Tarkoitus olisi viettää joulua Budapestissä 24.12-27.12.09. Eli onko ravintolat ja kaupat avoinna ollenkaan koko tuona aikana. Mitään yöelämää en kaipaa vaan hyviä keskustassa olevia ruokaravintoloita ja kauppoja.
Joulu Budapestissä
1
1037
Vastaukset
- - hamupipöke -
No, aivan aluksi täytyy sanoa, että ensi joulusta en ole kyllä aivan varma, mutta tässä jotain tietoa joidenkin edellisten vuosien kokemusten perusteella.
Aattona alkaa elämä hiljentyä kaupungilla klo 13 jälkeen kun pikkukaupat sulkevat ovensa. Tavarataloissa on kuitenkin täysi tohina päällä n. kuuteen saakka iltapäivällä. Illalla on rauhallisempaa, kaupunki hiljenee ja on oikein kaunis jouluvalaistuksessa. Joskus voi sataa luntakin. Aattoiltana voi mennä konserttiin tai kirkkoon tai kävellä rantabulevardilla ja ihailla siltoja. Jos haluaa aattoiltana syömään hyvään ravintolaan, niin varaus kannattaa tehdä hyvissä ajoin.
Museot ovat yleensä kiinni 24.-26.12, mutta avoinna 27.12. Kansallismuseo on kuitenkin yleensä avoinna myös jouluaattoaamupäivän klo 13 asti. Nämä kannattaa kuitenkin tarkistaa vielä lähempänä joulua. Maanantaisinhan museot ovat joka tapauksessa kiinni, monesko päivä se sitten onkaan.
Yleensä eläintarha on avoinna myös jouluna ja sirkuksessakin on näytöksiä joka päivä. Kylpylät sulkevat yleensä aattona klo 13, ovat yleensä kiinni 25.12, sunnuntaiaukiolon mukaisesti 26.12 ja normaalisti 27.12. Tarkistakaa nämäkin kuitenkin vielä, latelen nyt vähän ulkomuistista näitä aikoja.
Ruokaravintoloista iso osa on kiinni joulun aikaan. Avoinna ovat tietysti monet etniset ja itämaiset ravintolat, mutta hyviin ravintoloihin kannattaa tehdä varaukset hyvissä ajoin, sillä vain muutamat ovat avoinna. Suosittuja ovat etenkin jokilaivat, jotka tekevät illallisristeilyjä Tonavalla.
Suosittelen, että otatte yhteyttä paikalliseen matkatoimistoon tai oppaaseen, joka tekee teille varaukset ja osaa sanoa tarkemmat aukioloajat. Esimerkiksi Mónika on erinomainen ja mukava opas, joka puhuu myös hyvää suomea. http://www.opas.hu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4179191Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1893800- 212268
- 871403
- 1161198
- 271155
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta661132Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791128- 751110
- 551063