Edellispäivänä ostin koiralleni uusia luita, tumman värisiä (kyse on siis kestoluista) vaikka yleensä olen vaaleita antanut niille. Nyt sitten koira alkoi oksentamaan eilen. Oksensi aamulla kaksi kertaa ja illemmalla kaksi kertaa. Eilen oksennus oli ihan oranssia ja selvästi mukana oli ruokaa. Mutta tänään koirani oksensi jälleen, vaahtomaista ja valkeaa. On myös ripuloinut, tai no puoliripulia ei ihan ns. lössöä mutta hiukan. Takakarvoissa on muutamana kertana sen jälkeen ollut verta. Ei paljoa mutta pikkuisen.
Mahtaako tämä johtua uusista luista? Jos vaikka jokin aine ei sovellu koiralle. Vai onko kyse jostakin tulehduksesta? Eniten huolettaa tuo veri.. Kyseessä on perhoskoira.
Kaikki tieto ja neuvonta tervetullutta! Kiitos.
Oksentelu + ripuli
Huolestunuttt
2
617
Vastaukset
- Tarkkana nyt.
ehottomasti en jättäisi koiraa yksin vaan tarkkailisin kokoajan (vaikka töihin mukaan tai palkaton pv töistä syyllä millä tahansa, jos oma koirani olisi). Veriuloste voi olla aina iso riski, vaara. Jos verta tulee lisää, soittaisin ehottomasti lääkärille. Antaisin nyt vain pehmeää ruokaa. Voi olla liikkeelläkin jotain veriripulia. Missäpäin Suomea asutte?
- Juuupps
Länsi-Suomessa. Tänään koira ei ole enää oksentanut ja vertakaan ei ole ollut ulosteessa. Luulen, että kyse on luista, sillä nyt ei ole mitään oireita, kun luita en enää ole antanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272850- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391321