Juusto ei ihmisen vatsalle sovi.

varoituksena muille

Olen kokeillut kahtakin laatua, Polar 15 ja Oltermanni, mutta molemmat aiheuttavat viikon päänsäryn ja ripulin, peräsuolen kukkimisen ja kirvelyt. On se hirveä vääryys, että tuotteisiin, jotka mielletään helposti suuhunpantaviksi, alettiin lisätä tuollaista myrkyllistä kemikaalia E509, joka syövyttää betoninkin.

18

8982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • camembert - Nam!!!!

      mutta ehkä sit ollanakin superihmisiä???
      juusto sopiiihan hyvin, herkullista juustoiltaa ei voita mikään.Ja vinkun kanssa, kyllä siinä tuollaiset myrkkyhöpötykset unohtuvat hetkessä, ja olo on mitä mainioin,ei saa tietty liikaaviiniä nauttia ettei rapula iske!! eilen viimeksi.

    • hui kauheeta

      Mitä se sitten luille mahtaa ollenkaan tehdäkään? Ainakin vanhemmilla alkavat luutkin nykyään haurastua.

      • Maantiesuola

        Hinta 12.09 € / 25 kg säkki

        Käytetään lähinnä kesällä hiekkateiden pölyn sitomiseen ja "nimismiehen kiharoiden" ehkäisyyn. Saatavana myymälästä 25 kg säkeissä, tilauksesta myös 1000 kg säkkinä.

        Ilmankos Oltermanni lakkas maistumasta....


      • juustoapeliin!

        kyllä on ihan hyvä asia sille luustolle - sulla menee nyt vähän
        sekasin nämä todistelut. jos vanhuksilla on haurastumista,
        se saattaa johtua noin sadasta muusta asiasta mut ei tosiaan
        tosta juuston syömisestä.


      • Harmi vaan...
        juustoapeliin! kirjoitti:

        kyllä on ihan hyvä asia sille luustolle - sulla menee nyt vähän
        sekasin nämä todistelut. jos vanhuksilla on haurastumista,
        se saattaa johtua noin sadasta muusta asiasta mut ei tosiaan
        tosta juuston syömisestä.

        ...että kalsium ei maidosta elimistöön kunnolla imeydy, eikä myöskään juustosta.
        Kyllä ne sitä sisältävät, mutta moninkertaisesti helpommin elimistö ottaa kalsiumia muualta; esim. kalasta.

        Juustoista parhaiten sopii monille koskenlaskija. En nyt yht'äkkiä muista syytä siihen, jotain valmistukseen liittyvää...?


      • Hetkinen...
        Maantiesuola kirjoitti:

        Hinta 12.09 € / 25 kg säkki

        Käytetään lähinnä kesällä hiekkateiden pölyn sitomiseen ja "nimismiehen kiharoiden" ehkäisyyn. Saatavana myymälästä 25 kg säkeissä, tilauksesta myös 1000 kg säkkinä.

        Ilmankos Oltermanni lakkas maistumasta....

        Kalsiumkloridi ja kalsium on täysin eri asioita.
        Huom! Myös suolalla ja suolahapolla on eroa. Älä laita suolahappoa ruokaan.


      • juustoherkuttelija
        Harmi vaan... kirjoitti:

        ...että kalsium ei maidosta elimistöön kunnolla imeydy, eikä myöskään juustosta.
        Kyllä ne sitä sisältävät, mutta moninkertaisesti helpommin elimistö ottaa kalsiumia muualta; esim. kalasta.

        Juustoista parhaiten sopii monille koskenlaskija. En nyt yht'äkkiä muista syytä siihen, jotain valmistukseen liittyvää...?

        imeytyy ihan hyvin normaalista ruokavaliosta eli kalsiumin takia juuri se 6 dl maitoo ja sit
        vähän juustoa päälle. Kalaa pari kolme kertaa viikossa. D vitamiinia voipi lisäillä
        niin imeytyy paremmin. Juustoista ei meidän perheessä ole ollu harmia kenelläkään.
        Ja niinkuin tuolla joku yllä mainitsi - juustoilta vinkun kera sillon tällön .. nam!!!


