Parin päivän päästä lähden ensimmäistä kertaa elämässäni Vilnaan. Aikaa siellä on noin 4 päivää. Parturissa ajattelin käydä, mutta kaipaisin myös vinkkejä nähtävyyksistä ja muusta mielenkiintoisesta.
Vastaukset 4
- Keukubad
No, kun kukaan ei ole vaivautunut vastaamaan niin vastaan itse, juuri matkalta palattuani. Vilna on mahtava ja todella näkemisen arvoinen paikka! Koko keskikaupunki on täynnä toinen toistaan loisteliaampia barokkirakennuksia ja kirkkoja. Jokainen kävelyretki tuotti yllätyksen. Upeita puistoja ja kivoja kahviloita. Lauantai-päivän keräily/antiikkimarkkinat olivat todella elämys. Parhaiten jäi ehkä kuitenkin mieleen Uzupiksen boheemikaupunginosa. Ja hintataso on selvästi alhaisempi kuin Tallinnassa ja Riiassa. Palvelu pelaa ja ruokaa löytyy vaikka minkälaista.
Sori, olisin vastannut, mutta päättelin että olit jo ehtinyt lähteä matkalle. Vilna on tosi mukava, kompaktin kokoinen kaupunki. Olin siellä vuosi sitten ystävättärieni kanssa pitkää viikonloppua viettämässä. Käytimme hyväksemme Finskin tarjouslennot, majoitus koko sakille löytyi netin kautta. Naisporukassa kun liikuttiin, shoppailtuakin tuli.
Jos reissupäiväkirjani ja kuvat kiinnostavat, ota yhteyttä!
[email protected]- Kiinnostus heräsi
Olin juuri Tallinnassa ja se oli miellyttävä kaupunki (paitsi tietty turvallisuus ja ryyppäävät suomalaiset), ja nyt mietin muita Baltian maita. Vilna kiinnostaisi. Onko todellakin niin että hintataso on Tallinnaa halvempi? Ihan ydinkeskustan alueilla?
- kerppe
..huomasin kyllä, että reissu on tehty..., mutta tuohon "muu mielenkiintoinen" sopisi tämä gariunai-tori. Valtavan kokoinen, halvat hinnat suomalaiselle. Minibussit sinne lähtee rautatieaseman läheltä.
Googlekin löytää ihan hyvin linkkejä tuonne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1531986
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta3381424Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.176994Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.278730- 33621
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut12621- 262619
- 191573
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen20522- 42502