Suunnittelemme perhamatkaa Barcelonaan ja tarkoitus on vuokrata huoneisto.
Mikähän olisi hyvä ja turvallinen alue, kävelymatkan päässä nähtävyyksistä?
Lapset haluavat myös uida matkalla, onko keskustan lähellä olevat rannan hyviä uimarantoja?
Hyvä ja turvallinen alue??
4
881
Vastaukset 4
- Barseturisti
Jep, Barceloneta ja Icaria. Koko ranta on pelkkää uimarantaa ja hotelleja täynnä. Lapsikohteet kuten eläintarha ja akvaario ovat rannan tuntumassa.
- mzxxx
Barceloneta on ok paikka. Ranta on tekoranta, mutta ihan kunnon beach kuitenkin. Jos ei ole aaltoja niin lapset voi uida. Vesi on hieman sameaa verrattuna jonnekin Kreikkaan tai vaikka Mallorcalle, mutta kyllä siinä ui.
Aikuisten nähtävyyksistä on suurin osa (esim. Gaudin jutut) hieman kauempana, mutta metrolla on helppo ja jännittävää kulkea, jos ei ole rattaita tms. - Zaruska
Meillä oli huoneisto Barcelonetassa, vuokrattu täältä: www.citysiesta.com
Kaikki oli niin kuin oli luvattu, hinta kohtuullinen, huoneisto siisti ja hyvin varusteltu.
Lähellä on pieni kauppahalli ja muutenkin pikku ruokakauppoja on siellä täällä. Samoin löytyy hyviä ravintoloita, jopa yksi Michelin-oppaassa suositeltu. Sinne menoa en suosittele. Ruoka on ok, mutta kun oven takana on pitkässä jonossa uusia asikkaita, lautaset viedään nenän edestä, ennen kuin on ehtinyt annosta puoleenväliin.
Barcelonestasta kulkee myös busseja keskustaan. Muutaman päivän turistilippu on suositeltava, siltikin kävelyä tulee runsaasti.
Barceloneta on oiva paikka asustaa. Sieltä puuttuvat keskustassa hihoihin tarrautuvat 'kerjäläiset'. - Ripa1234
Olen itse asunut 3 kertaa Barcelonetan alueella ja voin myös lämpimästi suositella sitä.Sieltä tosiaan puuttuu häiritsevät tekijät lähestulkoon täysin,ranta(kohtuullinen)aivan tuntumassa,kauppahalli pikkukauppoja ympäriinsä,paikallisasutusta,ei hotelleja eli kaikinpuolin mukava paikka.Nähtävyyksiinkään ei ole pitkä matka,taxilla liikkuminen erittäin edullista.Ravintoloita on aika paljon,tosin ei mitenkään ihmeellisiä.Paikallisten suosimat pienet ravintolat sekä kuppilat sensijaan ovat kivoja ja edullisempia kuin turistiravintolat,joita myös löytyy joitain.Alue on vanhaa Barcelonaa,joten sieltä ei löydy suuria tavarataloja tai muotiliikketä ym,mikä on omasta mielestäni pelkkää plussaa.Mukavampi asua paikallisten asukkaiden tavoin,ilman mitään Discojumputusta öisin.Turvallisuuskin on öisinkin ihan kunnossa.Itse en ole ainankaan nähnyt tai kuullut mitään turvattomuuteen viittaavaa.Oikein mukavaa matkaa teille.Uskon että viihdytte koko perhe.Jos on lisää kysyttävää,vastaan mielelläni kysymyksiin,niinkuin varmaan moni muukin Barcelonassa viihtynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421660- 1541134
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70980Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi345977- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56743- 69701
- 38654
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7621Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33591