"...miten selain voidaan päivittää uudemmaksi ilman, että yrityksen intranet-sovellukset tai muut web-sovellukset hajoavat."
Paremminkin voidaan kysyä miten yritys VOI saattaa itsensä tällaisen ongelman kohteeksi! ;)
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=38891&tyyppi=1
Paremminkin voidaan kysyä miten yritys VOI saattaa itsensä tällaisen ongelman kohteeksi! ;)
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=38891&tyyppi=1
Vastaukset 13
Vanhimmat
ja ongelma on todellinen.
No, mitä pitäisi tehdä?
ryypännyt Penan kanssa Jim Piimää, vai onko hän itse hän?
"Webcast-tilaisuudessa Microsoftin arkkitehtien asiantuntijat Juhani Vuorio ja Janne Pohjala selvittävät, mikä tilanne IE6-selaimen kanssa on . . . "
Ei tuossa lauseessa ole kyllä mitään järkeä.
lienee päivittää koko laitekanta windows 7:aan ja ie8:iin.
tuntevat mikrosoftin arkkitehdeistä?
>...päivittää koko laitekanta...
Mitähän tuo noin suunnilleen maksaisi? ;)
lainaan kun en jaksa alkaa selittää uudestaan. tuskin upuntuhihhuli tuota tajuaa, mutta näin asia vain on. raha ratkaisee. huomioi myös intranetin yhteensopimattomuudet ym. lisukkeet joita nyt en tässä vielä mainitse. pulu-pelle-linuksille tulee äkkiä julmetusti hintaa jos sellaisten kanssa aletaan tappelemaan. lisäksi se pysäyttää väkisinkin tuotannon ehkä jopa hyvinkin pitkiksi ajoiksi.
"ilmaislinuxit on kotona kyyhöttäville foliopiponördeille. niistä ei ole kunnon teolliseen tuotantoon.
jos taas jostain enterprise super securesta maksaa ihan vitusti niin niihin saa huollon ym. mukaan ja se on jo jotain. ei niitä ubuntuja mihinkään oikeaan tuotantoon "asennella".
kannattaa myös huomioida ennen suunsa avaamista että firmoilla on myös muita soppareita, kuten se että ne on sopineet tiettyjen ohjelmistotoimittajien kanssa että ne ostavat seuraavat 10 ohjelmistoraakiletta siltä firmalta hintaan 1,5 miljoonaa kpl. kun firma ilmoittaa toimittavansa softaa vain windowsiin niin sitten se on niin ja siinä pysytään. on aivan turhaa yrittää upuntuja sinne kun ohjelmistoja on tuhansia ja hinnat ovat ns. pilviä hipovia.
jos yritys on sijoittanut vaikkapa 50 miljoonaa ohjelmistoihin, niin se ei helpolla lähde sijoittamaan 100 miljoonaa uusiin ohjelmistoihin kun saa alustan ilmaiseksi. on helpompaa maksaa muutama ''milli'' alustasta.
raha se on mikä ratkaisee.
sanotaan vielä että foliohatutkin tajuaa. en todellakaan tarkoita mitään säälittäviä openoffiseja tai notepadeja niillä ohjelmilla*.
*jos et tajua millaisista ohjelmista on mahdollisesti kyse niin jätä ihmeessä vastaamatta.
on myös turha itkeä huonoista sopimuksista tms. sopimukset on tehty ja edelleen raha ratkaisee.
tällaisissa tilanteissa ei säälittävä ubuuntu ilmaisuudessaan paljoa merkkaa.
tajusiko kotinördet?
tapellaanko? "
- Miten erotetaan Microsoftin arkkitehti ja suomalainen arkkitehtien asiantuntija toisistaan?
- Heittämällä vettä päälle tai rautakangella.
moottorisahalla johon nörtit on asentanut linuxin ja liikkeentunnistimen?
-puimurilla?
