Minun kasvatettiin siihen, että jos vain pystyt auttamaan lähimmäistäsi, tee. Kun veljeni tarvitsi asuntolainaa, lainasin hänelle 10000€. Rahat sain takaisin, muttei tietoakaan mistään koroista.
Olen joutunut taloyhtiössäni kiusatuksi. Olen allerginen ja saunavuoroilleni alettiin ruiskimaan parfyymeja, että jouduin perumaan vuoroni. Tämän jälkeen rappukäytävästä alkoi naapurien toimesta tulla asuntooni voimakasta parfyyminhajua. Nuori isännöitsijä ja taloyhtiön hallitus pelasivat yhteen tässä kiusaamisessa.Vaikka työkaverini ja veljeni haistoivat hajun, kukaan ei auttanut minua. Veljeni ei esimerkiksi tullut yhtiökokoukseen ja kaikki asukkaat pesivät asiasta kätensä. Niinpä saan myydä kotini; terveys on kuitenkin aina numero ykkönen.
Mitä mieltä olette; onko velvollisuutta auttaa toista ? Onko minut kasvatettu väärin ? Vai onko oikein ajatella; ei tarvitse auttaa jos siitä ei itse hyödy millään tavalla ? Eikö ihmisten omatunto sano enää mitään ? Ja yleensä tarvitseeko toista auttaa ?
TARVITSEEKO
3
135
Vastaukset
- ölkhg78
jos lainailet rahojasi...ja miks ihmeessä sua kukaan kiusais,älytön ajatus
Kumma kun ei porukkaa kiinnosta!!!
Kysyit onko sinut väärin kasvatettu? Ei ole, päinvastoin! Tämä maailma vaan on niin kummallinen ja ihmiset niin välinpitämättömiä ja kylmiä että kaikki inhimillisyys tuntuu kadonneen.
Lainaisin itsekin rahaa läheisilleni jos he sitä tarvitsisivat, varsinkin kun tietää että saa ne takaisin. Itse olen joutunut joskus lainaamaan. Korkoa en ole maksanut kun sitä ei ole haluttu periä. Jotain olen kuitenkin aina antanut kiitokseksi.
Mitä tulee siihen kiusaamisasiaan niin uskon sinua täysin! Varmaan on totta. Itse olen ns. työpaikkakiusattu ja voin sanoa että kiusaajan konstit on monet! Yksi aloittaa ja pian toiset liittyy mukaa. Jos kerrot siitä jollekkin, kukaan ei usko. Lopulta jää jäljelle enää se yksi vaihtoehto joka sinun tapauksessasi on asunnon myynti.
Ennenvanhaan työtä tehtiin paljon talkoilla. Nyt esim. seurojen on lähes mahdoton saada kokoon minkäänlaista talkooporukkaa. Ihmiset istuu kotonaan eikä mitään haluta tehdä toisten eteen.
Kysyit omastatunnosta. Kyllä monella nykyajan ihmisella sen ääni lienee vaiennut tai ainakin se on niin hiljainen ettei sitä kuulu.
Ja tarvitseeko auttaa? Mielestäni tarvitsee. Kuka vaan voi joutua tilanteeseen jossa tarvisee pyytää toisen apua. Mutta niinhän sitä sanotaa että KIITTÄMÄTTÖMYYS ON MAAILMAN PALKKA! Pitänee paikkansa.- Tuskinpa..
kuvitelmaa, en sano parfyymin haju, mutta että olisi tahallisesti ruiskittu.
Itse olen myös hajusteille allerginen, ja tunnen heti jos rappukäytävässä on kulkenut joku hajusteita käyttävä, yhtä hyvin partavedet kuin parfyymitkin.
Saunassakin voi lemuta parfyymi, koska naiset lotraavat hirmu määrän haisevia kemikaaleja, tukanpesuaineista tukkavaahtoihin ja vartalovoiteisiin.
Jos parfyymia olisi oikeasti ruiskittu tahallaan rappukäytävään, herää kysymys, millä olet ärsyttänyt taloyhtiön isännöitsijän ja hallituksen?????? Oletko kytännyt naapureita, valitellut heistä. Ollut se ikuinen narisija, jolla aina on jotain sanottavaa? Jos olet valittanut jostain aiheellisesta, oletko tuonut valituksesi esiin ystävällisesti ja asiallisesti?
Minusta ei ole kovin suuri rike, jos sukulaisten vipeissä ei maksa korkoa. Toki se kuuluu hyviin tapoihin. Koita hankkia elämääsi ilonaiheita, niin et jää pyörittelemään ja katkeroitumaan, sillä osaksi siitäkin näyttää olevan viestissäsi kyse. Iloista antajaa, Jumala rakastaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1216030- 292120
- 1771952
Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.661114Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101113Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24997- 73987
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24902Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765