missä vika

Kertokaapa sijaisvanhemmat,onko teistä oikein se että rakas lapseni haluaisi tulla käymään luonani kotona,usein kysyy että äiti missä asut,millanen koti sulla on,voinko joskus tulla käymään,mitä herranen aika lapselleni silloin vastaan,tyyliin että äiti haluas että tulet kotiin käymään ja niin sijaisvanhemmatkin,mutta kun sossu jostain syystä ei ole samaa mieltä....siis tää on ihan totta,ei olis mitään estettä sille etteikö lapsi voisi kotonaan käydä ja olla vaikka yötä tai jopa viikonloppuja.....viimeksikin ku oli h.suunnitelmapalaveri,tämä sos.virkailija joka oli paikalla päätti melkeenpä yksin sen että tapaamiset jatkuu taas vuoden verran samaan tyyyliin,siis että minä käyn lastani tapaamassa.....nyt on taas kohta palaverin aika,pelkäänpä että sama toistuu yhä edelleen,mitähän tässä vois tehdä?
3285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

esittää sellaista ratkaisua, ellei sinulla ole hirveän huonot välit sijaisäidin kanssa,että hän tulisi mukaan tapaamisiin teille.Alkuun ihan tunti-pari kerrallaan ja silleen.
Se olisi jo jonkinlainen kompromissi ja minun mielestäni sossu ei voi noin yksipuolisesti sanella mitä tehdään.

Tehkää yhteinen suunnitelma sijareiden kanssa seuraava palaveria silmälläpitäen, ettekä anna periksi yhtään, pakkohan sossun on huomioida, jos molemmat, biot ja sijaiset ovat tapaamisista samaa mieltä.

Niin me teimme aikoinaan ja pakkohan sossun oli suostua, kun huomasi, ettei saanut meidän välillemme mitään erimielisyyttä tapaamisista.

Kolme tahoa, jotka päättävät lapsen asioista, kaksi yhtä vastaan niin johan on perkele jos yksi sanelee.

Tehkää yhdessä valitus vähän korkeammalle tasolle jos ei muu auta.

Eihän tuo suomeksi sanottuna ole taas muuta kuin pelkkää vittuilua, kiusantekoa ja halua näyttää kuka on pomo.

Äänestä
  • Tilannehan on se,että lapsen isä on poistunut kuvioista,eikä pidä lapseemme mitään yhteyttä.Minä olen pitänyt tapaamisista kiinni,niinkuin on sovittu ja soitellut sovittuina aikoina,ja muutenkin hoitanut asiat omalta osaltani moitteettomasti.Olen jotenkin saanut sen kuvan,että tämä virkailija joka hoitaa sijoitusasiaa,ei käsitä sitä että asiat voisivat muuttua paremmaksi,siis tässä tapauksessa minun kohdallani.Tämä virkailija olettaa,että lähtökohdat ovat samat kuin silloin kun lapsi otettiin huostaan.En tiedä vaikuttaako,SIIS SE EI SAISI VAIKUTTAA,että lapsen isä asuu samalla paikkakunnalla,mutta mitä merkitystä sillä on,kun en hänen kanssaan ole tekemisissä,en todellakaan.Olen miettinyt juuri sitä,että jos asia ei mene tämän sossutantan päähän,on tosiaan otettava yhteyttä jonnekkin ylempään tasoon.Ja muutenkin tapaamiset ovat vain kerran kuussa,muutama tunti kerrallaan,ja se on ihan liian vähän,ikävä on puolin ja toisin mieletön.Kiitos tosi paljon neuvoista,jotainhan tässä on tehtävä,kun asiat ei mielestäni mene niinkuin niiden pitäisi mennä.

    Äänestä

  • ap.kirjoittaja kirjoitti:

    Tilannehan on se,että lapsen isä on poistunut kuvioista,eikä pidä lapseemme mitään yhteyttä.Minä olen pitänyt tapaamisista kiinni,niinkuin on sovittu ja soitellut sovittuina aikoina,ja muutenkin hoitanut asiat omalta osaltani moitteettomasti.Olen jotenkin saanut sen kuvan,että tämä virkailija joka hoitaa sijoitusasiaa,ei käsitä sitä että asiat voisivat muuttua paremmaksi,siis tässä tapauksessa minun kohdallani.Tämä virkailija olettaa,että lähtökohdat ovat samat kuin silloin kun lapsi otettiin huostaan.En tiedä vaikuttaako,SIIS SE EI SAISI VAIKUTTAA,että lapsen isä asuu samalla paikkakunnalla,mutta mitä merkitystä sillä on,kun en hänen kanssaan ole tekemisissä,en todellakaan.Olen miettinyt juuri sitä,että jos asia ei mene tämän sossutantan päähän,on tosiaan otettava yhteyttä jonnekkin ylempään tasoon.Ja muutenkin tapaamiset ovat vain kerran kuussa,muutama tunti kerrallaan,ja se on ihan liian vähän,ikävä on puolin ja toisin mieletön.Kiitos tosi paljon neuvoista,jotainhan tässä on tehtävä,kun asiat ei mielestäni mene niinkuin niiden pitäisi mennä.

    meni sossulla nokka solmuun, kun olimme isän kanssa sopineet tapaamisista, ei auttanut muuta kuin suostua.
    Äiti oli siihen aikaan huonossa kunnossa ja poissa maisemista.

    Nyt ollaan tavattu häntäkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bioäiti kirjoitti:

Kertokaapa sijaisvanhemmat,onko teistä oikein se että rakas lapseni haluaisi tulla käymään luonani kotona,usein kysyy että äiti missä asut,millanen koti sulla on,voinko joskus tulla käymään,mitä herranen aika lapselleni silloin vastaan,tyyliin että äiti haluas että tulet kotiin käymään ja niin sijaisvanhemmatkin,mutta kun sossu jostain syystä ei ole samaa mieltä....siis tää on ihan totta,ei olis mitään estettä sille etteikö lapsi voisi kotonaan käydä ja olla vaikka yötä tai jopa viikonloppuja.....viimeksikin ku oli h.suunnitelmapalaveri,tämä sos.virkailija joka oli paikalla päätti melkeenpä yksin sen että tapaamiset jatkuu taas vuoden verran samaan tyyyliin,siis että minä käyn lastani tapaamassa.....nyt on taas kohta palaverin aika,pelkäänpä että sama toistuu yhä edelleen,mitähän tässä vois tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu