Kuukautiskierto ja hormonit

Olen lopettanut e-pillerit, ja kahdet oikeat kuukautiset ovat ehtineet tulla sen jälkeen. Ensimmäisiin meni 47 päivää ja seuraava kierto olikin 52 päivää. Tiedän, että on aika normaalia että kierto on sekaisin pillereiden jälkeen, mutta entä jos tämä onkin pysyvää? Eikös pitkät kierrot tarkoita sitä ettei hormoneita ole tarpeeksi elimistössä? Pelottaa että siitä on jotain haittaa pitkällä aikavälillä.
51213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Normaalissa kierrossa alkukierrosta munasarja tuottaa vain estrogeenia, joka kasvattaa kohdun limakalvoa. Kierron keskipaikkeilla tapahtuu ovulaatio eli munasolun irtoaminen. Puhjennut munarakkula muuttuu aivolisäkehormonien vaikutuksesta keltarauhaseksi, ja loppukierrosta elimistössä pitäisi olla sekä estrogeenia että keltarauhashormonia. Keltarauhashormoni kypsyttää kohdun kasvavan limakalvon muuttaen sen "sekretoriseksi" eli erittäväksi. Näin limakalvo valmistautuu raskauteen. Mikäli munasolu ei hedelmöity eikä kiinnity, keltarauhanen rappeutuu ja hormonimäärien laskiessa kohdun limakalvo vuotaa pois (=> kuukautisvuoto).

Yli 35 päivän kierrossa on yleensä kysymys siitä, että ovulaatiota ei tapahdu säännöllisesti eikä näinollen keltarauhasta muodostu. Kohdun limakalvo jatkaa kasvamistaan kunnes ovulaatio joko tapahtuu tai limakalvo on niin paksu, että se lähtee paksuuttaan vuotamaan. Tällöin vuoto voi olla pitkittynyt ja hallitsemattoman runsaskin. Koska sinulla vuoto tulee, estrogeenieritystä täytyy olla. Muuten limakalvo ei kasva ollenkaan, eikä nainen vuoda vaikka keltarauhashormonia annettaisiin tabletteinakin.

E-pillereillä saadaan tyhjennysvuoto aikaiseksi taukoviikolla, koska tällöin hormonimäärä laskee. Kohdun limakalvo reagoi hormonimäärien tippumiseen vuotamalla. Limakalvon kannalta ei ole väliä tuleeko hormoni omasta elimistöstä vai purkista. E-pillerien käyttö ei altista hormonitoiminnan muutoksille, mutta se kyllä peittää niistä seuraavat oireet kuten kuukautiskierron pitkittymisen tai vuotojen poisjäämisen. Kun pillerit sitten lopetetaan, oireet tulevat esille.

Et kerro olivatko kiertosi säännölliset ennen pillerien aloitusta (tämä joskus aktiivisesti unohdetaan...). Mikäli eivät olleet, olet palannut samaan tilanteeseen kuin missä olit ennen pillerien aloitusta. On myös mahdollista, että (varsinkin pitemmän käytön aikana) elimistössä on tapahtunut muutoksia - tavallisimmin lihominen joka altistaa myös munasarjojen toimintahäiriöille vrt. PCO, joskus kilpirauhasen toimintahäiriöt tms.

Mitä haittaa asiasta sitten on?

Jos ovulaatiot eivät tule säännöllisesti, raskauden mahdollisuus pienenee. Tämä on tietenkin ajankohtaista vain silloin kun raskautta toivotaan.

Jos kierrot ovat kovin epäsäännölliset tai jäävät jopa kokonaan pois, on riski kohdun limakalvon liikakasvulle olemassa. Tavallinen liikakasvu (=hyperplasia simplex) johtaa hoitamattomana kohdun limakalvon syöpään 1-2 %:lla. Lisäksi vuodot voivat olla haittaavan runsaat ja pitkät. Asia korjataan syklisellä keltarauhashormonihoidolla (tai keltarauhashormonikierukalla), joka säännöllistää vuodot ja auttaa kohdun limakalvon kypsymisessä niin ettei liikakasvua synny.

Äänestä
  • Ihan hyvin selitetty asia, mutta et maininnut aloittajalle, että noista kahdesta kierrosta ei välttämättä voi vielä päätellä mitään, koska e-pillereiden lopettamisen jälkeen voi mennä aikaa, ennen kuin oma kierto normalisoituu. Hänen ei siis kannata vielä olla huolissaan. Jos vielä puolen vuodenkin jälkeen kuukautiset tulevat miten sattuu niin sitten voisi ehkä ottaa yhteyttä lääkäriin.

    Äänestä

  • ei vaaraa.. kirjoitti:

    Ihan hyvin selitetty asia, mutta et maininnut aloittajalle, että noista kahdesta kierrosta ei välttämättä voi vielä päätellä mitään, koska e-pillereiden lopettamisen jälkeen voi mennä aikaa, ennen kuin oma kierto normalisoituu. Hänen ei siis kannata vielä olla huolissaan. Jos vielä puolen vuodenkin jälkeen kuukautiset tulevat miten sattuu niin sitten voisi ehkä ottaa yhteyttä lääkäriin.

    kannatetaan!

    Äänestä

  • Kiitos hyvästä vastauksesta.

    Mutta vastaisin noihin juttuihin. Eli kuukautiset olivat säännölliset alusta lähtien (n.28päivää), mutta ne alkoivat vasta 15-vuotiaana, joten voisikohan tuossa olla mahdollisuus johonkin hormonihäiriöön? Kannattaisiko varata aika lääkäriltä jos kierto ei muutamassa kuukaudessa normalisoidu? Ja e-pillereitä syödessäni en ole lihonut. Olen oikeastaan niiden aikana laihduttanut n.12kg, mutta en nopeasti, joten siitäkään tämä hormonijuttu tuskin voi johtua. Olen nyt lievästi alipainoinen.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Kiitos hyvästä vastauksesta.

    Mutta vastaisin noihin juttuihin. Eli kuukautiset olivat säännölliset alusta lähtien (n.28päivää), mutta ne alkoivat vasta 15-vuotiaana, joten voisikohan tuossa olla mahdollisuus johonkin hormonihäiriöön? Kannattaisiko varata aika lääkäriltä jos kierto ei muutamassa kuukaudessa normalisoidu? Ja e-pillereitä syödessäni en ole lihonut. Olen oikeastaan niiden aikana laihduttanut n.12kg, mutta en nopeasti, joten siitäkään tämä hormonijuttu tuskin voi johtua. Olen nyt lievästi alipainoinen.

    ainakin puoli vuotta ja tarkkaile noita kiertoja. Jos ei sen jälkeen näytä yhtään kierrot tasaantuvan niin voi varailla lääkärille aikaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


............ kirjoitti:

Olen lopettanut e-pillerit, ja kahdet oikeat kuukautiset ovat ehtineet tulla sen jälkeen. Ensimmäisiin meni 47 päivää ja seuraava kierto olikin 52 päivää. Tiedän, että on aika normaalia että kierto on sekaisin pillereiden jälkeen, mutta entä jos tämä onkin pysyvää? Eikös pitkät kierrot tarkoita sitä ettei hormoneita ole tarpeeksi elimistössä? Pelottaa että siitä on jotain haittaa pitkällä aikavälillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu