TTT ja lemmikin sairastuminen

Saako pitkäaikainen toimeentulotukiasiakas lemmikkieläimen, esim. kissan, sairaanhoitokuluihin (esim. 200 euroa) yleensä täydentävää toimeentulotukea?
2178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No ei saa. Lemmikkiä ei ole pakko pitää. Itsekin jouduin käyttämään kissaani 2 kertaa lääkärissä viime vuonna joka oli lähes konkurssiin menevä summa työmarkkinatuestani. Soitin virkailijalleni joka on hoitanut hakemuksiani ja tyrmäävä ei oli vastaus.

Äänestä
  • Pitäisi vissiin eläinsuojelulakiin vedota ja kuntiin perustaa eläinsossu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kissssssssa kirjoitti:

Saako pitkäaikainen toimeentulotukiasiakas lemmikkieläimen, esim. kissan, sairaanhoitokuluihin (esim. 200 euroa) yleensä täydentävää toimeentulotukea?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu