Kun kuitenkin olen paljon nykyään kotona, olen alkanut harkitsemaan kotieläimen hommaamista.
Kissaa en halua tänne, koska minusta kissan kuuluu päästä ulos ja täällä on liian vaarallista siihen.
Isoa ja pienempää tietä, sekä rautatie.
Koira ei ole mun juttu, tykkään koirista muilla ihmisillä.
No on kilpikonna käynyt mielessä, ja erilaisia matelijoita.
Äsken gallerian kautta innostuin Tarantulasta. Se on iihana, niinkuin kuvasta näkyy:
http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/41779000/jpg/_41779544_tarantula416.jpg
Kissaa en halua tänne, koska minusta kissan kuuluu päästä ulos ja täällä on liian vaarallista siihen.
Isoa ja pienempää tietä, sekä rautatie.
Koira ei ole mun juttu, tykkään koirista muilla ihmisillä.
No on kilpikonna käynyt mielessä, ja erilaisia matelijoita.
Äsken gallerian kautta innostuin Tarantulasta. Se on iihana, niinkuin kuvasta näkyy:
http://newsimg.bbc.co.uk/media/images/41779000/jpg/_41779544_tarantula416.jpg
Vastaukset 147
Vanhimmat
kirjoitankin varovasti ku inhoan näitä.
Pojallani oli hesassa tälläinen lemmikkinä ennen kuin tuli perhettä.
Muistan ikäni siellä käydessäni ne yöt, nukuin huonosti, pelkäsin koko ajan et se karkaa sieltä terraariosta.
No eihän se sieltä omin avui päässyt mutta tuntuma oli sellainen.
En mennyt koskaan viereen katsomaan kun antoivat ruokaa sille,,,huuui.
sellainen inho-rakkaus suhde hämyihin.
Niitä on suomessakin lajeja vaikka kuinka paljon. Kaunissaaressa oli kesällä käynyt jotain tutkijoita ja siellä oli löytynyt kaksi uutta lajia suomesta.
Missään en ole niin isoja suomessa nähnyt kun siellä on, luonnossa.
Jotain jännää ja erilaista hommaan kyllä vielä, ihan on sellainen kutina.
Vaatii kuitenkin miettimistä ja hoidoista selvän ottamista, hyvä syksyn uusi juttu.
Jaa, vai silleen, sinulla lienee tuossa joku taka-ajatus mukana.
nyt ikävä kyllä oli ihan etu-ajatus.
Pari kuukautta miettinyt jonkun hommaamista.:))
Niinpä, oma etusi kyseessä, mutta ei mahdollisten pelokkaiden vieraiden etu ;((
sitten kun pelokkaita tulee laitan sen terraarioon, vaikka muuten saakin vapaana juoksennella :))
Mites kärpäset, nehän on kivoja, eivätkä liian pitkäikäisiäkään ;)
ollenkaan kivoja:((
Tulevat suuhun ja samalle lautaselle, pörräävät ärsyttävästi ympäriinsä.
Mä syötän ne hämylle.
että saisit laittaa ovikellon naftaliin käytön puutteessa, jos toteutat aikeesi.
- pelkää moisia
ihana karvainen otus olkapäällä kun tänne naputtelisin.
Googlesta löyty monta ihanaa kuvaa.
ehdin niitä käydä pelkäämässä. :( Ihan tosissaan, nousi ihokarvat pystyyn.
Isäntä vieläkin nauraa, että kerran kesällä, mökillä, tein pöydälleryntäämisennätyksen, kun näin hiiren huoneen nurkassa.
.
hiirulais rukkaa, menit pelästyttämään toisen:))
Niiden sydän voi pysähtyä pelkästä säikähdyksestä.
ku avasin ton linkin.Vai ihana,olem mää kananvillal viäläki.huihui.
Inhoon,siis pelkään hämyrei yht pal ku kärmei.
Ota ennemmi joku hiirulaine,marsu vaiks.
Koiraa mun piti heti suasitella lämpösesti,mut ei käy vai ? Kui ei ?
Ota akvaario,siinäki on kivaa "seuraa" ku sitä seuraa : )
Mut eiks joku pikkune koira olis mukava ?
Koirat on liian sopeutuvaisia. kissoissa on luonnetta josta tykkään ja olenkin monta kissaa aikoinani omistanut.
Tosi jääräpäitä, niin kuin minäkin.
Akvaario on kyllä ollut mielessä samoin joku lintu.
Kivaa mietiskellä mahdollisuuksia.
Tommoset hypyt säikyttää valkoset katit piiloon.
Fretti
mietiskellyt, ja hoito-ohjeita saisin yhdeltä kauppatutulta joka omistaa kaksi frettiä ja on ihan niiden lumoissa.
että niitä voi iltaisin sohvalla paijata,kun se soutajakin on jonnekkin saarten taa eksynyt.
tosi iso näkökulma.
Sitten vois liittyy frettiklubiin jos sieltä löytyis muutakin mielenkiintoista.
Ainahan sitä kaverii jelpataan,nyt ei oo hyvät neuvot kalliita.
sen ruokavalio on tarkka, se tarttee rokotuksia.
Se on heikoilla koska on villieläin, jonka on sopeuduttava kotieläimeksi.
Aikoinaan olisin ottanut, mutta minulle kerrottiin niiden hoidosta sen verran, että tajusin, ettei ole minun eläin.
