Viestien katoamiset rampauttavat koko palstan

Täällä on viime aikoina aiheellisesti hämmästelty asiallistenkin viestien katoamista. Rekisteröity kirjoittaja voi nykyään poistaa vain omat viestinsä, ei mitään muita viestejä. Keneen siis katse kohdistuu, jos asiallisiakin viestejä poistuu!

Itse poistuin taannoin eräältä toiselta suomi24-palstalta syistä, että siellä oli liikaa asiattomia viestejä ja loanheittoa. En ole ko. palstaa sittemmin kaivannut. Nyt alkaa olla sama fiilis tämän palstan kanssa. Palsta menettää kiinnostavuuttaan, jos asialliset viestit katoavat eikä kukaan viitsi edes yrittää kirjoittaa mitään, kun arvelee viestinsä tuota pikaa katoavan bittitaivaaseen, vaikka viesti olisi miten asiallinen ja palstan sääntöjen mukainen. Tekisi mieli sanoa hyvästi ja pitäkää palstanne, mutta katsotaan vielä jonkin aikaa...

3

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikäviä kommentteja turhan usein

      Se häirikointi onkin tälläisten palstojen ikävä puoli silloin kun ei tarvitse identiteettiä toisille esittää, niinkuin täällä on systeemit.
      En ole oikein usein ollut aktiivinen juuri tälläisen palstan jäsenenä, koska ne yleensä "kaatuu", mutta mukava seurata miten kauan selviävät ilman "todellista" sisäänkirjautumista oman todellisen henkilöllisyyden tulematta esiin.

      • Henkilöllisyyden ongelmat

        Nimettömänä kirjoittamisella on omia etuja.
        Mietitään tilannetta jossa joudut jonkun silmätikuksi (kokemusta on), tällainen häirikkö puuttuu joka kirjoitteluusi etkä voi enään toimia siinä foorumissa.
        Nimettömänä taasen voit jatkaa ihan vapaasti eikä häirikkö tiedä mikä on milloinkin sinun kirjoitus, toisinaan on huvittava katsoa kun häirikkö hyökkää ihan väärän kirjoittajan kimppuun.
        Toisaalta tällainen häirikkö voi vastata ihan asiallisesti sinun tekstiin kun ei tiedä henkilöllisyyttä.
        Tästä kaikesta on kokemusta.
        Toinen asia on se että pienillä paikkakunnilla pystytään laskea yhteen saman nimimerkin viesteistä kuka on oikeasti takana viesteissä jolloin voisi esiintyä ihan oikealla nimellä, täällä varotaan ilmoittamasta edes paikkakuntaa jottei kukaan pääsisi selville henkilöllisyydestä.
        Vaihtuva nimimerkki (rekisteröimätön) antaa siis paremman henkilösuojan sekä estää häiriköiden totaalisen terrorin.


    • Alkaa mennä hermot

      Nytkin on taas kadonnut yksi ketju, jossa keskusteltiin epämieluisten hakujen ehkäisystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      238
      6656
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4706
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4239
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3733
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3638
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3606
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3293
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe