Miksi kaikki täällä ja muuallakin soimaavat Kyseistä henkilöä. Mielestäni hän on juuri pienen ihmisen asialla, eikä ole mikään turhasta valittaja, kyllä hän osaa asiansa. Hän ei todellakaan ole mikään pikkujutuista kitisijä, vaan hoitaa isoja asioita. Itse ainakin toivoisin jos itseeni liittyisi samantyyppisiä rikoksia/kavalluksia mitä hän tutkii, hettä nimenomaan HÄN rupeisi tonkimaan asiaa. Poliisista kun ei nykypäivänä ole oikeen mihinkäänmielestäni. Juttuja valikoidaan ja poliisin virka on todellakin suojatyöpaikka.
Markuu Ahdeoja
postikusti
13359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ajan omia asioitani, mutta minun etuni on yhteinen etu yhteiskunnan kanssa.
Haluan toimivan puolueettoman oikeusjärjestelmän
Haluan pulueettoman, riippumattoman poliisiorganisaation.
Kiitos postikusti. Kyllä sitä haukkumista saa aika paljon, kun pengon näitä asioita ja kiitokset ovat harvemmassa.
Mutta ne harvat positiiviset ja kannustavat viestit saavat mielen hyväksi.
"Ajan omia asioitani ?"
Etkö edustakkaan perikunnan yhtä osakasta vai onko sinulla oma lehmä ojassa ?
Kyllä MA edustaa perikunnan yhtä osakasta mutta kun kyseessä on MA:n vanhemmat niin onhan siinä MA:lla omakin lehmä ojassa.
Ei MA halua toimivaa puolueetonta oikeusjärjestelmää eikä puolueetonta ja riippumatonta poliisiorganisaatiota. Hän haluaa nimenomaan omalla puolellaan olevan oikeusjärjestelmän ja poliisin.
En minä varastanut kuolipesiltä 2,1 miljoonaa euroa kuten teki tilanhoitaja.
Minä en salannut pankkitilin lopettamista enkä ohjannut rahoja väärälle tilille kuten teki Osuuspankki Kantrisalon johtaja Jouko Marjalaakso
Minä en myynyt laittomasti kuolinpesän puuta kuten myi metsänhoitoyhdistyksen Pekka Oksanen.
Minä en jättänyt rikoksia tutkimatta, kuten teki Komisario Pertti Läksy.
Minä en valehdellut kuulutelupöytäkirjaan kuten teki Komisario Stephan Sundqvist.
Minä en Suojellut asianajaja Jari Niinistlö hyvää rotary veljeä kuten teki käräjätuomari Jorma Salonen.
Minä en riko perustuslakia enkä kilpailulakia kuten tekee Salon käräjäoikeus.
Edustan osakasta, jolta on varastetu paljon, Tässä samassa yhteydessä on paljastunut viranomaisten jopa rikollinen toiminta, joka on saatava kuriin.
Se kuinka paljon minua yritetään hiljentää osoittaa kuinka laajalle levinnyt korruptio on ja kuinka paljon minia ja tutkimuksiani pelätään, Ei kukaan viitsisi vastata ja mollata minua ellei puheeni pitäisi paikkansa ja poliisit pelkäävät menettävänsä virkansa.
> Ei kukaan viitsisi vastata ja mollata minua ellei puheeni pitäisi paikkansa ja poliisit pelkäävät menettävänsä virkansa.
Mitenkä tämä minunkin vastaamiseni kertoo että olet oikeassa? Mitenkä se kertoo mitään poliisien pelkäämisistä? Vastaus on tietysti yksinkertainen: ei mitenkään, eihän minulla ole mitään tekemistä poliisien tai asiasi kanssa.
Sääliksi käy Markku-parkaa. Ensin kavalletaan perintö, pankkikin osallistuu rikokseen, Salon poliisi on korruptoitunut, Salon käräjäoikeus on korruptoitunut, hovioikeuskin on korruptoitunut, oikeuskanslerikaan ei ymmärrä laista mitään. Koko maailma (muutamaa nettihörhöä lukuunottamatta) on pientä Markku-parkaa vastaan. Voi voi voi.
Näille hörhöille yhteiskunnan vastustamisesta on tullut jonkinlainen uskonkappele. Kaikki muut ovat väärässä, heitä lukuunottamatta. Pesänselvittäjät, pankit. Ammatikseen rikoksia tutkivat poliisit, ammatikseen rikollisia syyttävät syyttäjät, ammatikseen rikollisia tuomitsevat tuomioistuimet. Ammatikseen kanteluita tutkiva oikeuskansleri ja hänen esikuntansa jne, jne....
Hoh, hoijaa.. ovat varmaan keskenään salaliitossa, vai mitä ?
Nyt pitää muistaa, että Suomessa on ollut perinteenä ns. Suomettuminen, jossa itsesensuuri ja korruptio on perinne.
Suomi on ollut hyvin tarkka julkisuuskuvastaan ja sen varjolla tehdään vääryyksiä. Suomalainen virkakoneisto on korrptoitunutta.
Vaaliraha kohu on esimerkki siitä, kuinka vihdoinkin uskalletaan puhua ja tuoda esille näitä ongelmia.
Poliisit ovat Salon seudulla vuosia valikoineet työnsä ja rikkoneet lakia. Siitä on tullut valitettava perinne, joka on kitkettävä pois.
Ymmärrän hyvin, että Suomessa on arvostettu viranomaisia ja meillä on olemassa vuosisatainen herran pelko perinne. Olisi hienoa, jos arvostus ja todellisuus kohtaisivat.
Minäkin kunnioitin poliisia ja uskoin heidän olevan kunnollisia ja rehellisiä. Sen jälkeen kun käytännöss aloin olemaan poliisin kanssa tekemisissä, niin kaikki luuloni oli todella luuloa. Harvinaisempaa on törmätä kunnolliseen poliisin, kuin epärehelliseen.
Salossa on todella paha ongelma poliisilaitolsella ja se pitää hoitaa. Luulo ei ole tiedon arvoinen.
Oikeusministeriön virkamies kehui Suomessa olevan todella hyvä oikeusturva. Kysyin onko se luuloa vai mihin hän perustaa tietonsa. Virkamies meni hiljaiseksi.
Hän ei kyennyt vastaamaan mihin tieto perustuu, joten kyseessä oli perinteinen luulo.
Keskustelun taso tällä keskustelupalstalla on ollut voimakasta ja tarkoittaa, että keskustelua on jatkettava, koska tämä herättää niin paljon tunteenpurkauksia.
Kaikki muut ovat väärässä, heitä lukuunottamatta. Pesänselvittäjät, pankit. Ammatikseen rikoksia tutkivat poliisit, ammatikseen rikollisia syyttävät syyttäjät, ammatikseen rikollisia tuomitsevat tuomioistuimet. Ammatikseen kanteluita tutkiva oikeuskansleri ja hänen esikuntansa jne, jne....
Näinhän se on, vain Ahdeoja on oikeassa !
Sanomasi alkaa maistumaan spammaukselta. Löytyisikö jotain uutta? Kiitos!
Lopettakaa Salon asemalta olevat kaikenlainen Markulle vastaaminen ja vastustaminen.
Varmaan loppuu nämä inhottavat kirjottelut tästä asiasta tänne foorumillekkin.
Heitätte vain bensaa nuotioon yrittäessänne puolustella itseänne ja kavereitanne.
Asiat etenee automaattisesti jonkinlaiseen päätökseen. Kertokaa sitten miten asia meni.
Niin Markkukin varmaan tekee.
niin pysyt juonessa mukana :)
jep jep