Ei sisälle, tarttee paljon tekemistä, muuten sairastuu ja turhautuu...
Ystävilläni on sellainen. Se on tosi kaunis. Se oppii tuntemaan ihmiset hajusta. Tykkää lämpimästä. Syö kolmen-neljän viikon välein, joten on halparuokainen. Tietysti tarantella voi olla vielä halvempi ruuan puoleen. Kaunis sekin on. Boa on helppo jättää kotiin, jos menee matkoille. Myös helppo ottaa mukaan. Tietysti haittapuolena voi olla se, että jotkut ystävät eivät tule käymään.
www.teroarvola.com/omatsivut/kboa.htm
Tuolta löysin hiukan yleistä.
Olikohan se boa, joka eräällä naisella tarinan mukaan oli vapaana kotona.
Boa tuli naisen viereen sängylle joka ilta, kunnes eläinlääkäri kertoi, että se käy mittaamassa,
milloin on tarpeeksi pitkä syödäkseen naisen.
sieltä löytykin mielenkiintoista.
Käärmeet on kanssa yks laji joka kiehtoo.
Se vaatis aika ison terraarion loppupeleissä, mutta laitetaan mietintään.
käärme vain lämmitteli. Siitä tulee kylmässä kankea kuin meistä jonkunlaista nivelvaivaa sairastavistakin.
Hauska, että kiinnosti. Mä voisin ottaa melkeen minkä eläimen vaan, joka huoneistoon mahtuu. Tosin toukat ei oikein kiinnosta.
on varmaan kiva lämmitellä sitten boan vatsassa, kun se on nielaissut emännän ;))
Nivelvaivojaan voi ehkä hoitaa vähemmän vaarallisilla tavoilla, vaikka kissan tai kolme ottaa viereensä.
Mulla ei ole kissaa nyt, on ollut. Otan sitten taas kissan ja varmaan koirankin, kun työelämä rupee maistumaan puulta. Mulla on kyllä kissaseuraa, kun naapuruston viisi kissaa kyläilee ja yks usein lämmittää kolottavia jäseniäkin. Mutta kun ystävämme Meriläinen ei halunnut kissaa, vaan jotakin hiukan exoottisempaa...
ja mulla on kissaystäviä jotka tulee aina keskustelemaan mun kanssa, monessakin suunnassa,
Systeri puhuu vuokraOskusta joka käy niiden pihalla naapurin kissa sekin.
Kissoilla on monta nimitystä.
Ja kissan otan heti jos muutan parempaan asuntoon. Kissoille sopivampaan.
kuvitteli joitakin aikoja sitten olevansa matelija, sen jälkeen saukko, mikä lienee nykyisin.
Hänellä kylläkin on monta kissaa, miksei hän kuvittele olevansa kissa.
Tuli vaan mieleen tuosta exotiikasta.
Vaan, ookko kuullu Vienosta?
Hänet kotiutettiin psyg. sairaalasta.
-Muistaako Vieno nyt varmasti, ettei ole silakka, ylilääkäri tenttasi.
-Muistan, ihan varmasti muistan. Minä EN ole silakka, minä EN ole silakka.
Ylilääkäri oli tyytyväinen terapian kulkuun.
Vieno lähti kampsuineen kohti sairaalan porttia. Portilla hän jähmettyi, tuijotti hyvän aikaa portinpieltä ja porhalsi sitten takaisin sairaalaan.
-Mikäs se Vienon takaisin lennätti, ylilääkäri ihmetteli.
-Tuolla, heti portin takana, on Kissa!!
-Mutta hyvänen aika, eihän kissoja tarvitse pelätä. Vienohan tietää, ettei hän ole silakka.
_Niin niin, toki minä sen tiedän. Mutta tietääkö kissa?
:)
Vai Tarantula :-) .....Muistan kun mustavalkotelkussa alkoi ne yöjutut: niissä esim. po otus sai kemiallisen käsittelyn vahingossa ja sitten yöaikaan vesiraanassa tippui vesi, hämähäkki nousi lavuaarista ja alkoi kasvamaan ja kasvamaan ja kasvoi jättiläiseksi ja ihmiset tai ihminen asunnossa havahtui, kuului kirkunaa, rytinää ja pian hiljeni, ..... po otis pääsi ihmisen makuun ja matka jatkui ovesta ulos ..... Ennen vanhaan oli vielä se hirveä musiikki .. IIIk kun kylmät väreet kulkevat vielläkin .
on kait aika yleistä ja se elokuva oli kanssa hauska, siis musta se oli hauska kun talon seinät ja kaikki oli täynnä hämyjä.
Ne on hyviä kauhuelokuvien tähtiä.
kotipossu? Sellainenhan on, kuulemani mukaan aika monella naisella. Hyvällä koulutuksella siitä voi saada jopa sisäsiistin. Ja oikein hyvällä tuurilla siitä voi olla apua jopa kotitöissä.
en vielä aatellutkaan, hehe melkein menin halpaan, luulin ensin että tarkotit niitä minipossuja, mutta ei kait niitä kotitöihin ihan saa kasvatetuksi. :D))
kotipossu on aika vähään tyytyväinen. Yksi mäyräkoira riittää hyvin päivittäiseksi ravinnoksi. Siitä se saa myös tarvitsemansa B-vitamiinin.
että possu ja mäyris, siinähän on jo kaks eläintä.
siellä luonasi asuisi, possuhan joisi, eikun käyttäisi sen ravinnokseen.
kun se olisi sen yhden mäyriksen ravinnokseen käyttänyt niin sen jälkeen niitä olisikin nurkat täynnä.
Kaamee räksytys vaan alkais, ja ole siinä sitten kun possu röhkii ja mäyrikset kilpaa haukkuu, voisin pahassa lykyssä saada häädön sellaisesta metelistä.
on vaan mäyriksen nahkoja, jotka ei sovi possun ravinnoksi. Ei ne enään räksytä. Ja kouluttamalla se possu saattaa jopa itse hoitaa ne nahat ulos jäteastiaan.
yritys sulla, mutkun mutkun, miekun en enää kauhiasti tosta kouluttamisesta välitä.
En possun enkä omasta, olisko niitä valmiiks koulutettuja, siis sellaisia jotka osaa lukea ajatuksia.
Jos on niin voidaan laittaa harkintaan.
kyllä, en niin itsekkään välittäisi enään kouluttamisesta enkä kouluttautumisesta. Onhan niitä toki valmiiksi hyvin koulutettuja ja jopa itseoppineita, mutta harvemmin taitaa olla tarjolla;) Mutta hyvällä tuurilla...
Saattas se tarantula kuitenkin olla aika varma vaihtoehto kotieläimeksi, ei taitas hirveesti ainakaan vaivaksi olla.
toi jonka mä laitoin loppuun. Että kaikille jää hyvä mieli.
olis ihan passeli kaveri. Taitas oppiakkin ihan kouluttamatta. Kunhan vähän varot mitä suustasi päästelet;)
hyvin ja lennosta matkimaan, sanoisin vain kauniita sanoja täällä sen jälkeen:))
ihan kaamee kissa on paljon mukavampi ja kyllä se kaikenlaisiin teihin tottuu meillä on kaks kissaa se on seurallinen ja itsenäinen ja paljon helpompi kun koira mutta siitä on ihan yhtä paljon seuraa.
että vielä alan vaikka ettimään jostain muualta asuntoa joka sopii kissoille.
Mulla menee taas niin kovaa päässä, noitten lopputili mahdollisuuksien kanssa että en tiedä mistä ja minkälaisten kotieläinten kanssa itteni vielä löydän.
tosi kovat ajat menoss tiedän tunteen oon joskus saanu vuonna yhdeksän kolme kun aluekesko lopetettiin mutta elämä jatku ja mulle se toi ihan uuden elämän johon en olisi koskaan uskaltanut hypätä jos olis ollu se ns varma työpaikka ei mikään oo niin varmaa kun epävärma tällä hetkellä mut kissat on kivoja ja huolettomia vähään tyytyväisiä niinkyn määkin.
on liikaa vaihtoehtoja. Joudun aina rauhottamaan itteäni että, oles nyt vielä ei ole mitään tapahtunut.
Tässä tilanteessa ei mielikuvitus aina ole kiva. Joskaan en haluais olla yhtä alamaissa kun ja elämästä luopuvan olonen kun moni meillä nyt on.
Pelkkää kauhukategoriaa kaikki puheet.
on jostain syystä jäänyt semmoinen kissan kokoinen villakoira, jotekin se kummikin on mukavampi kuin kissa, vaatii kyllä enämpi huomiota
jäänyt? Et sitten huitassut sitä pellolle muiden villakoirien kanssa, vaan jätit kasvamaan :))
siihen on kiintynyt, oli tänään mukana sienimetsällä, ja nyt etsin hirvikärpäsiä hänen turkista, että sillälailla.
vaikka olla hänelle hiukka kateellinen:)) Mutta en kyllä niistä hirvikärpäsistä!
Sie olet kyllä mainio, oliko villakoira talutushihnassa, vai ihan vapaanako kuljeskeli ;))
oli talutushihnassa, hänkun on jotekin arka, mutta silti lekkisä, kun on irrallaan lekkii, eikä anna ottaa kiinni.
Siksi en uskalla vielä pitää vapaan, jos säikähtää jotain, ja karkaa piiloon.
Ilman muuta parempi pitää kiinni, olis sulla melkoinen ettiminen, jos mettään häviäis.
Taidan alkaa kasvattamaan omaa villakoiraa, tuolla kamarin sängyn alla taitaa jo poikanen ollakin,
ellei useampi :)
odottele pian ne alkaa haukkumaan.
Kunhan eivät yöllä herätä, taidan siirtää kylppäriin yöksi ;)
Hyvät yöt siulle!
kaveri olis tää, varsinkin aamulla :))
http://kuva1.kuvablogi.com/iso/img1182009.jpg
edellisen kuvan loppuun ettei kenellekään jää painajaismaista oloa.
Hyvää yötä kaikille! :))
Kiva, että tunnistan sinut helposti ;)
Nuo on viisaita ja mukavia lintuja, siitä olis seuraakin, ainakin enemmän kuin käärmeestä.
Huh huh , oikeestaan hyh hyh, pistit tommosen linkin, etkä mitään ennakko varoitusta...
Kiesus, että peliästyin. Kerrankin hiukseni eivät pörhötä vinksin-vonkin sikinsokin, ehei ei, hiukseni ovat TÄYDELLISESSÄ, suorassa ojossa. Latvat osoittavat kattoa. Joka ainut hius on pystyssä.
No, ainakin sain tuolla lähettämälläsi kuvalla viimeisetkin unirippeet karistettua silmistäni.
Ja ihan kivan näkönen uusi kampaus, ei siinä mitään, paitsi sen verran pitkät on hiukset, että joudun kumartumaan oviaukon kohdalla.
Jollekin kirjotit, että pitäisit hämähäkkiä vapaana asunnossas. Heh.
Nuorin poika tykkäs kaikista matelijoista ja sen semmosista. Minä en.
Mielipiteistäni huolimatta hänelle sitten ostettiin käärme. Sukkanauhakäärme. Kovasti hän sen kanssa touhuili. Oli noin 80cm pitkä.
Käärmettä ennen meillä oli lisko, noin 20 cm pitkä Madagaskarin päivägekko. Se oli kirkkaan vihreä väriltään ja erikoisten imukuppijalkojen/varpaiden avulla, pystyi helposti kulkemaan seinää pitkin ja ikkunaa pitkin.
Sitten meillä on ollut undulaatti, joka puhui muutamia lauseita. Se oli hauska, tosi hauska.
Mitähän sulle oikein keksis ehdottaa.
Meillä oli kauan sitten akvaariossa Riikinkukkoahvenia. Ne on Tosi kauniin näköisiä, aivan mahtavia väriltään. Kasvavat aika isoiksi ja se mikä niissä on kivaa, niin se, että kesyyntyvät. Oppivat tuntemaan hoitajansa. Ne tulevat syömään kädestä. Ja tuntuu, että jopa leikkivät käden kanssa.
Sulla on kivaa ja jännää, kun voit mietiskellä eri vaihtoehtoja.
Kaikkia mukavaa sääkin keksit :)
Jännää miettiä, mihin "ötökkään" loppujen lopuksi päädyt :)
Se hämähäkki mua kauhistuttaa. AIVAN älyttömän kovaa.
ketju on naisia hyppyyttänyt, ketä milläkin lailla HIH :))
Eihän kotieläintä voi miettimättä ottaa se on väärin.
Mahdollisuuksia on paljon, no on aikaakin.
Jos asuisin omakotitalossa voisin ottaa useampiakin.
Unelma tällä hetkellä olis päästä sellaiseen vaikka pieneen mummonmökkiin, mutta ei minnekään kauas.
Tässäkin on lähellä useampia omakotitalo alueita ja jotkut on onnistuneet halvallakin vuokraamaan taloja.
Jonkunlainen muutos nyt kyttää nurkan takana sitä tää kaikki meinaa, tunnen itseni vanhastaan.
Mie en pelkää hämähäkkejä, ainoastaan käärmeitä inhoan.
Yks päivä oli olkapäällä sisälle matkustanut niiiin hiiirrrveeen iso hämähäkki, etten tiennyt
Suomessa sellaisia olevankaan. Ei muuta kuin kintusta kiinni ja hämis pihalle, se oli seuraavana päivänä pyrkimässä takaisin sisälle. Olisko vähän ihastunut minuun ;))
muuta ja, muut ilman se ajattelee varo ettei mustikseks heittäänny. Älä kattele vieraita hämyjä sitten :))
Jos vuokraisit jonkun pienen mummonmökin (semmosesta mäkin tykkään), niin voisit ottaa kissan ittelles tai kaks. Kissat on TOSI kivoja kavereita. Itsepäisiä kyllä, mutta se ei ole mikään pahe. Ei mitkään Lälly-lälly-kissat oliskaan kivoja.
Mun mielestä kissojen pitää päästä ulos, ei sisäkissat ole onnellisia kissoja.
Tai joku koira, jonka kanssa kulkisit lenkillä. Tosin koirasta on aika kova työ.
Meillä on aina ollut yks tai kaks koiraa, vimppa Tanskandoggi kuoli muutama vuosi sitten, enkä ole uutta koiraa ottanut. Jos eläisin parisuhteessa, niin sitten varmaan koira olisi ilonamme. Tanskandoggi on mun koirarotu, aiva Ihana luonne.
Heh, muistui mieleen lapsuudesta, rupesin höpöttämään kauheesti, että haluaisin Apinan lemmikiksi. En voinut tajuta sitä, miksei mun äiti ja isä ei hankkinut semmosta. Tein kaiken mahdollisen, että olisin saanut oman apinan, mutta eivät vaan heltyneet. :)
olla oma apina ja toista eivät halunneet, sellainen mukava höpöttävä simpanssi.
Kissa ehdottomasti mulle tai kaksi jos nyt näistä tavallisista kotieläimistä puhutaan. Koira on sellainen tahdoton olento kissaan verrattuna ja se haukkuu liian kovaa ja toiset liikaa.
Tanskandoggi tosin jymähtää harvakseltaan, se on ihana "sylikoira". Mun systerin tytöllä on sellainen ja joskus oli kaks.
Mutta se ei ole mun jujuja.
Aatos lentää pitkin ja poikin saas näkee mitä tulee.
Mulla on taas aika pahana tää muuttolintu vaihe, ehkä se menee ohi kun täällä sitä kirjoittelee tai sitten taas mennään. Tiedä häntä.
