Viikko sitten kuoli eräs ystävä jonka parinkymmenen tuhannen lainojen takaajana olen, tai siis olen antanut erään kiinteistön hänen velkojensa pantiksi. Hänellä pitäisi olla omaisuutta sen verran että se kattaa ainakin osan velasta. Perunkirjoitukset ja omaisuuden realisointi/jako kestää varmaan tovin, käyköhän pankki perimään minulta sillä aikaa jos kuolinpesä ei lyhennyksiä hoida? Jos pesän varat ei lopulta riitä niin joudunko minä maksamaan lopun velasta? Perillisille ei velat ilmeisesti periydy? Olen kuullut että perikunta suunnittelee suuria hautajaisia, voiko he tuhlata rahaa mielin määrin hautajaisiin kuolinpesän varoista vaikka pesä ei lopulta kykene velkoja hoitamaan?
Takaajan asema
Hölmö takaaja
1216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Eikö liki kaikki pankit myy vakuutuksen miltei kaikille lainoille?Jospa edesmenneellä ystävälläsi oli vakuutus lainaan.En tiedä/tunne pankkien käytäntöjä,mutta luulisi sinun takaajana saavan pankista jotain tietoa koskien asiaa.Jospa tutkisit vielä omat takauspaperit,jospa niissä olisi maininta mahdollisesta vakuutuksesta.
Käsittääkseni pankki ensisijaisesti ottaa lainanottajan/vainajan omaisuudesta loppuvelan,esim säästöistä,henkivakuutuksesta,kiinteästä omaisuudesta ennen kuin alkaa velkoa takaajia.Luulisi pankin joustavan lainanlyhennyksissä kuolintapauksessa,ainakin niin kauan,että pesä on selvitetty ja perukirja tehty.Kannattaa kysyä pankista asiaa suoraan,ettet menetä yöuniasi asian tähden.Surun keskellä on ikävä hautoa omia talousasioita.