Hyviä puolijärkkäreitä?

reisader

löytyykö mistään hyviä puolijärkkäreitä? olen hankkimassa uutta kameraa ja pokkaria enkä varmaan ihan järkkäriäkän haluasi niin onko olemassa siis hyviä puolijärkkäreitä?

13

2209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joopajootaas...

      Mikä on puolijärkkäri? Kamera josta objektiivin saa irti, mutta sitä ei voi vaihtaa? Kamera joko on järkkäri tai sitten ei.

      Vai tarkoitatko Olympus E-P1, jossa ei ole TTL (through the lens) etsintä?

      • tietämätön....

        en muista niiden nimeä, mutta siis onko ne joitain bridge vai kompaktikameroita vai mitä?


    • mika2

      .... löytyypi. Puolijärkkäreistä yleensä noi valmistajiensa lippulaivamallit on niitä parhaita. Itse pidän erityisen kiinnostavana Fujifilmin FS100 mallia. Canon G-sarja lienee aika takuuvarma valinta tässä luokassa etc. Olympus pen ja Panasonicin GH1 ovat sitten jo kokojärkkäreitä, mutta varsin lupaavia kapineita varsinkin lähes rajaton objektiivivalikoima kiehtoo (sovitteet näyttää vain olevan sikakalliita suomessa ainakin). Hinnaltaan nuo puolijärkkärit asettuu samalle tasolle kuin halvimmat järkkäritkin, mutta niissä toisaalta ei tule objektiivikuluja. Niin Sigma DP1:tä ei saa unohtaa.

      • plööts

        Bridge kamera on yleensä semmonen jossa on superzoom ja obejtiiviä ei voi irrottaa. kompakti on digitaalikamera esim canonin ixukset


      • mika2
        plööts kirjoitti:

        Bridge kamera on yleensä semmonen jossa on superzoom ja obejtiiviä ei voi irrottaa. kompakti on digitaalikamera esim canonin ixukset

        Nämä on vähän mutkikkaita asioita eivätkä käsitteet ole lainkaan vielä vakiintuneita. Siksi onkin hyvä, että me ajoittain vähän määrittelemme mitä milläkin termillä tarkoitamme. Olen kuullut kodinkonekauppiaitten käyttävän tuota "puolijärkkäri" nimitystä ja siksi ajattelin, että on yksinkertaisinta hyväksyä se ja samasta asiastahan tässä kuitenkin puhutaan. Sitäpaitsi itse en pidä puolijärrkäriä semanttisesti ongelmallisena nimityksenä. Kysehän on lähinnä siitä minkälaisten ominaisuuksien perusteella teemme sitä luokittelua.

        Olen itse kuullut ja lukenut käytettävän ainakin seuraavanlaisia nimityksiä: puolijärjestelmä-, kompakti-, silta(englantilaiset puhuvat bridgestä)-, hybridikamera. Kaikilla noilla tarkoitetaan jokseenkin samaa kameratyyppiä. Itse lasken Ixukset sun muut taskuun mahtuvat kamerat taskukameroiksi eli pokkareiksi. Kaikki ns. pitkäzoomiset kamerat eivät mielestäni ansaitse puolijärkkäri tai siltakameranimitystä koska vaatimattomimmat niistä eroavat pokkareista vain kokonsa ja zoomin pituuden puolesta. Itse olen koittanut tehdä luokittelua kameran liitettävyyden perusteella. Eli ulkoisen salaman liittämismahdollisuus objektiivilisäkkeiden käyttömahdollisuus (esim suodatinkierre) etc. ominaisuudet tekevät mielestäni enemmän eroa pokkarin ja puolijärkkärin välille. Nyt sitten vielä tuleva Leica X1 ja Sigman DP asettavat laatukriteerit vielä ihan toiselle tasolle.

        No tosiasiassahan järkkäreissäkin on todella valtavasti eroja liitettävyyden em. ominaisuuksien osalta ettei niitäkään voi mitenkään pitää minään kovin yhtenäisenä ryhmänä. Yksinkertaisimmillaan niissä voidaan vaihtaa vain se objektiivi ja mutkikkaimmillaan lähes kaikki on vaihdettavaa tähyslaseja ja etsimiä myöten.

        En jaksaisi kylläkään aloittaa tästä mitään semanttista sanasotaa, vaan hyväksyn kyllä että voimme käyttää asioista eri termejä kunhan vaan välillä valoitamme tai muulla tavoin pysymme kärryillä mitä kukanenkin milläkin termillä tarkoittaa.


      • Huonosti löytyy

        Kiinteäobjektiivinen ei ole järjestelmä.


      • Mika...
        Huonosti löytyy kirjoitti:

        Kiinteäobjektiivinen ei ole järjestelmä.