...tämmöinen http://fi.wikipedia.org/wiki/Tamagotchi
Ei tule niin helposti kiusausta pyöräyttää kantapään alla.. ;)
janssonin kiusaus olis parempaa?
on liian kylmää ja teknistä, edes hyvällä mielikuvituksellani en voisi kokea tuollaista eläimenä.
Enkä todellakaan ymmärrä että aikuisekin on noihin joskus hurahtaneet.
...ymmärrän heitä huomattavasti paremmin kuin hämähäkkeihin hurahtaneita ;)
useammin kun kerran olen kuullut päätään puistaen kun sanotaan "on sulla huvit"
Ja niinhän mulla onkin :)) Siksi useimmin on hauskaa, vaikka maailma takookin päähän, tai ainakin yrittää takoa.
Hulluna on hyvä olla :))
...tommoisesta hämpystä varmaan etunsa. Luulis että tommoinen kutoo verkkonsa lisäksi jo sukkiakin?
Kiitti vaan nauruista :)
Tosi hieno idea, Meriläinenhän voisi perustaa sukkatehtaan, hämppyjä vaan töihin :))
sitten mun naapurin ei tarvis pitää mua enää villasukissa, höh mitä se sitten mulle antais joulu- ja synttärilahjaks.
Menee aika vaikeeks elämä
teetättäisi viattomilla luontokappaleilla ruokapalkalla töitä.
Varmaan toisit niitä jostain Mexicosta ettei tarttis maksaa senkään vertaa ja takavarikoisit passit!!!
Ite teetät sillä oravalla kaikki pihahommat, onko se oikein,
kysyy nimimerkki "eläinten ystävä, erityisesti kissojen" ???
pitääharakat järjestyksessä...
No sit tykkäät näistä:
http://icanhascheezburger.com/
varsinkin videoista ;))
oravan mielipidettä, ettet taas kerran laiskuuttasi teetä oravalla liian rankkoja hommia?
Kyllä ne harakat häipyy, kun menet pihalle seisomaan ;))))
Niin tykkäsinkin, mistä arvasit!
variksenpelätin ole, mene itte..
Ne katit oli aika hassuja, kuka noista voi olla pitämättä ;))
Mie tykkään harakoista, ne ajoivat räksät pois marjapuskien kimpusta.
Sitä paitsi olen liian viehättävä linnunpelätiksi ;)))
Ääni tosin voisi olla kauniimpi, mutta sillehän ei mitään voi, siis harakoiden ääni, ettet taas
ala kehittelemääm jotain outoja kommentteja siitäkin.
ajattelin, että nyt se alkaa laulamaan...
Jos hämyskät kutoo sukat, niin mitäs me kutojapiiriläiset sitten teemme. Juodaanko vaan kahvetta koko ilta?
Tuo oli sulta muuten ihana oivallus. Sain kunnon naurukohtauksen niinkuin hkin.
chinchilla.
Ne on mukavia kavereita.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Chinchilla
nyt alkanut tuntumaan siltä että olis hommattava jostain iso kartano. Jonne sais kaikki nää ihanat eläimet joita täällä on ehdotettu.
Nälkä kasvaa syödessä ja pikkuhiljaa tuntuu siltä että kohta on nälkäisiä suita vaikka muille jakaa.
mikä kuva. Nousi ihokarvat pystyyn. Ei ikinä tuollaista lemmikkiä, eikä liioin mitään matelijoita.
Minä olen koiraihminen. Joskus haaveilin berhandilaisesta, mutta se on niin kova syömään ja iso, ettei oikein käy. Aikamoinen kuolaajakin se on.
Olen kuitenkin päättänyt etten kotieläintä voi ottaaa, koska se joutuis olemaan päivät yksin, ja jos lähtee johonkin reissuun, ei ole paikkaa mihin viedä. Eikä kehtais sukulaisille viedä haitoksi.
Mistähän johtunee että ihminen ottaa eläimen lelukseen , onko hoivaamisen vietti edennyt
juoposta ukosta eläimeen . Haluatko että joku on sinusta riippuvainen , siis itsetunnon pönkitystä?
se on hauska, sen touhuja on mukava seurata, se on luottavainen, ilmaisee kiintymyksensä jne..
saavani uutte kampausta aikaiseksi naisille. Kerroinhan viestissäni kuvan olevan tarantulasta,
Mulla on ollut sama aatos ettei kotieläintä koska olen kova liikkumaan, tai olin.
Nyt tuntuu ettei mihinkää reissuille halua, muutosta kyllä tänne kotiin, eläin olisi sellainen.
Kissan ottaisin jos asuisin vähän toisenlaisessa asunnossa. jossa sen voisin laskea ulos.
todellakaan lelu, en ole ottamassa mitään eläintä noin vain, vaan tutkistelen mikä olisi minulle tänne sopiva.
Olen ja elän yksin. Eläimestä olisi seuraa ja jos niitä on kaksi niistä on myös seuraa toisilleen.
kaiken. Ei ole tohon paljon lisättävää.
sopisi kuvioon paremmin. Tai harmaa hiiri.
tai Näätäeläin.
Ei tarvitse siivota niin usein, nissä on vahva ominaishaju ja mikä parasta, voi helposti kuvitella että on mies talossa.
Vähän isommat liivit niin sen voi ottaa mukaan ulos.
Ja taas voi kuvitella että mies se siellä käpälöi.
ihan kiva.