      • brietä peliin
        juustoherkuttelija kirjoitti:

        imeytyy ihan hyvin normaalista ruokavaliosta eli kalsiumin takia juuri se 6 dl maitoo ja sit
        vähän juustoa päälle. Kalaa pari kolme kertaa viikossa. D vitamiinia voipi lisäillä
        niin imeytyy paremmin. Juustoista ei meidän perheessä ole ollu harmia kenelläkään.
        Ja niinkuin tuolla joku yllä mainitsi - juustoilta vinkun kera sillon tällön .. nam!!!

        täällä sini/valkohomejuuson ystäviä??? Ei muuta kun herkutteleen
        viikonlopun kunniaks!!


      • Anonyymi

        luut haurastuu iän ja toisinaan sairauden takia. ja jos on monipuolinen ruoka valio ilman valmis eineksiä on elimistö paremmassa kunnossa. ja luuston haurastuminen voi ehkäistä ehkä osittain hyvällä ruokavaliolla ha liikunnalla sekä positiivisella elämän asenteella. minä teen jopa voin itse.... kun valmiit einekset aiheuttivat kaiken näköistä ongelmaa.... oli vatsakipuja ym ja nyt kun teen kaiken itse minkä vain voin tehdä olenme voinneet paremmin ja vältytty sairastumasta... ja jopa kaammos väsymys on lähes poissa . uskon että valmiit einekset on enemmän haittaa kuin hyötyä . ei tarvi kuin katsoa koululaisia joille syötetään todella epäterveellisiä ruokia ja tottakai ei jakseta kunnella ja keskittyä opettajan puheisiin.... ja lapset on enemmän agressiivisia ja ilman empatiaa ja uskon että syy on pitkälti valmis ruokiin ja cocakoliin ym virvoitus juomat.
        ruoan laitto tulisi tulla kunniaan takaisin. nuoret on tulevaisuutemme ja ei hyvältä näytä.


    • R.potilas

      Minä ainakin pystyn syömään Polar 15%:aa. Oltermannikin menee, mutta kun se lihottaa, niin en käytä.

      Maitoa en pysty juomaan kun ripuloin sen heti. ;D

    • Ota selvää

      Kautta aikain on ollut ihmisiä, jotka sanovat, että heillä juusto kovettaa vatsan. Normaali ruuansulatus ravintoneuvojan mukaan kestää juustoa, jota pitäisi syödä kilo, enenkuin tekee samoin.

      Riippuu siis ihmisen ominaisuuksista käsitellä erilaisia elintarvikkeita, kelle ei sovi mitäkin. Vatsahapot, entsyymit, ja mitä muuta lieneekään, ovat yksilöllisiä. Jos on tarjolla juustotarjotin, niin ne joille juusto sopii, nauttivat siitä, toiset eivät maistakaan mutta syövät viinrypäleet ja muut lisäkkeet.

      E509 on selitetty netissä, googlaa tai hae wikipediasta, mistä se muodostuu. Löytyy jopa EU:n direktiivistä kypsytetyille juustoille.

    • vttttu

      E509 = TIESUOLA

      Minkä helv. takia tätä alettiin lisätä juustoihin?

    • 75hevat

      sYÖN JUUSTOA MELKEIN , KUIN LEIPÄÄ JA HYVÄÄ TEKEE VATSALLE.
      Laadulla ei väliä,joskus mieluummin tahkojuustoja puna musta ja sinileima,
      myös polaria,kautta aikojen niissä on e ollut . nyt pakko vaan tuoda julki olen 75v.

    • Anonyymi

      Kalsiumia saa muustakin juustosta. Juustoa ei ole pakko syödä.
      Minäkään en syö. Yksikin viipale niin maha ei toimi kolmeen päivään.

      • Anonyymi

        Korjaus: Kalsiumia saa muustakin k u i n juustosta.
        Täydennän ruokavaliota kalsium-pillereillä varmuudeksi.


    • Ja minähän en lihhaa syävänä hetero miähenä homo juustoja syö saatavana petkele junalauta!

      • Anonyymi

        Minulla pas#a juntturassa heti, jos syön juustoa, harmi.


    • Anonyymi

      Ongelma voi johtua mikrobiologisesta juoksutteesta, jota valmistetaan usein tietyistä sienistä. Kestääkö vatsasi sieniruokia? Ennen juustonjuoksute oli eläinperäinen, vasikan teurastuksen yhteydessä saatava tuote (kuten liivatekin). Luomujuusto voi sopia, mutta kallista on...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      150
      4048
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      390
      3135
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2028
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1728
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1148
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      985
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      881
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      849
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      45
      809
    Aihe