Oisko jollain tietoa miten saa vuoden vanhan 124-sarjan Scanian ilmastointilaitteen toimimaan kun vikana on että kun laittaa ilmastointilaitteen päälle se alkaa heti puhaltamaan kuumaa ilmaa?! Merkkikorjaamolla ei vikaa löydetä vaan väittävät ettei mitään vikaa ole. Jotain venttiilejä kai on takuuna vaihdettu mutta huonoin tuloksin. Kojetaulussahan on pieni reikä jossa kuulemma on jokin sisätilalämmönanturi joka kuulemma menee tukkoon ja se pitäisi puhaltaa puhtaaksi. Tosin korjaamolta sanottiin ettei sinne saa mitään puhaltaa. Toisinaan kun säätää puhalluksen jalkatilaan alkaa tulemaan viileää ilmaa mutta sellasta kylmää mitä ilmastointilaitteesta pitäisi tulla ei tule missään asennossa eikä koskaan. Mehut on laitteessa kyllä tallessa että siinä ei vika voi olla. En usko että omassa ajokissani oleva vika olisi mitenkään harvinainen että joku voisi varmaan tietää miten vika saadaan korjattua. Merkkikorjaamo on levittänyt ilmeisesti kätensä. Heidän mielestään laitteessa ei vikaa voi olla koska kuulemma heidän mittarinsa ei vikaakoodia löydä. Näin kertoivat.
Scania ilmastointilaite
Cooling
64532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eipä oo tullu tuollaista vastaan mutta jos ei pakko ole ni älä käännä sitä puhallus suuntaa ikkunaan sieltä ei meinaa saada pois millään.
Pitää ruveta vemputttaa sitä edes takasi ja varovast ettei hajoo
Kyllä puhalluksen suunnanvaihto toimii hyvin kun on sähkötoiminen mutta kuuman ilmantulo on se ongelma. Tänään taas koko päivän pelkkää kuumaa tuli kaikista "suuttimista". Oman talon toisessakin,tosin vuotta vanhemmassa autossa oli samoja ongelmia mutta omaa ajokkiani ei sen korjauskeinoilla ole saatu kuntoon.
Suunnilleen samanlaisia ongelmia myös ollu kun auto oli uusi 04/05,siihen vaivaan auttoi että koko paneeli missä on lämpötilan anturi ja säätimet vaihdettiin uuteen.
Tuntuu melkoisen hullulta,jos merkkikorjaamolla myös todetaan että kylmää ei tule.Ja sitten levitellään käsiä.Ei se oikeastaan noin voi mennä.Eikä saakkaan!Jossakinhan on vika ja tottamooses se täytyy löytyä.Tota.Scan-Autolla on vissiin se helpdesc josta voi kysyä apuja ihmeellisiin pulmiin.Soita sinne.Jos ei sun korjaamo pysty selvittämään ongelmaa.
vesiventtiili tahi ilmastoinnin painekytkin yleisimmät myös mahdollisesti lämmönsäädön potikka voi olla syyllinen.
Minkä hintainen on tauko ilmastoinnin kompura Scaniaan. Oon etsiny, mut hukassa on ?