LX3 vs. G10

kumpiko siis on teidän mielestä parempi? kertokaa hyviä ja huonoja puolia kyseisistä kameroista, jos kumpikaan kamera ei ole hyvä niin onko vielä parempia alle 500 euroa maksavia kameroita?
2180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Moi

Canon:n omistajana suosittelen LX3:sta. Laajispäässä 24mm kinovastaavuus ja maksimi aukko 2. Vakaajan kanssa hämäräkuvaus onnistuu paremmin ilman salamaa.

Äänestä
  • Haluatko pidempää polttoväliä -> G10. LX kolmosella ei paljon zoomailla. Jos taas kuvaat vaikka rakennuksia tai maisemia, niin LX3 kelpaa siihen kyllä. Valovoima Panassa paljon parempi. Panassa irtonainen linsssinsuojus. Jne jne.

    Mieti ensin mitä haluat. Kuvanlaadussa ei varmasti paljon eroa ole.

    Vertailuja esim.
    http://www.bythom.com/compactchallenge.htm

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aino_wessole kirjoitti:

kumpiko siis on teidän mielestä parempi? kertokaa hyviä ja huonoja puolia kyseisistä kameroista, jos kumpikaan kamera ei ole hyvä niin onko vielä parempia alle 500 euroa maksavia kameroita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu