En tiedä onko tämä oikea paikka kysyä levottomat jalat oireyhtymästä mutta onko täällä ihmisiä jotka satunnaisesti kärsivät siitä. Eli jalat tuntuu siltä kuin niitä pitäisi liikutella ja siirrellä. Käveleminen helpottaa. Esiintyy erityisesti iltaisin ja yöllä ja voi aiheuttaa jopa unettomutta. Itselläni tämä vaiva todellakin satunnaista ja vain iltaisin. Mikähän helpottaa ja mielelläni kuulisin kuinka yleinen vaiva on.
Levottomat jalat
Jane
51330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En tiedä, kuinka monesta syystä jalat tuntuvat ja käyttäytyvätkin levottomasti juuri iltayöstä, mutta ainkin syynä olettaisin olevan veren- ja nesteidenkiertohäiriöiden.
Itselläni vaivaa on pahimmillaan pitkäjaksoisen istumisen jälkeen, mutta kyllä kokopäiväinen seisominenkin saa jalat jumiin!
Itse olen saanut apua kunnollisesta jalkojen hieronnasta. Olen juuri tänän talvena löytänyt hermoratahieronnan, jossa rahtauduin ensin viikottain ja parin kk jälkeen olen käynyt säännöllisesti n. kerran kuussa.
Hermoratahieroja käsittelee koko vartalon ja siitä on hyötyä siis myös muihin vaivoihin. ise´äni jo vuosia vaivannut todella rankka "iltaväsymys" hävivi kokonaan.
Hyvä ja tehokas konsti saada nesteet kiertoon on antaa jaloille/vartalolle vuorotellen kuuma- ja kylmäkylpyjä!
jostain syystä esiintyy enemmän naisilla.
Tarkkaa syytä ei tiedetä (oletettuja syitä
on useita).
Lääkityksistä vanhin on kiniinin ja diatsepaamin
sekoitus (Relapamil) en tiedä saako sitä enää toinen on Crampiton.
Magnesium (mm. Emgesan) auttaa joillekin, täytyy
vain syödä jonkin aikaa. Haitattomin lääkinnällinen konsti.
Joillekin tehoaa pieniannoksinen bentsodiatsepiini
2 mg Diapam, 10 Risolid jne.
Myös nykyään "jokavaivan" lääkkeistä eli depis-
pillereistä on joillekin hyötyä, Surmontil, Miaxan , (Remeron ja kymmenet muut SSRI-lääkkeet).
Jotkut saavat apua kevyestä liikunnasta, kuumista/
kylmistä hauteista, jotkut Mobilatista, erilaisista "linimenteistä".
Koska syitä on todennäköisesti monia, lienee
kaikkien haettava itselleen konstit itse.
Lääkäristä voipi olla apua, vaikka hoito lienee edelleen kokeiluluontoista.
Mielummin hoitaisin tämän oireen ilman lääkitystä. Varsinkaan rauhoittavaa Diapamia en kyllä tähän vaivaan ottaisi. Mutta varmasti auttavat jos vaivasta on paljon häiriötä.
kuitenkin tota magnesiumia, se on ihan tavallinen
hivenaine, jolla on hermoston toimintaan
monia vaikutuksia.
Sen lievä puute on Suomalaisilla kohtalaista ja tuon puutostilan on todettu olevan yhteydessä levottomiin jalkoihin.
Onhan se näinkin, ettei pillereitä joka vaivaan!
hei,olen 38 vuotias.kärsin myös levottomista jaloista.ostin Relaxant voidetta ja se auttanut.sitä apteekeissa ja luontaistuotekaupoissa pumppupullossa joka isompi kuin apteekista saatava putkilo.villasukat jalassa köpöttely myös jokapäiväistä ja auttaa jonkinverran.geeneissähän valitettavasti vaiva periytyy..