Web-pohjaiset softat kannattaa tehdä standardeja noudattavilla selaimilla eikä hirttää itseään johonkin käyttikseen pultattuun viritykseen. Se on pitkässä juoksussa kuitenkin huomattavasti edullisempi tapa, myös taloudellisesti.
joten miksipä et lähtisi esittämään näkemyksiäsi kaikkiin isoihin firmoihin ja saisi jokaisen osakkaan/omistajan/johtajan vakuuttuneeksi siitä että 10 000 000€:n tai 100 000 000€:n investointi nyt, kannattaa pidemmän päälle muut kulut kuten kaiken softan uudelleen koodaaminen jne.
olen oikein innoissani kuulemaan ratkaisusi miten selität homman läpi, kun vaakakupissa painaa firman tulos josta moni on vastuussa mahdolliset tuottavuuden tuomat bonukset joita saa vain jos homma skulaa alle budjetin ym. tällaiset pikkuasiat. lisäksi on otettava huomioon tuotantoon tulevat seisaukset jotaka voivat tuottaa järjettömiä tappioita, kun kaikki ei pelaakaan niin kuin pitäisi. ym. ym.
ota myös huomioon, että kyseessä ei ole pelkästään web pohjaiset sovellukset vaan kaikki muukin räätälöity softa mitä firmalla on, joiden arvo on järkyttäviä summia. niiden pahimmassa tapauksessa täysin uudelleen koodaaminen ei ole kovin kannattavaa jos tuottoja toiminnasta odotetaan tulevan yhtään seuraavan 100 vuoden aikana.
on aivan turhaa alkaa jossitella miten olisi joskus kannattanut tehdä. silloin oli aivan erilainen tilanne ja avoimuus ja standardit mitä sattuu. tilanne on muuttunut, kyllä, mutta se ei muuta aikaisempia päätöksiä miksikään ja nyt aletaan olla siinä pisteessä missä luupäiset jääkiekkofanit ovat joka vuosi "kyllä suomi olisi voittanut JOS... blah blah"
se ei johda mihinkään.
toivottavasti ymmärrät että maailma oli erilainen 5-10-15-20 vuotta sitten ja joitakin päätöksiä silloinkin oli tehtävä. kukaan ei voi ennustaa tulevaisuutta ja menneiden päätösten mukaan on joskus elettävä ja niihin sopeuduttava tavalla tai toisella.
kummanko sinä valitsisit tällaisesta pelkistetystä skenaariosta:
linuski 0€
muutos kulut vaikkapa ~15 000 000€
muutama sopimusrikkomus korvaus ym. pikku sälää joitain satoja tonneja.
vai mikkispukumies tulee ja tarjoaa
windows7 ie8(ie6 toiminnot) 2 000 000€ kaikki lisenssit
ei muita muutos kuluja
nuo menot sitten otetaan huomioon tuloksessa joka on määritelty ennalta ja vaatimukset ovat 10 000 000€ tai ei tule boonuksia ja jos menee alle niin se on kenkää.
laitteistohankintoja ei tuossa ole eikä mitään muutakaan, kun yritin asian saada mahdollisimman selkeäksi.
siinä kun herra/rouva johtaja hieman kustannuskysymyksiä pohtii, niin se päättää alle nanosekunnissa että ostetaanpa lisenssejä. vaakakupissa painaa 10000€ bonus duunipaikka. siinä ei minkään asiantuntijan jossittelut silloin auta. että näin.
kerro toki miten tuosta saisi tahkottua kannattavaa sellaisessa ajassa(vuodessa tai edes kahdessa), että se kelpaa myös johdolle ja on firmalle sen verran kannattavaa ettei se tee konkkaa.
...kuten arvelinkin...Samuli Kotilainen. Eihän sitä nyt sentään mopolla ihan mahottomia. Samuli saa palkkansa Microsoftilta.
missä?
tuo linkin juttu on ihan totisinta totta ja firmat eivät todellakaan ole kovin hanakoita uusimaan yhtään mitään. se maksaa ja nykypäivänä se on pahempi kuin kirosana.
en tiedä noista asiantuntijoista tai niiden asiantuntijoista, mutta se on hyvä jos tarjotaan kivutonta mohdollisuutta siirtyä ie8:iin.