Täällä on viime aikoina aiheellisesti hämmästelty asiallistenkin viestien katoamista. Rekisteröity kirjoittaja voi nykyään poistaa vain omat viestinsä, ei mitään muita viestejä. Keneen siis katse kohdistuu, jos asiallisiakin viestejä poistuu!
Itse poistuin taannoin eräältä toiselta suomi24-palstalta syistä, että siellä oli liikaa asiattomia viestejä ja loanheittoa. En ole ko. palstaa sittemmin kaivannut. Nyt alkaa olla sama fiilis tämän palstan kanssa. Palsta menettää kiinnostavuuttaan, jos asialliset viestit katoavat eikä kukaan viitsi edes yrittää kirjoittaa mitään, kun arvelee viestinsä tuota pikaa katoavan bittitaivaaseen, vaikka viesti olisi miten asiallinen ja palstan sääntöjen mukainen. Tekisi mieli sanoa hyvästi ja pitäkää palstanne, mutta katsotaan vielä jonkin aikaa...
Viestien katoamiset rampauttavat koko palstan
3
287
Vastaukset
- ikäviä kommentteja turhan usein
Se häirikointi onkin tälläisten palstojen ikävä puoli silloin kun ei tarvitse identiteettiä toisille esittää, niinkuin täällä on systeemit.
En ole oikein usein ollut aktiivinen juuri tälläisen palstan jäsenenä, koska ne yleensä "kaatuu", mutta mukava seurata miten kauan selviävät ilman "todellista" sisäänkirjautumista oman todellisen henkilöllisyyden tulematta esiin.- Henkilöllisyyden ongelmat
Nimettömänä kirjoittamisella on omia etuja.
Mietitään tilannetta jossa joudut jonkun silmätikuksi (kokemusta on), tällainen häirikkö puuttuu joka kirjoitteluusi etkä voi enään toimia siinä foorumissa.
Nimettömänä taasen voit jatkaa ihan vapaasti eikä häirikkö tiedä mikä on milloinkin sinun kirjoitus, toisinaan on huvittava katsoa kun häirikkö hyökkää ihan väärän kirjoittajan kimppuun.
Toisaalta tällainen häirikkö voi vastata ihan asiallisesti sinun tekstiin kun ei tiedä henkilöllisyyttä.
Tästä kaikesta on kokemusta.
Toinen asia on se että pienillä paikkakunnilla pystytään laskea yhteen saman nimimerkin viesteistä kuka on oikeasti takana viesteissä jolloin voisi esiintyä ihan oikealla nimellä, täällä varotaan ilmoittamasta edes paikkakuntaa jottei kukaan pääsisi selville henkilöllisyydestä.
Vaihtuva nimimerkki (rekisteröimätön) antaa siis paremman henkilösuojan sekä estää häiriköiden totaalisen terrorin.
- Alkaa mennä hermot
Nytkin on taas kadonnut yksi ketju, jossa keskusteltiin epämieluisten hakujen ehkäisystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094286
- 783496
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?833350Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?253249Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223242- 722916
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim642797"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452790Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852569- 92472