Olen lopettanut e-pillerit, ja kahdet oikeat kuukautiset ovat ehtineet tulla sen jälkeen. Ensimmäisiin meni 47 päivää ja seuraava kierto olikin 52 päivää. Tiedän, että on aika normaalia että kierto on sekaisin pillereiden jälkeen, mutta entä jos tämä onkin pysyvää? Eikös pitkät kierrot tarkoita sitä ettei hormoneita ole tarpeeksi elimistössä? Pelottaa että siitä on jotain haittaa pitkällä aikavälillä.
Kuukautiskierto ja hormonit
5
1164
Vastaukset
- gyne
Normaalissa kierrossa alkukierrosta munasarja tuottaa vain estrogeenia, joka kasvattaa kohdun limakalvoa. Kierron keskipaikkeilla tapahtuu ovulaatio eli munasolun irtoaminen. Puhjennut munarakkula muuttuu aivolisäkehormonien vaikutuksesta keltarauhaseksi, ja loppukierrosta elimistössä pitäisi olla sekä estrogeenia että keltarauhashormonia. Keltarauhashormoni kypsyttää kohdun kasvavan limakalvon muuttaen sen "sekretoriseksi" eli erittäväksi. Näin limakalvo valmistautuu raskauteen. Mikäli munasolu ei hedelmöity eikä kiinnity, keltarauhanen rappeutuu ja hormonimäärien laskiessa kohdun limakalvo vuotaa pois (=> kuukautisvuoto).
Yli 35 päivän kierrossa on yleensä kysymys siitä, että ovulaatiota ei tapahdu säännöllisesti eikä näinollen keltarauhasta muodostu. Kohdun limakalvo jatkaa kasvamistaan kunnes ovulaatio joko tapahtuu tai limakalvo on niin paksu, että se lähtee paksuuttaan vuotamaan. Tällöin vuoto voi olla pitkittynyt ja hallitsemattoman runsaskin. Koska sinulla vuoto tulee, estrogeenieritystä täytyy olla. Muuten limakalvo ei kasva ollenkaan, eikä nainen vuoda vaikka keltarauhashormonia annettaisiin tabletteinakin.
E-pillereillä saadaan tyhjennysvuoto aikaiseksi taukoviikolla, koska tällöin hormonimäärä laskee. Kohdun limakalvo reagoi hormonimäärien tippumiseen vuotamalla. Limakalvon kannalta ei ole väliä tuleeko hormoni omasta elimistöstä vai purkista. E-pillerien käyttö ei altista hormonitoiminnan muutoksille, mutta se kyllä peittää niistä seuraavat oireet kuten kuukautiskierron pitkittymisen tai vuotojen poisjäämisen. Kun pillerit sitten lopetetaan, oireet tulevat esille.
Et kerro olivatko kiertosi säännölliset ennen pillerien aloitusta (tämä joskus aktiivisesti unohdetaan...). Mikäli eivät olleet, olet palannut samaan tilanteeseen kuin missä olit ennen pillerien aloitusta. On myös mahdollista, että (varsinkin pitemmän käytön aikana) elimistössä on tapahtunut muutoksia - tavallisimmin lihominen joka altistaa myös munasarjojen toimintahäiriöille vrt. PCO, joskus kilpirauhasen toimintahäiriöt tms.
Mitä haittaa asiasta sitten on?
Jos ovulaatiot eivät tule säännöllisesti, raskauden mahdollisuus pienenee. Tämä on tietenkin ajankohtaista vain silloin kun raskautta toivotaan.
Jos kierrot ovat kovin epäsäännölliset tai jäävät jopa kokonaan pois, on riski kohdun limakalvon liikakasvulle olemassa. Tavallinen liikakasvu (=hyperplasia simplex) johtaa hoitamattomana kohdun limakalvon syöpään 1-2 %:lla. Lisäksi vuodot voivat olla haittaavan runsaat ja pitkät. Asia korjataan syklisellä keltarauhashormonihoidolla (tai keltarauhashormonikierukalla), joka säännöllistää vuodot ja auttaa kohdun limakalvon kypsymisessä niin ettei liikakasvua synny.- ei vaaraa..
Ihan hyvin selitetty asia, mutta et maininnut aloittajalle, että noista kahdesta kierrosta ei välttämättä voi vielä päätellä mitään, koska e-pillereiden lopettamisen jälkeen voi mennä aikaa, ennen kuin oma kierto normalisoituu. Hänen ei siis kannata vielä olla huolissaan. Jos vielä puolen vuodenkin jälkeen kuukautiset tulevat miten sattuu niin sitten voisi ehkä ottaa yhteyttä lääkäriin.
- gyne
ei vaaraa.. kirjoitti:
Ihan hyvin selitetty asia, mutta et maininnut aloittajalle, että noista kahdesta kierrosta ei välttämättä voi vielä päätellä mitään, koska e-pillereiden lopettamisen jälkeen voi mennä aikaa, ennen kuin oma kierto normalisoituu. Hänen ei siis kannata vielä olla huolissaan. Jos vielä puolen vuodenkin jälkeen kuukautiset tulevat miten sattuu niin sitten voisi ehkä ottaa yhteyttä lääkäriin.
kannatetaan!
- ap.
Kiitos hyvästä vastauksesta.
Mutta vastaisin noihin juttuihin. Eli kuukautiset olivat säännölliset alusta lähtien (n.28päivää), mutta ne alkoivat vasta 15-vuotiaana, joten voisikohan tuossa olla mahdollisuus johonkin hormonihäiriöön? Kannattaisiko varata aika lääkäriltä jos kierto ei muutamassa kuukaudessa normalisoidu? Ja e-pillereitä syödessäni en ole lihonut. Olen oikeastaan niiden aikana laihduttanut n.12kg, mutta en nopeasti, joten siitäkään tämä hormonijuttu tuskin voi johtua. Olen nyt lievästi alipainoinen. - Katso nyt..
ap. kirjoitti:
Kiitos hyvästä vastauksesta.
Mutta vastaisin noihin juttuihin. Eli kuukautiset olivat säännölliset alusta lähtien (n.28päivää), mutta ne alkoivat vasta 15-vuotiaana, joten voisikohan tuossa olla mahdollisuus johonkin hormonihäiriöön? Kannattaisiko varata aika lääkäriltä jos kierto ei muutamassa kuukaudessa normalisoidu? Ja e-pillereitä syödessäni en ole lihonut. Olen oikeastaan niiden aikana laihduttanut n.12kg, mutta en nopeasti, joten siitäkään tämä hormonijuttu tuskin voi johtua. Olen nyt lievästi alipainoinen.ainakin puoli vuotta ja tarkkaile noita kiertoja. Jos ei sen jälkeen näytä yhtään kierrot tasaantuvan niin voi varailla lääkärille aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401420Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981355Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2901255- 1091115
- 191061
- 651038
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161019- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841