Kaikki suomalaiset, kädet ristiin Tommyn puolesta! Tommy-rukka.
Kädet ristiin
liisa.
22148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Täten kerron, etten yhtään tykkää sen runoista ja tyylistä. Aina sen pussaamisen kanssa liikkeellä, hyi kun imelä tyyppi. Ei sitä kuiteskaan tarkoita, etteiko se saisi parantua.
Miksi juuri hänen puolestaan, onhan niitä muitakin...
No tälleen: Jos käyt melkein missä tahansa kaupassa, niin jo julkkiksen asia kirkuu ostarin lehtitelineen lööpeistä päin 'turbaania'. Välillä se vähä pännii.
Tommy T sanoo käyttäneensä aika reippaasti elämässään 'kättelyvesiä'. Kun T T on senaattorismies ja vielä "oikeaa" puoluettakin, toivon toki hoitojen poistavan tuon kasvaimen.
Ei TT Tervolle pärjännyt runoilijantaustastaan huolimatta verbaalisella tasolla.
Heitä on maailmassa liian vähän.
Toivon Tabermannille kaikkea hyvää.
nauramaan Tervon jutuille isosti hän pystyi.
Paranemista Taabermanille toivon ja että syöpä saataisiin pois.
Vähän se Virtasen Jukka sanaili runoraadissa, että onko se mies vai nainen vaiko Taapermanni?
ryhtyessään kansanedustajaksi, vaalien stressi miehelle, joka on tottunut jo aamusta tarttumaan pulloon,
on liian suuri muutos, ja toisaalta se oma agenda "rakkaus" ohjelmanaan eduskunnassa voi olla noloa.
Niin hieno asia kuin rakkaus ei minusta vaaliteemaksi silti sovi.
yrittäjää,
on hyvä että rakkaudestakin edes puhutaan.
Tuolla toisaalla on sitä silmitöntä vihaa jota oikein rautakankien avulla osoitetaan,
joku pahviäijä, joka on ihan tuulessa väpättäjä varmaankin itse.
tai missä tahansa - vie miehen joko heti taikka sitten myöhemmin,
tosin nykyisin hoidot ovat paremmat kuin vielä muutamia vuosia sitten
Ihmettelen, miksi hän oli isolla alkukirjaimella.
Ainoastaan Jumala on Hän.
Ei kai maalaismies nyt sentään...
Tommi Taberman on tämänpäivän otaan, että . Toivotaan hänen selviävän, kun ikääkään ei ole paljon.
Iltasanomien etusivulla tuon ikävän uutisen. Surullistahan se on, sattuipa tuollainen kenelle tahansa. En kuitenkaan ymmärrä, miksi pitää toitottaa noin suurella otsikolla noin ikävää asiaa. Hätkähdyttihän se, onhan hän niin tutuksi tullut TV:ssa.
Nykyään on kuitenkin aivokasvaimille olemassa tehokkaita hoitomuotoja, joten on aivan mahdollista, että hän vielä tuosta tokenee. Ikänsä puolesta hänellä olisi vielä paljon vuosia jäljellä. Toivotan hänelle jaksamista hoitojen kanssa ja parhainta mahdollista tulosta. Jaksamista myös perheelle. Onhan siinä huolta ja murhetta kerrakseen.
Aloittaja kehoitti kaikkia suomalaisia laittamaan kädet ristiin Tommyn puolesta.
Minä toivon samaa. Rukoilkaamme, että Tommy itsekin laittaisi kätensä ristiin.
Että Tapermann kirjoittaisi täällä maalaismiehen nikillä. Ei tota kukaa usko.
jotka makaavat suomalaisissa sairaaloissa ja hoitokodeissa pissat vaipoissa tuntikausia.
Kävin juuri tervehtimässä puoleksi halvaantunutta miestä sairaalassa. Siellä hän makasi hylättynä sukulaisiltaan. Kuivuneet ruoan jätteet etumuksilla ja likainen aamiaistarjoulu sängyn vieressä vielä löunasaikaan. Yksin siellä huoneessa ilman mitään virikettä.
Tuli hirvittävän pelottava olo ja tunne että ei tavallista vanhuksesta välitetä enää yhtään.
Tommy Tabermann ei varmaan koskaan tule joutumaan samankaltaisiin oloihin.
kädet ristiin suomalaisten vanhusten ja terveydenhuollon parantamisesta. On pelottavaa ajatella terveyden heikkenemistä sille tasolle että täytyy täysin turvautua toisen ihmisen apuun. Julmuutta on kaikkialla ja ymmärrän että hoitajat väsyvät likaiseen työhönsä.
Suomalaiset eivät enää itse hoida omiansa. Olisihan se hirveää jos omassa kauniissa kodissa olisi haiseva inisevä vanhus?
syöpäsairauskin, kaipa siitäkin seuraavissa vaaleissa sääliääniä heruu, ainakin tyhmiltä vanhoilta akoilta, ovat sen ällöttävän pusuhuulen ja imelien runojen rustaajan perään.
Miksi ikäisemme ovat täysin ajattelemattomia, täysin vailla inhimillisyyttä.
Sairaus ei todella katso kohdetta onko se nainen vai mies, työtön vai kansan edustaja, noita ilkeilijöitä ei jaksa enää kukaan.
Sinäkin *jopa* ajattelisit omalle kohdallesi, mitä kaikkea se saisi sinussa aikaan, sädehoitojen kova sarja, eikä mitään tietoa onko apua, kovat säryt ja yleiskunto murenee.
Ei niistä myymällä pääse, mutta toimittajat saavat lehtiään kaupaksi, kuka saa aikaan huomiota herättävimmän otsikon edustamaansa lehteen.
Aika ikävää luettavaa tuollainen halpamainen teksti noinkin vakavasta sairaudesta.
Tuleeko ihminen ikääntyessään enemmän sairaaksi mitä onkaan, siltä kuitenkin tuntuu.
Tästä palstasta on tullut todellinen kaatopaikka.
ainakin kova itse luottamus on tällä kaverilla. Hönttien kansansuosiolla syrjäytti monet pätevät kansanedustajaehdokkaat.
'Samat höntit täälläkin sitten täällä ruikuttavat valta kunnan talouden huonoa tilaa. Itse ovat nämä taivaan rannan maalarit valinneet eduskuntaa.
ethän tiedä muiden kuin oman äänestämisesi!
ulos vaalipiirit ja äänet aluettain, Osa viittaa höntilään juuri sinne laitokseen jossa hikoilet vaipoissasi.
Ettei heidän terveytensä tai sairautensa voi olla n i i n tärkeää, että siitä annetaan jatkuvaa manifestia iltapaäivälehtien lööppeihin.
Taajamissa nuo lööpit ovat jatkuvasti esillä. Syyt niiden näkymiseen löytyvät julkimoista itsestää. Saisko pyytää vähän rotia tälle näkyvillä olo hullutukselle.
lehdet, jotka tälläisiä(kin) juttuja hehkuttavat päivästä päivään. Tuskin Tabermaan itse tarvitsee julkisuutta enää. Onhan hän hyvä runoilija ja työnsäkin tekee hyvin eduskunnassa.
Harmi, että lähti Uutisvuodosta. Ei se ohjelma ole enää entisensä.