, mie en uskaltasi ummistaa silmiäni jos tietäisin että talossa on tuollainen otus :)
muttei tappavan myrkyllinen.
Ja sehän on terraariossa silloin kun nukutaan ja varmaan yleisesti muutenkin.
Kiva olis herätä aamulla kun tollainen iso hämy ois levähtänyt naaman päälle ;))
kotieläintä hankkiessaan ajatella elämäänsä lemmikkinsä oletetun eliniän verran eteenpäin. Yksinasujien pitää myös muistaa varmistaa lemmikille mahdolliset hoitajat mahdollisten poissaolojensa ajaksi. Liikaa on hyljättyjä ja heitteillejätettyjä eläimiä. Lopetettavaksikin viedään kun ei enää haluta tai jakseta hoitaa. Siinä ei elukan mielipidettä kysellä kun tappotuomioita jaellaan. Parasta olisi käydä katsomassa itselleen jo jonkun kertaalleen hylkäämä otus jostain eläinhoitolasta.
ketjussa pelleillään, niinkun yleensä ketjuissa jotka minä laitan liikkeelle.
Mutta jos jonkun eläimen otan se ei ole pelleilyä vaan se on kaveri.
Mulle on kaikin puolin luonto ja sen ihmeet lähellä sydäntä,
Olen miettinyt eläinhoitolaa täälläkin, mutta siellä on eniten koiria ja kissoja jotka ei nyt ole mun listalla.
Koira ihminen en ole ja kissaa en halua tähän kun ulkona on niin vaarallista.
että tällainen kasvatus on paikallaan 5-18 vuotiaille.
Eiköhän jokainen 50:nen jo tiedä miten eläintä hoidetaan?
mutta osa on välinpitämättömiä
usko sitäkään.
Tässä iässä ihminen ottaa lemmikin rakastettavaksi ja kaveriksi.
kunnan eläinlääkäriltä ja yllättyä. Eläinten heitteillejätöt, laiminlyömiset, sekä rääkkäykset ovat yleisimpiä kuin moni luulee.
Pahimmat tapaukset ovat yleensä iäkkäämpien ihmisten aikaansaannosta, tahtoen tai tahtomattaan.
nuorten ihmisten lemmikkien, kissojen ja koirien olevan ylipainoisia? Iäkkäämmät ihmiset luulevat usein ylisyöttämisen olevan rakkautta, rääkkäystä se on. Voi eläinraukkoja kun joutuvat ylensyöttäjien uhreiksi, niitä näkee useita päivittäin :(
ja eläimillä. Kun vanhenee niin paino nousee, kun kulutus on pienempää ja usein liikuntaakin vähemmän. Nuoret eläimet ovat yleensä hoikkia. Eläin oppii säännöstelemään ruokansa, ainakin kissa, jos se pentuna saa riittävästi ruokaa eikä pidetä nälkäkuurilla joidenkin terveysohjeiden mukaan.
Ei se hyvältä tunnu kenenkään masussa varmaan, jos siellä jatkuvasti nälkä kurnii.
ihmiset rakastavat ruo'alla, niin ihmisiä, kuin eläimiäkin.
.
jotka lihottaa. Rakkautta halutaan varmistaa syöttämällä herkkupaloja lemmikeille. Itselläni ollut jo kolme koiraa, eikä yksikään ole vanhemmiten lihonnut. Koirat alkavat luonnostaan pienentämään ruoka-annoksiaan kun liikunta vähenee.
kaivat jotain negatiivista siitä, että ihminen ottaa eläimen huolehtiakseen?
Ylipainoa tai ei, tärkeintä on että viihtyvät yhdessä?
Mä luulen
QuietPlace Käyttäjän viestit 13.9.2009 14:40
että tällainen kasvatus on paikallaan 5-18 vuotiaille.
Eiköhän jokainen 50:nen jo tiedä miten eläintä hoidetaan?
mikset harkitsisi ja hommaisi vähälä ruualla toimeentulevaa karkeakarvaista miestä, se ei toivottavasti juokse päätä pahkaa radalle junan eteen, pienellä koulutuksella siitä saa ihan sisäsiistinkin?
Tästä:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8467672/39963447
ne on yleensä niiiin vaikeita opettaa tavoille, siis mun tavoille.
Vähällä ruualla toimeentulevia en juuri tiedä ja yleensä toimeentulevat on mun kiertäneet.
omin aivoin ajattelu kielletty, en ole ideoinut mistään mitään kunhan sössötän mitä sylki suuhun tuo =)
täällä on yksi joka kuvittelee olevansa kaikkien viestien isä vaikka sen viestiä ei ois luettukaan.
ei riitä älykkyys siihen että, ajattelisi omilla avioilla. Plagioi surutta aina muita(((;;;
Onhan se kiva huudella nimettömänä, älykkyysosamäärä mahtaa huidella tuhtatta ja sataa, ettei vaan nyrjähtäisi, se vaara on olemassa.
mulla on tuolla rekkarin alla meliosoite, johon voi ottaa yhteyttä niin voidaan sopia ihan livenä kallon mittailu, ellei se ole jo posahtanut.
kissojen ystäville:
http://www.youtube.com/watch?v=Wvo-g_JvURI&feature=related
Vähäks minnuu puistatti toi tarantula, huh.. mut ei se nii paha oo ku käärmeet,,, yök....
