avioeron sattuessa meneekö tasan

en tiedä

Olemme olleet yli seitsämän vuotta naimisissa ja nyt on ero tulossa. Asuntomme on asumisoikeusasunto jonka mieheni on maksanut ennen naimisiinmenoamme.Kaikki huonekalut yms. ovat enimmillään minun maksamia. Meillä ei ole avioehtoa joten meneekö koko omaisuus puoliksi koskien myöskin asuntoa???

5

926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en tiedä

      eli miehen rahoilla ostettu asunto mutta molempien nimissä!!

      • !!!!!!!!!!

        Kyllä se periaatteessa menee niin, että kaikki yhteinen, tässä tapauksessa molempien nimissä oleva taloa, menee puoliksi!

        En voi liikaa korostaa avioehdon hyvyttää, itse en suostuisi menemään naimisiin, jos mies ei allekirjoita avioehtoa!


      • ex-vaimoke
        !!!!!!!!!! kirjoitti:

        Kyllä se periaatteessa menee niin, että kaikki yhteinen, tässä tapauksessa molempien nimissä oleva taloa, menee puoliksi!

        En voi liikaa korostaa avioehdon hyvyttää, itse en suostuisi menemään naimisiin, jos mies ei allekirjoita avioehtoa!

        ex "ulos" talosta kun ei ollut avioehtoa, vaikka talo oli vain minun nimissä. Eli kahtia menee omaisuus riippumatta siitä kumman nimissä on. Jos näin ei olekkaan mua on kusetettu kybällä


    • Jos pääsette sopuun että sinä otat kaikki mitä´olet maksanut ja mies pitää tai myy asunnon pois mutta jos ei niin otat puolet asumisoikeusmaksusta ja laitatte huonekalut puoliksi. Kaikki ei mene puoliksi jos muuten pääsette sopuun omaisuuden ajaosta ja kumpikin pitää omat säästönsä.

    • niin pesä tyhjnee juristeille.

      Kätevää kun juristit korjaa koko potin, niin pääsee kumpikin aloittamaa tyhjältä pöydältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      64
      8864
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5544
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      4986
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      9
      3851
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3460
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3369
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      36
      2711
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2661
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2603
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1727
    Aihe