t 303 vain hätäpuhelut

joku vaa

eli tommonen ilmoitus aika usein ja soitot ei onnistu ja muutenkin katkoo puheluita liittymänä s lahti eli mikä mahtais auttaa? kiitos

2

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ericsson -käyttäjä

      Jos Saunalahden liittymällä saat ilmoituksen "vain hätäpuhelut", niin se tarkoittaa, että laite ei löydä Elisan verkkoa, mutta löytää jonkin muun verkon, eli Suomessa joko Soneran tai dna:n, ahvenanmaalla myös Ålands Mobiltelefon.

      Elisa tekee aamuöisin verkkopäivityksiä, ja niissä tyypillinen tilanne on se, että Elisan GSM -verkko katoaa alueellisesti kokonaan, mutta 3G -verkko samaan aikaan toimii moitteetta. Jos puhelimessasi on 3G, sen voi sallia valikosta (mutta vanhemmissa malleissa tämä 4 -kertaistaa ja uudemmissa 2 -kertaistaa virrankulutuksen !)

      Toinen vaihtoehto on se, että puhelimessasi on vikaa, eli kun kyseessä on 2 -taajuuspuhelin (900/1800 MHz), niin toinen taajuus ei toimi kunnolla/ollenkaan.

      T303? Eikös tuo malli ole jostain 2000 -luvun alkupuolelta?

      Jos on, niin samaa ongelmaa on havaittu myös Ericsson R320s -puhelimessa, eli ilmeisesti kun puhelimelle tulee tarpeeksi ikää, niin jotain alkaa hajoilla, ja epävarmasti toimiva yhteys verkkoon on tyypillinen oire.

      • APUA-TARVITSEVA SAMS

        Totaa...mulla on toi sama T303, ja Saunalahden liittymä, mutt ei mitään vikaa. Semmosen vuoden vanha kännykkä joutuu nyt muiden käyttöön, kun ei musiikkia saanut, kun 1 biisin (aidon), ja kuviakin vain 4 ja tilaa niukasti :( Huono kamera, joten hankin nyt Samsungin kosketusnäyttöpuhelimen :) Malli on S5230, jos joku osais auttaa, vois auttaa, mistä sais halvalla? (Kommaa ''Samsung'' paikkaan)

        PS.Mulla kun käynnistelen puhelinta, joskus tekee noin, mutt ei kestä kun max. 10 sek. Voi olla, jos puhelin tosi vanha, niin sen takia välillä tekee noin. Hei Ericsson-käyttäjä, en tiiä, onko malli muka noin vanha, jos itsekin ostin sen vasta noin vuosi sitten Gigantista, hinnalla 79€ Välillä prakaa, mutta muuten käytössäni on ollut ihan OK puhelin, KUITENKIN Nokia, ja Samsung, ovat johtavia puhelinmerkkejä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1161
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1154
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1034
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      988
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      965
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      737
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      714
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      53
      634
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      632
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      577
    Aihe