elikkä sovitteluun olisin menossa törkeästä pahoinpitelystä. saanko korvausrahat valtionkonttorilta jos rikoksen tekijä ei niitä maksa? tai voinko saada niitä muualta?
saako rahat varmasti
4
1273
Vastaukset
- juudggge
Kyllä se maksaa ne ennemmin tai myöhemmin. Väkisin tai vapaaehtoisesti. korko juoksee koko ajan ja odottele vaan rauhassa.
- sopimuksen mukaan
Sovittelussa sopimus tehdään kirjallinen sopimus ehdollisena. Luovut vasta siinä vaiheessa rangaistusvaatimuksesta ja muista korvausvaatimuksista epäiltyä kohtaan kun olet saanut sovitun korvauksen kokonaisuudessaan. Mikäli epäilty ei maksa sovittua korvausta sovitulla aikataululla niin juttu todennäköisesti menee oikeuteen.
- .....
Tyhmää mennä sovitteluun rikoksesta, mistä ankarin rangaistus on 10 vuotta vankeutta. Syyttäjä tulee joka tapauksessa syyttämään, sovitaan sovittelussa mitä tahansa.
Kun et suostu sovitteluun, niin voit oikeudesta saada paremman korvaustuomion, kuin mitä saisit sovittelusta. Aikanaan saat sitten lainvoimaisen päätöksen, jonka voit toimittaa sekä ulosottoon, että Valtionkonttorille. Jos tekijälle on rahaa maksaa, niin ulosotosta saa paremmin, kuin Valtionkonttorilta. - niiiih
..... kirjoitti:
Tyhmää mennä sovitteluun rikoksesta, mistä ankarin rangaistus on 10 vuotta vankeutta. Syyttäjä tulee joka tapauksessa syyttämään, sovitaan sovittelussa mitä tahansa.
Kun et suostu sovitteluun, niin voit oikeudesta saada paremman korvaustuomion, kuin mitä saisit sovittelusta. Aikanaan saat sitten lainvoimaisen päätöksen, jonka voit toimittaa sekä ulosottoon, että Valtionkonttorille. Jos tekijälle on rahaa maksaa, niin ulosotosta saa paremmin, kuin Valtionkonttorilta.Vaikka korvauksista saisi sovittelussa sovittua voi edelleen vaatia rangaistusta, jolloin oikeudessa tullaan käsittelemään vain rangaistus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33411125IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3477701Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut842253Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?862097Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1371922Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61571- 1101241
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin521034Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26878MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312772