Opettajaksi?

Kuinka monta vuotta täytyy opiskella jotta pääsee luokanopettajaksi (1.-6.luokka) ? Ja mitkä koulut täytyy olla käytynä? Yritin netistä katsella muttei suoraan silmään pistäny..
1120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Viiisen vuotta yliopistossa riittää yleensä. Alla on Helsingin yliopiston opettajankoulutuslaitoksen sivu. Muilla yliopistoilla on samanlaiset sivut, joten hakusanaksi OKL ja kyllä lähtee.

http://www.helsinki.fi/sokla/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tepsukka. kirjoitti:

Kuinka monta vuotta täytyy opiskella jotta pääsee luokanopettajaksi (1.-6.luokka) ? Ja mitkä koulut täytyy olla käytynä? Yritin netistä katsella muttei suoraan silmään pistäny..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu