Olen virkavapaalla ja tarkoitus oli mennä toiseen työhön vuodeksi, mutta koin tulleeksi petetyksi. Katsoin kuukauden ja koin vääryyttä sekä suullinen sopimus ei pitänyt. Olisin saanut tehdä töitä vain silloin tällöin, mitä en voinut jäädä odottamaan. Sanouduin irti sopimuksesta, joka ei toteutunut. Tällähetkellä olen ns. työtön ja haen alani töitä muualta, koska omaan työpaikkaan en voi palata, koska tilalleni on otettu toinen tekijä. Onko kenelläkään tietoa, onko minun mahdollista saada mistään mitään tukea (olessani virkavapaalla) ellen pääse töihin muualle ????
Virkavapaalla
tyhmyys
32435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Koska sinulla on työpaikka, sinua ei hyväksytä työttömien kirjoihin. Työttömyysturvaa et siis voi saada.
Ainut mahdollisuus on toimeentulotuki, mutta se edellyttäisi, ettei säästöjä ole. Sossu voi tutkia tiliotteet pitkältäkin ajalta niin halutessaan.
Sinulla on virka, eli et siis ole työtön, joka etsii kokopäiväistä työtä.
Joten et myöskään voi saada työttömyyskorvausta.
Ainoat tukimuodot, johon olet oikeutettu, ovat asumistuki ja toimeentulotuki. Siis jos täytät niiden kriteerit.
eilen oli uutinen että aikuiskoulutustuki paranee, en tosin tämän päivän lehdistä ole siitä mitään löytänyt. Voit kai saada jotakin ammattikoulutusrahastostakin. Ja tietysti voit tehdä keikkahommia kuten muut opiskelijat