tietokanta lukossa

anrila

Kokeilin openofficen tietokantaa, jossa tuloksena oli uusi tietokanta -tiedosto ja Uusi tietokanta.odb.lck. Haluaisin poistaa nuo molemmat koneelta, mutta ei onnistu. Väittää että on käytössä, vaikka koneella ei ole mitään ohjelmaa auki. Olen sieltä työkalujen takaa asetuksistakin poistanut sen kokeilutietokantani rekisteröinnin, mutta ei auta. Johtuu varmaan tosta lukkotiedostosta ettei poisto onnistu. Neuvokaa nyt ihmeessä miten tosta lukosta pääsee eroon.

1

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JJä

      Juu myöhässä tulee, mutta laitan silti...

      Minulla Base jumitti samaan tapaan, mutta selvisi omista lukituksistaan lopulta, kun käytin koneen kiinni ja aukaisin uudestaan.

      Toinen kelvollinen konsti on nimetä se .lck tiedosto uudestaan ja sen jälkeen pystyt poistamaan koko roskan. Onnistui ainakin minulla.

      Näkyy lisäksi olevan nuuka siitä, miten ohjelman sulkee - laittaako vain "rastista" kiinni, vai sitä oikeaa reittiä: Tiedosto -> Lopeta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      152
      10997
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5250
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2463
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2153
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1584
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1270
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1196
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      902
    Aihe