mies 29, nainen 46, adoptio?

vanhemmuus

Onko mahdollista hakea kansainvälistä adoptio-oikeutta yo. ikäiselle avioparille, jolla on naisen edellisestä avioliitosta 2 lasta ennestään? Meneekö adoptoitavan lapsen ikä tässä tapauksessa isän vai äidin iän mukaan?

9

992

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikko_n_75

      Suomen laki ei ikäsyrjintäkiellon vuoksi sano tuosta mitään, mutta muuten voi sanoa:

      MAHDOTONTA

      • haluis tietää

        miksi mahdotonta?


      • fefefefefee
        haluis tietää kirjoitti:

        miksi mahdotonta?

        asettaa adoptiolupaan ikäehdon, joka menee aina avioparin vanhemman osapuolen iän mukaan. Kyseisessä tapauksessa siis vaimon iän perusteella. Lapsen ja vanhemman välinen ikäero ei saa olla yli 45 vuotta.Lisäksi usealla kohdemaalla on omat ikäehtonsa. Nykyisin on oletettava, että kansainvälinen adoptiokin vie minimissään 4-5 vuotta ja odotusajat venyvät koko ajan pidemmiksi ja pidemmiksi. Tällöin vaimo olisi adoptiohetkellä vähintäänkin 50-51 v. Näin ollen adoptoitavan lapsen olisi oltava nuorimmillaankin 5-7v. Tuon ikäisen lapsen adoptoiminen ei ole todenäköistä, kouluikäisen lähes mahdotonta.


    • minä vain

      Ottakaa pikaisesti yhteyttä kotikuntanne sosiaalityöntekijään ja selvittäkää, antaako kotikunta adoptioneuvontaa vai ostaako palvelun Pelastakaa Lapsilta. Siitä sitten reippaasti eteenpäin kyselemään oikeilta henkilöiltä, täältä ei oikeaa vastausta voine saada. Nimittäin ainakin eräs ystäväpariskunta sai iästä jonkin verran "anteeksi", kun mies on vaimoaan vanhempi viitisen vuotta. En tiedä, onnistuuko vastaava teidän tapauksessanne.

      Jatkoa ajatellen, surullista kyllä, niitä teille sopivia eli siis teidät "kelpuuttavia" kohdemaita ei taida monta olla. Riippuu muustakin kuin iästä eli terveydestä (onko kummallakaan jatkuvaa hoitoa vaativaa sairautta, onko ollut syöpää ym), avioliiton pituudesta, ehkä myös tuo ikäeronne voi muodostua kompastuskiveksi esim. Thaimaassa. Entäpä äidin ed. liitosta olevat lapset? Adoptiolapsi tulee aina perheen nuorimmaksi, ovatko isosisarukset jo teini-ikäisiä?
      Adoptio ei missään nimessä ole helppo eikä nopea tie vanhemmaksi, mutta toivottavasti saatte asiantuntevaa tietoa ja mahdollisuuden.

      • minä vain

        piti vielä lisätä, että eikös ainakin Venäjältä voi toivoa kouluikäistä lasta? Usein vähän vanhemmat lapset jäävät helpommin ilman kotia, kun suuri osa hakijoista toivoo sitä mahdollisimman nuorta lasta.


      • Kyllä Venäjällä
        minä vain kirjoitti:

        piti vielä lisätä, että eikös ainakin Venäjältä voi toivoa kouluikäistä lasta? Usein vähän vanhemmat lapset jäävät helpommin ilman kotia, kun suuri osa hakijoista toivoo sitä mahdollisimman nuorta lasta.

        ..ja vieläpä paljonkin. Haasteena on se, että kun Suomessa ei tämänhetkisen lainsäädännön mukaan saa vanhempainlomaa jos lapsi on yli 7-vuotias, niin tosi harvalla on valmiutta ottaa kouluikäinen lapsi. Lakia ollaan nyt uudistamassa, ja toivottavasti tämä pykälä muuttuu.

        Mutta jo teillä on valmiutta ottaa lapsi, joka on jo koulussa, vaikka sitten pitäisi olla palkattomalla lomalla aluksi, niin se on kyllä hyvinkin mahdollista.


    • lukiolaine542

      ottaa asioista selvää.
      yhteiskuntaopista muistelisin, että kummanki vanhemman pitää olla 25-40 vuotiaita

      • sorry vaan

        väärin=)


    • tuumaaja.

      Eikö tässä tapauksessa kannattaisi harkita myös sitä, että tämän nainen adoptoisi miehensä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2296
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      115
      1781
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      88
      1439
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      133
      1397
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1266
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1238
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1111
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1057
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      982
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      834
    Aihe