Olen etsinyt jo kauan eri tahoilta edullista asuntoa tai jopa kokonaan omaa mökkiä Italiasta (vuokralle), mieluusti jostain pienestä paikasta. Calabria ja erityisesti Tropea kiinnostavat sekä Toscanan alue. Olen ennenkin ollut Italiassa, mutta vain viikon lomilla kerallaan. Kokemuksesta huolimatta, en ole löytänyt kohtuuhintaista vaihtoehtoa asua suunnitelmieni mukaiset n. 3 kuukautta meren läheisyydessä. Matkan ajankohta on vielä vähän auki, ei vielä tänä vuonna, eikä varmaan ensi vuonnakaan. Olen aikaisin liikkeellä tarkoituksella! Eli siis, tietäisikö kukaan miten voisin löytää edullisen asunnon itselleni sieltä? Olen yrittänyt etsiä netistä itse, mutta törmään vain loma-asuntoihin, jotka ovat jotain 600 euroa viikko! Ei sen kummoinen tarvitse olla, pieni asunto yhdelle, oma kylppäri ja keittiö ja se on siinä. Tarkoitus onkin ikään kuin asua vaatimattomasti ja tutustua Italialaiseen kulttuuriin.
Olen todella kiitollinen kaikista vinkeistä! Aluksi mietin asuntovaihtoa yksityisen kanssa, mutta en ole varma, onko se hyvä vaihtoehto, onko sellaisesta kokemusta?
Mökki/asunto Italiasta muutamaksi kuukaudeksi?
1
840
Vastaukset
- Kulttuurimatkailija
Vastaan vain, koska itselläni on ollut saman tapaisia aikomuksia.
En kuitenkaan ole haaveillut Italiasta, minulla on aloitettuna jo kantokykyyni nähden liian monta kieltä.
Nyt olin jo vähällä toteuttaa aikeeni mennä Isoonbritanniaan pitemmäksi aikaa mutta sitten sieltä alkoi kuulua kielteisiä uutisia sikainfluenssasta, joten päätin siirtää.
Minulla on kuitenkin kokemuksia useammastakin maasta -ennen kaikkea kaupungeista- että asuntojen vuokrailmoituksiin törmäilee vähän siellä sun täällä; viimeksi tänä keväänä Pietarissa satuin kulkemaan erän puun ohi juuri kun mies oli niittaamassa siihen ilmoitusta vapaasta asunnosta :)
Saksalaisissa pikkukaupungeissa oli ainakin yhteen aikaan ilmoituksia vapaasta asunnosta talojen ikkunoissa.
Puolassa olen jopa hommannut katon pääni päälle paikallisesta kuppilasta; satuin menemään sisään aikaan jolloin paikalliset ukot olivat iltapäiväkaljoilla.
Tuollaiset kuppilat ovat muutenkin kokemukseni mukaan aarreaittoja; tarvitsee vain lähestyä pöytää ja sanoa paikallisella kielellä (ulkomaalaisittan murtaen) "hyvää päivää", ja ruveta kyselemään. Hyviä ja käyttökelpoisia ohjeita alkaa tulla oikealta ja vasemmalta :) Mutta ei siis turistipaikoissa. Vaan niissä paikoissa missä paikalliset ukot nauttivat päiväkaljaansa.
Niinkuin sanottu, Italiaan en ole sillä tavalla lähdössä, mutta olen lähdöss pikku Venezianreissulle marraskuun alkupäivinä, ja silkasta harrastuksesta aion ottaa selvää OLISIKO mahdollista löytää asunto JOS olisin sitä etsimässä...
Mutta olisiko nykyaikana (oletan että osaat kieltä) kovin vaikeata soittaa tai lähettää sähköpoistilla pikku ilmoitus johonkin kulmakuntalehteen ja pyytää vastauksia omaan sähköpostiin.
Ennen ilmoiteltiin lehdissä paljonkin, mutta kyllä niitä nykyisinkin vielä luetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p325012Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2374838Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1574796Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1204593Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil173705Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192374Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32158- 661697
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241624- 2011335