Mut jos tykkäät itte, mikäs siinä. Kyl sulla on pähkäilemistä, mie ehkä ottaisin jonkun pienen marsun tai kanin, niitäki niin monenlaisia nykyisin, suloisia..:))
on niin paljon kaikkia mielenkiintoisia vaihtoehtoja. Mutta tässähän aika menee nyt googlettamalla kaikenlaista tietoa eri eläimistä ja sitten aikaa myöten kyselemällä eri ihmisiltä.
niin on, et kannattaa monta puolta käydä läpi, ennenkuin eläimen hankkii, ja mikä itseään kiinnostaa sekä miellyttää.. Oikein mukavia hetkiä, sulle etsinnässä, tovottavasti et kuiteskaa liikaa pähkäile, muuten se menee vaan vaikeammaksi :)))
Nyt minä lähden lenkille :)))
enpä ottaisi
Kissa olisi oikein kiva kaverina, mutta ei keskustan kerrostaloon.
Kerro sitten mihin päädyit, en lue nyt tätä ketjua, liian pitkä
Kilpikonna on ainakin huoleton. Kömpii itekseen hiljakseen jossain ja syö joutessaan jotain salaattia. En oikein tiedä kilppareista, niitä ei oikein voi silittää, eikä ne ole kovin vilkkaita leikkimään.
Mulla on ollut katti melkein aina. Pari juttua. Kissaa ei saa juuri missään pitää vapaana. Järjestyssäännöt käytännössä aina kieltävät sen, maaseudullakin. Nykynen katti on ihan sisäkissa. Otin sen pentuna, se ei koskaan ole ollut vapaana ulkona. Noh, ei tosin ole kovin maskuliinista taluttaa kissaa valjaissa pihalla heinää syömässä...'
Mutta kissa pärjää kyllä ihaqn sisäkissanakin. Toi ei ees yritä karata ulos, kun se pitää ensin laittaa valjaisiin ja kantaa pihalle, sen mielestä se on normaalia, muusta se ei tiedä- Kerran mökillä se livisti ulkona muijalta. Istui ihmettelevän näköisenä sitten kukkapuskan juuressa valjaat päällä ja flekti risussa kiinni....
Eli mun mielestä kissa sopii ihan hyvin lemmikiksi minne vaan. On ne ihan huolettomia nekin, koiraan tms verrattuna.
=DW=
Kissa oppii hyvin sisäelämään kun sen pennusta asti totuttaa. Ja kun ottaa kerralla 2 samasta pesueesta, saavat seuraa toisistaan ja isäntäväki (ja verhot, tapetit yms.) säästyvät vähemmillä naarmuilla;)
On kokemus 2 pennun ottamisesta sisäkissaksi, on kokemus kissoista yleensä n. 50 v. ajalta.
Koiratkin ihania, mutta laiskana immeisenä en enää ota koiraa koska se vaatii säännöllisen lenkityksen. Saan välillä halia ja hoitaa tyttären koiria.
Maakilpikonna on myös perheessämme ollut 13 vuotta. Ja huom, sitä voi kyllä silittää.
kissa sekä koira, kissa menee ja tulee senku oven aukasee. Sisäänpääsyä varten roikkuu olohuoneen oven ikkunassa ja kurkkii joskos joku viittis avata oven. Koira menee kans itteksee ulos, ja tulee kuikuilee samasen oven ikkunan taa, aukaiseeks joku oven, nyt haluun sisään. Lenkille kun lähdemme kytketään koira vähän ennen kylää. Kun pääsemme kylän sivu metsätielle, saa koira taas juosta vapaana. Sattui täs yks päivä lenkillä ollessa, et tuliki kylältä koiransa kanssa tuttu vastaan, meil koira vapaana hällä kiinni, uroksia molemmat koirat, ei muutako mein koira meni lähelle, sillo ärhentely alkoi. Nyt ollaan sit kytkettynä siellä lenkkeilessä piedetty, kun ei voi tietää millo he taas vastaan tulevat. Meillä se hyvä puoli, kun mettän keskel asutaan, saa koira olla vapaana pihassa, se ei lähde mihinkään,,,,, pissilenkeil ei tartte käydä:))))
yöaikana kuorsatessa hämähäkkiä vahingossa nielaissut kitaansa. Tuli vain sellainen ajatelma kun tuossa katonrajassa näyttää taas jälleen kerran joku olio kutovan seittiä.
Sikahan se perinteinen naisväen kotieläin olisi.
kuin susi lampaan vaatteissa. Taitaa muuten olla miesväenkin ihanne tuo lampaaseen viittaava.
No minä olen mies ja tykkään että koira on mukava lemmikki.
Saat ihmiset innostumaan aiheesta, kuin aiheesta. Mikset ala journalistiksi, sinulla on kaikki siihen tarvittavat kyvyt. :)
Ihan ilolla, ja monella kilolla, sanottuna.
Kirjoita ainakin monta kirjaa, saataisiin tänne vihdoin oikea kirjailija, jos nyt sitten tänne ehtisit.
.
Tuohon aloitusaiheeseesi liittyen, kilpikonna paras vaihtoehto, vai kui.
Kilppari nukkuu pitkän talviunen, lokakuusta huhtikuuhun.
Sille voi jutella ja se ei hauku eikä nauku häiritsevästi eikä röhki;))
sellainen virtuaali eläin.
