Ajattelin heittää ilmoille tällaisen ajatusleikin työpaikoista, jonne koiran saa ottaa työpäivän ajaksi mukaan. Mitä ja millaisia? :)
Uusimmassa Koiramme-lehdessä esiteltiin psykologin apulainen lapsi- ja nuorisotyössä.
Eläinkaupoissa olen törmännyt muutaman kerran omistajan omaan/ omiin koiriin.
Koirapoliisi (koirat työn puolesta)
Rajavartiosto (koirat työn puolesta)
Muita?
Uusimmassa Koiramme-lehdessä esiteltiin psykologin apulainen lapsi- ja nuorisotyössä.
Eläinkaupoissa olen törmännyt muutaman kerran omistajan omaan/ omiin koiriin.
Koirapoliisi (koirat työn puolesta)
Rajavartiosto (koirat työn puolesta)
Muita?
Vastaukset 10
Vanhimmat
on ollut jakelutyössä sakemanni auton vahtina ja muutaman kerran sosiaalialalla työskennellessäni. Ja vielä sama koira, joka oli sekä erinomainen vahtikoira, että erittäin kiltti. Tuttavallani on oma yritys, jossa hän pitää päivittäin sakemannia mukana.
Pienissä yrityksissä mahdollista (siis myös työntekijöille). Omalla kohdallani ollut 2 tällaista paikkaa, myös firmojen omistajilla eli esimiehilläni noissa oli koiria.
maatiloilla.
Ystävä on töissä vanhainkodissa ja koira on mukana yövuoroissa. Eräässä vanhusten palvelutalossa töissä ollessani yhdellä hoitajalla oli koira (kääpiövillakoira) mukana päivisinkin. Tämä tosin herätti keskustelua, koska koira kulki myös asukkaiden huoneissa.
ovat töissä melkein kaikkialla.
esim. ruumiin etsijät vedestä, kadonneen henkilön, kadonneen koiran, rauniokoirat yms.
myös maatiloilla :)
olen henkilökohtainen avustaja ja mun pomo pettyy jos tulen töihin ilman koiraa... =)
olen muutamia tavannut :)
ylläpitämääni koirahoitolaan lemmikkini mukaan päivittäin.
Sivubisneksenä hoitamani eläinlääkärin vastaanotolle otan myös hauvani mukaan.