AftonbladetNyheter Senaste nytt
Publicerad: 2009-09-12
inga kommentarer
Textstorlek:
Krismöte efter bränder i Göteborg
Blogga om artikeln
Länka till artikeln från ditt blogginlägg - kopiera den här adressen:
För att komma med i listningen här behöver du också ha presenterat din blogg på Bloggportalen Läs mer här!
Aftonbladet.se ansvarar inte för det som står i bloggarna.
Göteborg. Flera fordon sattes i brand i helgen i Västsverige. Allvarligast var en incident i Bergsjön i Göteborg där två spårvagnar attackerades vid Komettorget. Först sprutades brännbar vätska på vagnarna - därefter tände någon på.
– Nu räcker det. Nu måste vi bita ifrån. Vi kan inte bara sitta och se och riskera hur kollegor råkar illa ut, säger Kent Klähm, huvudskyddsombud för spårvagnsförarna i Göteborg, till TT.
Glenn Ottosson, arbetsledare på Göteborgs Spårvagnar, vittnar nu om många samtal med skrämda förare och deras oro som bara ökar.
– Det är första gången under alla år som jag har hört talas om att man slängt brännbar vätska på en spårvagn och sedan tänt på. Det är extra allvarligt, säger Glenn Ottosson.
Elden i Bergsjön självslocknade efter ett tag. Men det blev stopp i trafiken i en timme tills polisen kommit dit för att säkra området.
I Göteborg har attacker mot spårvagnar och bussar blivit vardagsmat.
– Det händer något nästan dagligen numera, säger Ottosson och beskriver gäng som kastar sten mot vagnar och bussar tills rutorna går sönder.
– För inte så länge sedan kom en hel kabeltrumma flygande, och en luftledning föll ned.
I morgon eftermiddag hålls ett extramöte vid Göteborgs Spårvägar för att försöka hitta på åtgärder för att få stopp på de upptrappade angreppen mot bussar och vagnar.
TT: Vad ska hända innan ni stoppar arbetet för förarna?
– Så fort vi inte kan garantera säkerheten för vår personal och för passagerarna kan vi stoppa arbetet, säger Kent Klähm.
TT: Kan ni det nu då?
– Det är det vi ska diskutera på måndag. Det här är ett samhällsproblem, och det är polisen som ska hålla ordning och inte vi, säger Kent Klähm.
I Kungälv antändes en bil på en parkeringsplats vid 22-tiden och branden spred sig till ytterligare tre bilar.
Vid Söderbron i Falkenberg stacks en bil i brand och i Hammarkullen i Göteborg brann två bilar tidigt i morse.
I Kungälv fick en buss en ruta krossad av sten och en brand anlades utanför en skola. En yxa, en sten och en bensindunk fanns på platsen.
TT
Milloin Ahvenanmaalla alkaa sama mitä ruotsissa
ei uskoisi
1
238
Vastaukset
- öl31tu+12
Maarianhaminassa ei ole raitiovaunuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4706660Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1983988Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112543Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit282100Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1441501Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?791356Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861198- 681196
- 651136
- 481109