Opel Vectra -00 (Z22SE) käynnistysongelmia

vahlroth

Hei,
Kakkosautona oleva Vectra 2.2 (-00) teki tenät paikallisen Nesteen pihaan. Itse epäilisin starttivikaa, koska;

1. akussa on virtaa eikä eroa kaapeleilla
2. käännettäessä virta-avaimesta kuuluu releen naksahdus, mutta ei pyöritä ja jännite vaikuttaisi laskevan ja
3. ja mikäli toinen tekee tämän, niin korvakuulolla käynnistettäessä kuuluu virran ääni (oikosulku -> virta -> selittäisi jännitteen laskun (kohta 2).

Menikö kärrystä nyt startti ja siitä solenoidi? Olen ymmärtänyt, että startti voi jäädä tavallaan oikosulkuun, mikä selittäisi tuon 3. kohdan.

Auto ei oireillut ennalta mitenkään, vaan hyytyi kerrasta. Joskus 4 vuotta sitten kärrystä meni jakopäänketju, milloin oireet olivat hieman erilaiset (käynnistettäessä kuuluu kilinä startin pyöriessä tyhjää). Ainakin uskottelen näin, kun en halua uskoa, että ketju oli jälleen paskana (ajettu 124 tkm ja vaihdettu 83 tkm:n kohdalla).

Autoa ei ole vielä yritetty käynnistää hinaamalla starttivian eliminoimiseksi, kun on vähän vissiin riskaabelia katalysaattorin kannalta(?)

Onko kellään kuvia startin irroituksesta ja työvaiheista? Vanhaan kärryyn vaihdettu jakopäät ja muutakin eli ihan ei ole peukalo keskelä kämmentä (vaikka melkein ). Auto tosin oli -89 626:n, missä tilaa oli aivan eri tavalla koneen ympärillä.

Kiitos etukäteen vinkeistä.

t.vellu

2

1168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä sitä hetken aikaa voi hinata käyntiin, katalysaattori vaurioituu jos sinne pääsee enemmän bensaa. Kuumalla moottorilla saa olla tarkempi mutta kyllä kuumaakin moottoria saa hieman hinata käyntiin ilman että katalysaattori vaaraantuu. Mutta pitkään ei kannata turhaan yrittää hinata käyntiin.

    • Asterixiiiiiiii

      -Ei jakopään ketjua tarvitse vaihtaa,200tkm kohdalla voi vaihtaa jos tuntuu hyvältä.

      -Startti on kiinni parilla ruuvilla,ei siinä mitään työvaiheita tarvitse katsoa,astrasta sai just ja just vaihdettua konehuoneen puolelta ilman muiden rojujen purkamista,ehkä vectrassakin onnaa...

      -Koita lyödä vasaralla pari kertaa startin kylkeen,saattaa lähteä toimimaan,mutta kannattaa tosiaan vaihtaa koko roska.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      168
      2837
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2127
    3. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      59
      2111
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1786
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      93
      1673
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1571
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1288
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1090
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      205
      1066
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1049
    Aihe