Häihin pukeutuminen

Nimetön*

Eli kysymys kuuluu: olen menossa serkun häihin, onko paha asia jos laittaa ns mustan kokonaisuuden muutamalla lisä mausteella : mustan hameen, mustan kauluspaidan sen alle joku pinkki toppi ja kengät joko ruskeat tai mustat kaulaan/ ranteeseen ehkä joku pinkki koru tms? Ärsyttävää tälläinen pähkäily että mitä voi laittaa ja mitä ei. Itse yksinkertaisesti pidän mustasta ja minusta se on tyylikäs värivalinta, en missään nimessä halua puheutua mihinkään pastellisävyihin. Huoh*

2

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ok

      Ei haittaa. Olen nähnyt ihan kokomustaakin, viimeksi vieläpä aika arkisena puuvillakankaana. Kunhan asusta ei nyt ihan hautajaisasu tule mieleen, niin musta on hyvä ja taattu juhlaväri, eli kangas ja muut sellaiset asiat ratkaisevat. Olen myös itse jossain häissä ollut kokomustaan pukeutuneena, mutta asussani oli kullanvärisiä koristuksia sen verran, ettei kukaan varmaan sellaista hautajaisasuksi laittaisi. Minusta monessa muussa asiassa annetaan etiketille enemmän piupaut (myös tilanteissa, joissa sitä kannattaisi hiukan noudattaa), mutta jostain syystä jotkut tykkäävät, että häissä pitää olla kaikkien taiteen sääntöjen mukaan - ettei vaan morsian vedä palkokasvia nenuun. Eli ei saa olla sitä eikä saa olla tätä... Sinun asussasi vielä on selkeästi muutakin väriä eli sitä pinkkiä, joten anna mennä vaan. Itse en kuvailemaasi asuun yhdistäisi niitä ruskeita vaan mustat kengät, eivät riitele muiden värien kanssa.

    • Henni78

      Mustaan voi huoleti pukeutua, kunhan asukokonaisuus on tarpeeksi juhlava eikä tule hautajaiset mieleen. Huomauttaisin myös, että älä missään nimessä laita ruskeita kenkiä! Laita ihan mustat vaan, tai jos jostain löydät esim toppisi väriset (pinkit), olisi se vieläkin hienompaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      2974
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2816
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      37
      1831
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      21
      1784
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      183
      1680
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1526
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1473
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      101
      1441
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1249
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      71
      1225
    Aihe