Scania ilmastointilaite

Cooling

Oisko jollain tietoa miten saa vuoden vanhan 124-sarjan Scanian ilmastointilaitteen toimimaan kun vikana on että kun laittaa ilmastointilaitteen päälle se alkaa heti puhaltamaan kuumaa ilmaa?! Merkkikorjaamolla ei vikaa löydetä vaan väittävät ettei mitään vikaa ole. Jotain venttiilejä kai on takuuna vaihdettu mutta huonoin tuloksin. Kojetaulussahan on pieni reikä jossa kuulemma on jokin sisätilalämmönanturi joka kuulemma menee tukkoon ja se pitäisi puhaltaa puhtaaksi. Tosin korjaamolta sanottiin ettei sinne saa mitään puhaltaa. Toisinaan kun säätää puhalluksen jalkatilaan alkaa tulemaan viileää ilmaa mutta sellasta kylmää mitä ilmastointilaitteesta pitäisi tulla ei tule missään asennossa eikä koskaan. Mehut on laitteessa kyllä tallessa että siinä ei vika voi olla. En usko että omassa ajokissani oleva vika olisi mitenkään harvinainen että joku voisi varmaan tietää miten vika saadaan korjattua. Merkkikorjaamo on levittänyt ilmeisesti kätensä. Heidän mielestään laitteessa ei vikaa voi olla koska kuulemma heidän mittarinsa ei vikaakoodia löydä. Näin kertoivat.

6

4279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • E1544

      Eipä oo tullu tuollaista vastaan mutta jos ei pakko ole ni älä käännä sitä puhallus suuntaa ikkunaan sieltä ei meinaa saada pois millään.
      Pitää ruveta vemputttaa sitä edes takasi ja varovast ettei hajoo

      • Cooling

        Kyllä puhalluksen suunnanvaihto toimii hyvin kun on sähkötoiminen mutta kuuman ilmantulo on se ongelma. Tänään taas koko päivän pelkkää kuumaa tuli kaikista "suuttimista". Oman talon toisessakin,tosin vuotta vanhemmassa autossa oli samoja ongelmia mutta omaa ajokkiani ei sen korjauskeinoilla ole saatu kuntoon.


    • trutta

      Suunnilleen samanlaisia ongelmia myös ollu kun auto oli uusi 04/05,siihen vaivaan auttoi että koko paneeli missä on lämpötilan anturi ja säätimet vaihdettiin uuteen.

    • R143

      Tuntuu melkoisen hullulta,jos merkkikorjaamolla myös todetaan että kylmää ei tule.Ja sitten levitellään käsiä.Ei se oikeastaan noin voi mennä.Eikä saakkaan!Jossakinhan on vika ja tottamooses se täytyy löytyä.Tota.Scan-Autolla on vissiin se helpdesc josta voi kysyä apuja ihmeellisiin pulmiin.Soita sinne.Jos ei sun korjaamo pysty selvittämään ongelmaa.

    • minä vaan

      vesiventtiili tahi ilmastoinnin painekytkin yleisimmät myös mahdollisesti lämmönsäädön potikka voi olla syyllinen.

    • Anonyymi

      Minkä hintainen on tauko ilmastoinnin kompura Scaniaan. Oon etsiny, mut hukassa on ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      50
      2315
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      93
      2028
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      91
      2010
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1797
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1741
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      501
      1594
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1550
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1380
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      37
      1285
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      74
      1281
    Aihe