Suositelkaa kohdetta?

marella1989

Ilmeisesti Mykonokselle ei tehdä suoria matkoja. Mihin Kreikan saarista kannattaisi suunnata? riittääkö Santorinilla nähtävää viikoksi? entä Kos tai Samos? ilmeisesti Samosilta olisi lyhyin matka Mykonokselle. Haluaisin nähdä historiallisia rakennuksia patsaita jne. Delosilla niitä olisi paljon. Pelkkä rantalöhöloma ei kiinnosta yhtään, mutta eri saaria on ilmeisesti helppo kierrellä laivalla?

2

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toisinaan täällä

      suoria lentoja. Liian pieni kohde näinä päivinä. Itsellä Mykonos ollut on ollut yhtenä haaveena. Kaunis saari mutta myös bilettämisestä tunnettu. Mielestäni kuvat kertovat samanlaisita näkymistä kuin Santorinilla. Tällä hetkellä porukat menee esim. Ateenan kautta joko lentäen tai laivalla.

    • Samokselta on kyllä turhan pitkä matka Mykonokselle, jos vain viikon aiot lomailla. Samos ja Mykonos kuuluvat eri saariryhmiin ja laiva poikkeaa monella saarella matkan varrella, tuskin edes onnistuu yhden vuorokauden sisällä. Jos Mykonokselle haikailet, lennä jollekin muulle Kykladeihin kuuluvalle saarelle ja hyppää sieltä laivaan. Tai valitse joku muu vastaava saari. Mykonos on Kykladeista kallein (Santorinin ohella), johtuen juuri noista risteilyaluksista, jotka tuovat rikkaita turisteja päiväkäynnille. Esim. Paros on viehättävä saari ja sen satamakaupungista Parikiasta löydät samanlaista sinivalkoista rakennustyyliä kuin Mykonokseltakin.

      Jos voit lomailla parikin viikkoa, suosittelen saarihyppelyä, siinä ehtii nähdä jo useammankin saaren.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      199
      8050
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      102
      3804
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      132
      3684
    4. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      4
      3078
    5. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      89
      2981
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      150
      2599
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      47
      2496
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      144
      2124
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      70
      1592
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      65
      1439
    Aihe