Talouskriisi

Nostan hattua henkilölle, joka luotsaa Suomen kriisin läpi mahdollisimman vähin vaurioin.
6127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tämän kertainen talouskriisi oli "ulkosyntyinen", eli lähtöisin maailman talouselämän veturista, Yhdysvalloista.

Kuitenkin se on raapaissut syvältä kaikkia maita ja maanosia, pieni Suomi mukaan lukien.

Minä en usko, että maamme talouselämä pystyy elpymään, ennenkuin Yhdysvallat näyttää vihreää valoa.

Siellä jos missä on kinkkiset paikat.

Obama suunnittelee sosiaalilakien uudistamista, ja siinä raha palaa.

Aika vaikea yhtälö. Mistä otetaan kun ei ole, ja vaikka olisikin, niin eiväthän rikkaat mielellään luopuisi
vähästäkään. Niin on Yhdysvalloissa.

Täällä Suomessa, maailman reunalla, kukaan ei voi totaalisen huonosti, ainakaan vielä.

Kun, tai jos maamme selviytyy maailmanlaajuisesta talouskriisistä, niin sitten on edessämme uusi kriisi. Eli kuinka valtion, eli veronmaksajien rahoja priodisoidaan.

Ohjataanko varoja kuralla olevaan vanhushuoltoon, vai rakennetaanko pienen elitistisen ryhmään käyttöön tarkoitettuja huippuhienoja kulttuurirakennuksia.
Kaikkeen eivät rahat riitä. Minäkin nostan hattua sille, tai niille, jotka pystyvät suuntaamaan rahaa oikeisiin kohteisiin.
Eiköhän se kuitenkin elinkeinoelämästä lähde.
Kannattavaa yritystoimintaa, verorahaa, verorahalla palveluja....

Äänestä
  • lasten päivähoidosta, jos toinen tai molemmat vanhemmat ovat kotona? Tuskin kaikki hakevat täyspäiväisesti ja vuosikausia töitä.isommat lapset viedään päiväkotiin että äiti saa olla vauvan kanssa. Miksi hankkia lapsia, jos ei viitsi itse hoitaa? Juuri aamulla oli telkkarissa miten valtavasti on lisääntynyt lasten ja nuorten huostaanottojen määrä , laitoksissa tai perhekodeissa. Hirvittävän kallista yhteiskunnalle! Usein aloite tulee vanhemmalta/ vanhemmilta.

    Äänestä

  • sopinee tänne dementikkojen palstalle.

    Äänestä

  • puppua kirjoitti:

    sopinee tänne dementikkojen palstalle.

    Perhana että nauroin

    Äänestä

  • juuri sen takia, että vanhukset ja lapset tarvitsevat yhteiskunnan panostusta enemmän.

    Talo silti nousi, {eipä itikan ininät pitkälle kuulu}, mutta nyt, kun se on olemassa peruuttamattomasti,

    olisi hyvä, että kansa sitä myöskin käyttäisi, ainakin silloin, kun itseä miellyttävää ohjelmaa siellä menee.

    Vielä kalliimmaksi tulee, ellei kukaan siellä käy.

    Äänestä

  • Eniten talouslaman uskotaan rouhaisseen tämänkertaisen laman alkuperämaata Usa:a. Kokonaisten kaupunginosien ihmisiä on joutunut luovuttamaan kotinsa keinottelijoiden omistukseen.

    Saksan talouden elpyminen Suomelle on elintärkeää. Se on tärkeä vientimaa meille. Muuten uskovat jo muualla EU-alueella laman pohjamudat koettu. Ei vielä Suomessa.

    Kyllä maailmankirjat ovat tosiaan seksaisin: Ennen niin itsenäinen, vauras Islanti ruinaa EU-jäsenyyttä "finanssinerojen" saatettua maan lähes 'suoritustilaan'.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laritsa M kirjoitti:

Nostan hattua henkilölle, joka luotsaa Suomen kriisin läpi mahdollisimman vähin vaurioin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu