Selkäsaunat, luunapit ja muu ruumiillinen kuritus lisäävät lasten aggressiivisuutta ja hidastavat heidän kehitystään. Vanhempien kannattaisi etsiä vaihtoehtoisia tapoja rangaista ja kasvattaa lapsiaan, sillä väkivaltaa kokeneet lapset ratkaisevat ongelmansa itsekin väkivallalla, sanovat amerikkalaistutkijat.
Useiden amerikkalaisten yliopistojen suorittamassa tutkimuksessa oli mukana 2 500 amerikkalaista lapsiperhettä. Lapset olivat iältään yksi-. kaksi. ja kolmevuotiaita. Tutkijat tiedustelivat kuinka usein lapsia kuritettiin ruumiillisesti. Tämän jälkeen lapsille tehtiin heidän käytöstään ja kehitystään mittaavia psykologisia testejä.
Kysely osoitti, että yksivuotiaista noin kolmannesta läpsittiin takamukselle keskimäärin kaksi kertaa viikossa. Kaksi- ja kolmevuotiaista sen sijaan noin puolet saivat keskimäärin kolme selkäsaunaa viikossa.
Käytös- ja kehitystestien tulokset osoittivat, että ruumiillisesti kuritetut yksivuotiaat olivat kaksi- ja kolmevuotiaina huomattavasti aggressiivisempia kuin lapset, joita oli kuritettu vain verbaalisesti. He pärjäsivät huonommin myös ajattelua ja päättelykykyä mittaavissa testeissä.
Toisessa tutkimuksessa seurattiin lapsuusaikaisen ruumiillisen kurituksen vaikutuksia lasten käytökseen teini-iässä. Tutkimuksessa oli mukana 750 nuorta. Tulokset osoittivat, että yleisesti ottaen ruumiillinen kuritus vähenee lasten kasvaessa teini-ikään. Jos kuritus kuitenkin jatkui lasten ollessa yli 9-vuotiaita, lapsilla oli suuria vaikeuksia teini-iässä. He olivat epäsosiaalisia, joutuivat helposti tappeluihin, eivät totelleet auktoriteetteja kotona tai koulussa ja syyllistyivät pikkurikoksiin.
Lasten ruumiillinen kuritus on lailla kiellettyä Suomessa ja monissa muissa eurooppalaisissa maissa, mutta sallittua esimerkiksi Englannissa ja Yhdysvalloissa. Molempien tutkimusten päävastaava oli Duken yliopisto. Ne julkaistiin Child Development -sarjassa.
Yksi selitys suurperhetenavien tason mataluuteen
vanhanaikaisuus
0
155
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035698Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys642536Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2351481- 891250
- 1241067
- 66827
- 70737
- 49726
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää177216 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo6713