Mietin tuossa että voisin alkaa rakentelemaan N15 malin almeraani toisenlaisen mittariston. Valaistuksen voisin toteuttaa ledeillä ja toisekseen voisin laittaa tummennuskalvon siihen mittariston edessä olevaan läpinäkyvään muoviin. Näin ollen saisin sellaisen mittariston että kun valot syttyvät niin ne näkyy selvästi läpi ja valojen sammuksissa ollessa mittaristo olisi täysin musta.
Onko joku tehnyt tällaista muutosta omaan autoonsa, sillä tarvitsisin hieman neuvoja seuraavissa asioissa.
Millaiset 12V:n LEDit, todennäköisesti ultrakirkkaat valkeat. valmiilla kannoilla olevat kai himmeitä.
Millaiset vastukset niille ellei niissä ole mukana
Jännitteen tasaajan että ledit kestää. olen kuullut huhuja että ei kestä isoja virtapiikkejä.
Tummennuskalvon sopivat prosentit, ei kai ihan tummaa tai vaaleaakaan saa olla.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tämä idea syntyi siitä kun sain kiinni muutaman lisämittarin "Smoke" -efektillä
Jos joku haluaa nähdä projektikuvia niin voin niitä yrittää jotenkin järjestää ja näyttää mitä siitä tulee valmiina. Riippuen pyynnöistä voisin kirjoittaa myös tekemisestä yleispainotteiset ohjeet?
Almeran mittaristo?
2
861
Vastaukset
- almera n16
Vanhempieni uudemmissa coroloissa on mittaristo juuri tuon tyyliin valaistu ja on hyvän näköinen. Kerro ihmeessä jos saat rakenneltua almeraan vastaavaa valaistusta että mitä tarvikkeita käytit ja olko miten hankala tehdä?
- JWD
Tulin siihen tulokseen mittaristoa irrottaessani että mahdollisesti ainakin aluksi en muuta tee kuin vaihdan valot kirkkaampiin. ledit saavat odottaa toistaiseksi. alkuperäiset mittarin polttimot ovat 14 V jännitteellä toimivia joten niiden vaihtaminen 12 V polttimoihin saa ne kirkaammiksi.
Toinen mitä on mietityttänyt tuossa niin on se tummennuskalvon valonläpäisykyky prosenteissa. löysin tuossa yksi päivä siivotessani palan tummennuskalvoa ja kokeilin sitä siihen mutta päivän valossa se näyttää läpi vielä vaikka valot eivät olisi päällä. arvelisin että se oli prosenteissa jotain 20-25 % luokkaa mutta en muista tarkalleen kun siitä on jo niin kauan kun sen ostin. Pitää varmaan käydä ostamassa uusi rulla kalvoa mutta 5% läpäisykyvyllä ja kokeilla miten se toimii. sen luulisi riittävän.
Mutta päivittelen tätä sitä mukaa kun olen saanut kasattua projektia. Vielä täytyy tehdä muutamia suunnitelmia ennen varsinaista kasaamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2742445Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001314- 1081211
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831211Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581165Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811106- 44972
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67907Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33777