Pikanäppäin alaviitteestä poistumiselle

Rentiisi

Gradun kirjoittamisen alla eteen tuli kysymys johon ei googlettamisenkaan jälkeen löytänyt vastausta. Tiedän että alaviitteen pikanäppäin on Ctrl Alt F mutta onko olemassa pikanäppäintä jolla pääsen alaviitteestä takaisin kohtaan mihin viitataan? Toisin sanoen ettei nuolinäppäimillä tai hiirellä tarvitsisi etsiä enää paikkaa mihin viite laitettiin.

Jos vain vastaus löytyy, olen hyvin kiitollinen!

3

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liitä koodi nappiin

      Sub Siirryalaviitteeseen()
      Dim numero As Integer
      On Error Resume Next
      numero = InputBox("Anna alaviitteen numero")
      Selection.GoTo What:=wdGoToFootnote, Which:=wdGoToFirst, Count:=numero
      End Sub

      • Rentiisi

        Tämä ei varmasti innoita juurikaan mutta en osaa koodata itse mitään, en tiedä minne tuo pitäisi laittaa/miten sen pitäisi toimia.. Olen pahoillani, toivottavasti joku sai silti innoitukset vastauksestasi!


      • Rentiisi kirjoitti:

        Tämä ei varmasti innoita juurikaan mutta en osaa koodata itse mitään, en tiedä minne tuo pitäisi laittaa/miten sen pitäisi toimia.. Olen pahoillani, toivottavasti joku sai silti innoitukset vastauksestasi!

        ei ole muuta tapaa kuin koodilla tehdä kysymäsi juttu.
        Kannattaisi sen verran ohjeita lukea, että osaa napin tehdä ja koodin siihen liittää.. ;-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      182
      11326
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      57
      5392
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2627
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      39
      2313
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1745
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1403
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1319
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1246
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1219
    Aihe