Yleistä Israelista

Israeliin ensimmäistä kertaa

Saako nuori, vaaleahko nainen kulkea Israelissa rauhassa? Onko maassa joitain "pukeutumissääntöjä", ettei esimerkiksi olkapäät saa näkyä, tai olla lyhyempää hametta päällä? Uskoisin ainakin, ettei juutalaisilla ole tuollaisia sääntöjä. Jos tulee mieleen joitain muita "maan sääntöjä", niin saa toki kertoa.

Onko Israelissa hyvät maansisäiset kulkuyhteydet? Ja onko busseilla/junilla kulkeminen edullista? Olen lähdössä ilmeisesti pohjois-Israeliin ja olisi mukava päästä sieltä kulkemaan Tel Aviviin ja Jerusalemiin ainakin. Matkani ei siis ole minkään matkatoimiston järjestämä, vaan täysin omatoiminen.

Entäpä ne haastattelut turvatarkastuksen yhteydessä? Vinkkejä siihen?

Kiitos vastauksista, en tiedä Israelista maana oikeastaan paljoakaan mitään :)

1

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • #reissulainen#

      Olethan lukenut ketjuja alempaa tästä foorumista. Siellä on ainakin johinkin kysymyksiisi vastauksia.

      Israel on hyvinkin länsimaalaistyyppinen valtio. Pujeutumisrajoituksia noudatetaan pyhillä paikoilla, Itkumurilla ym. Kaupungilla voi vapaasi kulkea vaikkapa samoin kuin Tampereella.

      Itse olen liikkunut paljokin itsekseni (blondi, nainen) Israelissa, kohtelu asiallista. Itse voi vaikuttaa käytöksellään ja esim, pukeutumisellaan miten kohdellaan. Vanhankaupungin puolella Jerusalemissa kauppiaat hyökkääviä ja yrittävän jos jonkinlaista. Muualla maassa ohan ok.

      Maasta poistuttaessa lähtöselvitykseen kannattaa varautua. Näyttää siltä (myös paikalliset sanovat) että yksinmatkaava nainen ja nuoret ovat niitä joita tarkemmin seulotaan. Tästä on omaakin kokemusta. Se vain on sellaista kaikenlaisten kummallisten kysymysten sarjaa. Ei kannata hermostua, se on maan tapa. Vastaa vain asiallisesti ja totuudenmukaisesti.

      Niinkuin tuolla alempana olenkin moneen otteeseen maininnut, niin Israelin sisällä on helppo liikkua julkisilla. Bussit kulkevat, ovat hinnaltaa edullisia, samoin taksit. Junayhteyksiä on vähäsen.

      Toivottavasti olet käynyt Israelin valtion matkailunettisivuilla joihin on linkkiä edellisissä ketjuissa. Siellä on omatoimimatkaajallekin monenlaista tietoa.

      Tässä nyt joitain asioita päällisin puolin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe