päältä modeemista, mutta ainakin tuo wlanin valo syttyy jatkuvasti siitäkin huolimatta eli jokuhan sitä silloin käyttää. Vieläkään ei vastattu kuinka pitkän matkaa on mahdollista modeemiani käyttää kerrostalon sisällä ilman antennia.
http://www.telewell.fi/ukk2.php?id=36
Vitut valoista
Ei voi omalle koneelle salata koska wlan ei toimi koneessani eli ei tule langattomia verkkoja mahdollisuutta lainkaan verkkoyhteyksiin. Tiesin kyllä salauksen koska olen sen toiselle varakoneelleni tehnyt. En nyt haluakaan salaukseen mitään neuvoja vaan miten monet naapurit voisi periaatteessa käyttää modeemiani ilman antennia. Asun ylimmässä 7 kerroksessa eli kantaako se ykkös kerrokseen asti?
No mistä vitusta me se voidaan tietää,paljonko on betonia välis...pystyy käyttää naapurit
Ja nuo ei ole koneen salauksia vaan boxin ja se valo vilkkuu niin ku sun kovalevyskin vaik et tee mitään.
Miksi muuten vastaat lainkaan jos sun vastaukset on tyyliin vitut sitä ja vitut tätä. Ei tarvitse vastata lainkaan jos ei osaa olla sen verran kohtelias jättäkseen vitut kirjoittamatta.
No palaa hiha ku on jo vastaus suunnilleen tullu ekassa viestissä 30m eli pari kerrosta riippuen esteistä tehosta mitä pystyy säätää.
Neuvojahan täs yritin,eihän tuota etäisyyttä tarkkaan kerro ees valmistaja.
Ekassa vastauksessa vastattiin, että 30 metriä talon ulkopuolella ilman antennia. Sisällä talossa ei puhuttu mitään. Jospa sinäkin lukisit viestin uudelleen ja myös mitä olen kysynyt eli talon sisällä oleva kantavuus ja jos palaa edelleen hihat kysymyksiin teeppä niin että ohita tämä ketju kokonaan.
pari-kolme kerrosta alaspäin ja sivuille koko kerrokseen.
"Ei voi omalle koneelle salata koska wlan ei toimi koneessani eli ei tule langattomia verkkoja mahdollisuutta lainkaan verkkoyhteyksiin".
Telewellin tukiaseman wlan-salauksen voi laittaa kyllä langallisesta yhteydestä päälle,
itse asiassa niin se pitää tehdäkin.
Laita paha salausavain wlanille, vaikket käytäkään sitä niin saat sielunrauhan.
Jos WLAN on kerran sammutettu käyttöohjeen neuvomalla tavalla, se ei ole silloin päällä.
Ok eli vaikka wlan valo syttyy modeemista itsekseen, itse wlan ei siis mene päälle kuitenkaan? Netti menee poikki kun wlan valo syttyy ja joudun modeemin sammuttaa aina sen jälkeen ja käynnistää uudelleen, mutta ei kukaan siis pysty käyttämään wlan yhteyttä jos sen käyttö on estetty modeemiasetuksista?
"vaikka wlan valo syttyy modeemista itsekseen, itse wlan ei siis mene päälle kuitenkaan? Netti menee poikki kun wlan valo syttyy ja joudun modeemin sammuttaa aina sen jälkeen ja käynnistää uudelleen,"
Saattaa mennä Wlan päälle, kunnossa oleva modeemi ei tuollaista tee itsekseen. Vaihtoehtoja on pari:
1) Modeemisi on rikki (sekaisin), takuuvaihtoon tai uusi tilalle (voi korjaantua Firmware päivityksellä)
2) Olet sallinut modeemin hallitsemisen netin kautta, tuo onnistuu ainakin joissain telewell malleissa, ja joku ulkopuolinen pelleilee modeemisi kanssa. Muuta asetukset niin ettei modeemin hallintaan pääse netin puolelta.
Jos en aivan väärin muista, Vistan ohjeissa mainittiin langattoman kentän kantavan parhaimmillaan jopa 100 metriä.
Voiko modeemeista jostain säätää langattoman kantaman mahdollisimman lyhyeksi eli omaan käyttöön sopivaksi suunnilleen huoneesta toiseen?
Mitä modeemin tukiaseman radiokanavan vaihtaminen tarkoittaa?
Eniron laskuoppi tuntuu edelleen olevan jotain muuta kuin koulussa oppimani.
Osassa modeemeista voi säätää lähetystehoa, ei kaikista ja useissa tuo tehonsäätö näyttäisi olevan "piilotettu" eli sellainen hallintasivu johon ei ei ole suoraan linkkiä normaaleilta hallintasivuilta. Googlettamalla mallimerkinnän mukaan ja esim. power adjustment tms. hakusanoihin löytää ohjeita tehonsäätöön. Tuossa on se ongelma että säädät tehon "minimiin" niin oma yhteytesi voi olla epävakaa ja naapuri näkee verkon silti hyvin jos sattuu olemaan parempi kortti/antenni, eli tuolla ei kannata koittaa rajoittaa liikaa vaan suojata suosiolla yhteys WPA tai WPA2 salauksella.
Wlan yhteyksillä on käytössä eri kanavia, samaa kanavaa käyttävät laitteet lähellä toisiaan häiritsevät toistensa yhteyksiä jolloin kannattaa vaihtaa sellainen kanava käyttöön jota ei ole naapureilla käytössä. Tietokoneen päässä käytetään automaattisesti sitä tukiaseman "määräämää" kanavaa eli kanavan vaihto tapahtuu tukiasemasta. Nuo kanavat ovat käytännössä eri radiotaajuuksia, samoin kuin LA/PR27/PMR puhelimissa yms.
Modeemi on päivitetty ja käyttö estetty netin kautta.
Jos Wlan menee itsekseen päälle niin jotain vikaa modeemissa, jos ei päivityskään auta tuohon niin hanki uusi. Tuo yhteyden katkeaminen samalla viittaisi siihen että modeemi resetoi itsensä tehdasasetuksille.
Selvästi viallinen modeemi jokatapauksessa eli vaihtoon. Jos kerran netistä ei pääse hallintasivulle sekoittamaan niin ainoa mahdollinen syy tuohon on vika modeemissa.
Asetukset pysyy aina kyllä modeemissa eli resetointikaan ei oikeen sovi kuvaan. Wlan valo syttyy tosi epäsäännöllisesti joskus vaan parisen kertaa päivässä joskus 20 kertaa päivässä. Täytyy ruveta metsästää uutta modeemia kun ei takuukaan ole enää tuossa voimassa. Pääasia vaan ettei naapurit pääsisi yhteyksilleni, en haluaisi lahjaksi antaa 24 megan yhteyttäni.
sen verran vipu-vartta että riski mies viskaa ainakin. 50 metriä, noh leikki leikkinä, neillä kantaa (puutalo) torpasta rantaan, matkaa n. 60 metriä.