        .... mutta jos lukisit nuo pari edellistä viestiä, niin asia selviäisi sinulle.


      • Anonyymi
        Mika... kirjoitti:

        .... mutta jos lukisit nuo pari edellistä viestiä, niin asia selviäisi sinulle.

        Järjestelmäkamera on selkeä ja vakiintunut käsite. Ks. esim.:

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Järjestelmäkamera

        Sitä EI OLE SYYTÄ hämärtää millään markkinamiesten kotkotuksilla, kuten "puolijärjestelmäkamera".

        Missä se "puoli" niissä on?


      • Anonyymi
        Mika... kirjoitti:

        .... mutta jos lukisit nuo pari edellistä viestiä, niin asia selviäisi sinulle.

        Kun itse vähän ajattelisit niin asia olisi pihvi.
        Puolijärkkäri on sitä Wokea, jolla kaikki selvät asiat sotketaan. Jo itse puolijärkkäri on lapsellinen ilmaisu, kuten monet muut slangilyhenteet. Niin käy, kun kansan älykkyystaso laskee sosiaalisen median myötä.

        Olisi hauska nähdä jäejestelmän puolikas, mutta kun sellaisia ei ole, kuin tapaturman sattuessa.

        Järjestelmä on aina sellainen, johon saa objektiivit vaihdettua ja niin on halvimmassa karvahattumallissakin. Yleensä voi lisätä muutakin krääsää. Irrallinen salama on yleensä "moste" jos noita kansan sanontoja halutaan käyttää..

        Mikään kiinteäobjektiivinen ei voi olla järjestelmä, koska siihen ei voi mitään lisätä, ellei sitten erillistä salamaa.


    • puolipokkari

      Ei löydy, koska sellaisia ei ole olemassa. Järjestelmäkameran näköisiä valtavilla zoom-kertoimilla löytyy, mutta ne eivät ole edes neljäsosajärkkäreitä.

      • Anonyymi

        Näin on!


    • Anonyymi

      Mitään puoli järjestelmää ei ole, sillä noihin Brdge kameroihin ei voi laittaa mitään lisää, paitsi mahdollisen erillisen salaman suuremman valotehon saamiseksi.
      Vielä vähemmän niistä voi irruttaa mitään. Kokonaisuus on kiinteö klumppi.
      Ulkonäkö voi kyllä hämätä luulemaan niitä järjestelmiksi pitkälle sojottavan objektiivin vuoksi.
      Tuollaiset kamerat on hyvin helppoja rikkoonkumaan, koska objektiivi on herkkä kolhuille. Jo zoomaaminen ahtaassa paikassa voi rikkoa mekanismin, jos objektivi törmää esteeseen zooattaessa, tai tarkennettaessa.
      Sama voi tapahtua myös halvoissa järjestelmä objektiiveissa jos tarkennusrenkaan pyöriminen tai objektiivin venyminen estyy.

      Mikähän mainosmies termin puolijärkkäri on keksinyt?
      Osittaa suurta asinatuntemattomuutta. Itse sain hiljakkoin henkilökohtaisen mainoksen "Nimeni, siirry sinäkin järjestelmä kameraan".
      Mainosti uutta peilitöntä mallia. Antoi siis kuvitelman, että vain peilitön järjestelmä olisi järjestelmä.
      Kuitenkin mimulla on ollut järjestelmäkamera jo 50 vuotta ja yritys tietää sen, mutta..

      • Anonyymi

        15 vuotta saimme tätä aivopierua odottaa.

        Mikään ei ole niin helppoa kuin jälkiviisaus. Nyt pystyy hidasälyisempikin esittämään fiksua, kun ennustaa tulevaisuutta vuodesta 2009 eteenpäin.

        15 vuotta sitten maailma oli kovin erilainen. Digijärkkärit olivat aikamoisia möhköleita ja myös kalliita sellaisia. Myös objektiivivalikoimissa oli vielä puutteita. Huomattavasti kompaktimmat peilittömät olivat tuohon aikaan vasta tulossa markkinoille ja niiden kanssa tietysti alkuun vieläkin enemmän tuskaa objektiivivalikoiman kanssa.

        Koska järkkärit olivat tuohon aikaan möhkäleitä, minäkin käytin sellaisen ohessa kevyempänä vaihtoehtona "bridge" kameraa. Jossa pystyi osin hyödyntämään samoja varusteita (salama, lankalaukaisin, akku, muistikortit) järkkärin kanssa. Varsinaiset pokkarit ei kiinostaneet, samasta syystä kuin ei kiinnosta kännykät - kunnollinen etsin puuttuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2208
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1833
    3. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1450
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      21
      1424
    5. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      21
      1064
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      169
      1063
    7. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1059
    8. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      103
      1026
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      902
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      75
      888
    Aihe