Kiitos kaikille ehdotuksista ja hauskasta ketjusta.
Olen näiden päivien aikana tutkinut netistä ja puhunut erinäisten ihmisten kanssa erilaisista lemmikeistä, ja tullut siihen tulokseen että toistaiseksi pistän jäihin koko lemmikin oton.
Yllättävän paljon vaatii monikin helpon tuntuinen eläin.
Eikä kysymys ole siitä että ne vaatisivat liikaa, vaan olen kuitenkin miettinyt sitä että annan vielä itselleni vapauden lähteä reissuun jos siltä tuntuu.
Monia jyrsijöitä ja näätäeläimiä ajatellen pitäisi kotiani muuttaa, monet taas kuten yllätys yllätys kilpikonna vaatii ruokeilun suhteen erikoisuuksia ja tarkkuutta.
Monta monta yllätystä tuli tällä matkalla eteen.
Kissoja otan pari kappaletta jos vielä joskus muutan paikkaan missä voin pitää niitä vapaana ja ulkona.
Akvaario jäi myös mietintään. Mutta ne ihanat hämyt eivät jätä minua rauhaan vaikka ovat vapaaeläjiä, ihailen heitä siis luonnossa.
sait aikaan turhanpäiväisen lörpötyksen.
vain tälläinen turhanpäiväisyys, niin aikaansaanoksetkin on sitä.
Eipä tarvi näytellä viisaampaa kun on.
Tässä muutama vuosi taaksepäin lapsenlapsilla oli sellainen pattereilla käyvä hoidokki, en muista sen leikkikalun nimeä jokin Toma.... Japanilainen nimi kuitenkin. Se oli sellainen niinkuin virtuaalinen vauva jota piti aina välillä syöttää, vaihtaa kuiviin ja tuudittaa.
Eikö sellaista olisi myös lemmikieläimenä. Vois harjoitella ja ottaa mukaan matkoillekin.
kivikaudella ollut laumanjohtaja,nyt sinä olet vain mulkku,tää kommentti tuli oikein syrämestä.
tytölläki oli sellane virtuaali lemmikki tamagotchi. Sitä hoidettiin päivän mittaan, jos jäi hoitamatta, se kuoli. Taas kasvatettiin uusi, syntyköhän se munasta uudestaan, en muista.. Mut ain se piipitti:)))
Moni ottaa eläimen hetken päähänpistosta., kun varsinkin eläinlapset ovat niin ihanan lutuisia. Pian ne melkein unohdetaan, koiraakin häthätää käydään ulkoiluttamassa muutama kerta päivässä.
Kuitenkin se on koko eläimen elämä.
Onneksi moni ottaa lemmikin löytöeläinkodista.
Kissoja voisin minäkin ottaa jopa useamman, jos tosiaan niillä olisi mahdollisuus ulkoilla oman tahtonsa mukaan.
.
Mitä enemmän luen sun juttuja, sitä enemmään tykkään susta :) Ja tämä tuli kans syrämestä.
kavereita liikaa,vähän voisit antaa tunnistus vihjeitä,tai eres nikki.
Vaikea antaa, koska en kirjoittele täällä, luen vain. Joten sovitaan että olen salainen ihailija :) Tai salainen kaveri, ilolla sut kaverikseni haluaisin.
Kunnet kirjoita,Ei siinä mulla oo valinnan varaa jos oot asian päättäny,tieron halusta luonnetta vaan harmittaa kun ei tierä,lapsen leikittiin polttaa polttaa.
Suosittelen russakkaa, vilkas, suorastaan leikkisä eläin.
Jo pienellä russakkajoukolla voi järjestää muun muassa juoksukilpailuja ja harjoittaa erilaisia taito- ja esteratoja.
Russakoiden rapina nurkissa kuulostaa erittäin kodikkaalta!
Hih, ei mun näppis rikki oo, väkersinhän nääkin tekstit :) Tarkoitin vaan, etten tälle palstalle ole kirjoittanut, mut tiedä häntä jos innostuisin. Katellaan, enkä mä sun kaa leiki polttaa polttaa, ihan vilpittömin mielin kirjoitan.
muinoin, vuokrakasarmissa. Niitä oli ihana tupsutella DDT-puuterirasialla. Kai sitä puuteria laitoin joskus kasvoillenikin.
Russakkaottelut ovat Japanissa suosittuja. Suuri raha liikkuu niiden ympärilla.
Tosi varteenotettava vaihtoehto, siis, muusta viis.
En sitten tiedä, minkä varteen.
Virranpartaan varteen levitettävän piknikinkö?
¤¤¤¤
ja kiinnostava oli sun aloittamasi keskustelu. Minulla oli kaksi ihanaa kissaa aikaisemmin. Eräs mukava eläkeläinen piti niistä huolta, kun olin muualla lomilla. Hän muutti pois ja kisuista jätti aika niin päätin olla ilman kunnes tilanne muuttuu. Jospa sitten eläkeläisenä...
Hämyjä täällä vaeltelee sisään ja ulos. Välillä muitakin pieniä kotieläimiä, kuten esimerkiksi joku vikko sitten oli murkkuinvaasio. Olivat haistaneet raollaan olevan hunajapurkin. Onneksi ei Mesikämmen pyrkinyt osalliseksi.