Suomen pystykorva haukkumaan ???

pystykorvamies85

Hei
Omistan suomen pystykorvan ja metsästyskokemukseni ovat sen kanssa seuraavat.
Eli tänään vein koiran metsään missä tiesin lintuja olevan, ja heti vähänaikaa käveltyä koiran eestä lähti teeri , mutta mitkä oli koiran reagoinnit? No aluks se juoksi 20 m sen perässä ja kohta palas juosten takas jalkoihin pyörimään. No lähdin teeren teeren perään ja koira meni jotain 10-20m edelläni , kohta teeri lähti puusta 20m päästä eikä koira näyttänyt huomaavaan koko lintua. No jatkoimme kävelemistä ja koira törmäs kolmeen teereen ja ne teeret lähti ihan sen nokan eestä jokainen eri suuntaan. Reaktio oli koiralla sama muutamakymmentä metriä perään ja takasi. Eli ei siis vaikuttanu kovinkaan kiinnostuneelta koko linnuista. Koiran emä ja isä on hyvinkin riistaverisiä , mutta miks tuota koiraa ei linnut kiinnosta . Onko sama lopettaa koko koira ko näyttää ettei se lintua osaa hakea ? Koira on 2,5 vuotias ja uros . Kertokaa kokemuksistanne.

4

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuuppajumi

      Käy sivustolla www.pystykorva.info - sieltä löydät keskustelut ja ratkaisut pulmaasi ja voit kysellä neuvoja asiantuntijoilta.

      • äitee ja sen pystäri

        terve!

        lopetta ei kannata, urokset ovat hitaimpia hoksimaan kupletin juonen kuin nartut, mutta ovat poikia luonteeltaan kuolemaansa asti. ensimmäin pudotus kannattaa tehdä vaikka hätäisesti ja saaliin saa koiruus muokata omaan pirtaan sopivaksi ja kehuja niitä niin paljon kuin ikinä keksit. mielikuvituskin on auttanut kouluttamaan koiraa, kuollut tipu siimalla puuhun ja siimaa heiluttamalla on koiran kiinnostus herännyt haukuun asti ja eikun pudotus. hyviä jahteja teille!


    • asdfguyht

      No jumalauta tapa itsesi mieluummin, kun et osaa tehtäviäsi hoitaa.

    • Jon Törnänen

      Jos veit pystärisi vasta tänään metsään, kun tuota ikääkin on jo 2.5vuotta älä ihmettele ettei koirasi seuraa lintuja. Riista verinen Suomenpystykorva jolla on perimät ja riistahalut kohdallaan seuraa ja hukahtelee jo 4kk vanhana. Älä lopeta koiraasi vaan käytä tarpeeksi usein metsässä. Älä masennu kyllä se siitä lähtee. Usein ja ei liian pitkiä päiviä, Esim viikonloppu kaksi päivää on liikaa nuorelle koiralle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2621
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2283
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      114
      1993
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      128
      1946
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1693
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      147
      1238
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      27
      1122
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1095
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1071
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1019
    Aihe